Od pokazów filmowych „Song to Song” oraz „Rolling Stones Ole Ole Ole” rozpocznie się czwarta edycja przeglądu „Kinogranie” w Augustowie. Oprócz filmów, w programie wydarzenia znalazły się koncerty znanych artystów.

Augustowskie Placówki Kultury i DKF „Kinochłon” zapraszają na prawdziwą filmową ucztę. W „menu” na deser również porządna dawka muzyki, ale o tym za chwilę.

Dwa pierwsze dni „Kinogrania” to doskonałe, pełne smaku połączeniu filmu i muzyki.

W środę, 28 czerwca o godz. 18:00 widzowie kina „Iskra” obejrzą „Song to Song” w reż. T. Malicka. Nowy film mistrza kina Terrence’a Malicka, z najlepszą obsadą roku, w której znaleźli się nominowani do Oscara Ryan Gosling („La La Land”, „Drive”), Michael Fassbender („Wstyd”, „Prometeusz”), zdobywczynie Oscara Natalie Portman („Jackie”, „Czarny łabędź”) i Cate Blanchett („Blue Jasmine”) oraz Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”, „Carol”) to rock’n’rollowe love story, historia miłosna osadzona w świecie muzycznego biznesu, gdzie nieustannie myśli się przede wszystkim o twórczości i karierze, a związki są trudne, bo skażone kalkulacją czy egotyzmem. Przed filmem otwarcie przeglądu przez Ryszarda Jaźwińskiego i zaproszenie na spotkanie po filmie. Gościem wieczoru będzie Piotr Stelmach.

Tego samego dnia o godz. 21:15 obejrzymy „Rolling Stones Ole Ole Ole” w reżyserii Paula Dugdale’a.  Dokument muzyczny stanowi zapis podróży pełnej emocji, wypełnionej po brzegi rockandrollem i najbardziej wielbionymi utworami The Rolling Stones. Zwieńczeniem całej trasy był historyczny występ Stonesów w Hawanie, w którym udział wzięło 1 200 000 osób! Warto to zobaczyć.

Mniej więcej co ćwierć wieku zespół kręci dokument podsumowujący wybrany okres swojej działalności, do tej pory były to „25×5: the Continuing Adventures of the Rolling Stones” z 1990 roku i urodzinowe „Crossfire Hurricane” z 2012. Kolejna taka rocznica wypada wobec tego w 2037 roku, kiedy wiecznie młodzi panowie z Rolling Stones będą jeszcze mieli kilka lat ładnych lat do setki. Pozostaje nam tylko czekać. Bartosz Czartoryski, film.onet.pl (fragment recenzji)

„Kinogranie” w tym roku potrwa do 2 lipca. Organizatorzy ani przez chwilę nie zamierzają zwalniać tempa. Drugiego dnia, 29 czerwca już od godz. 18:30 zapraszają na wrażenia filmowo-muzyczne. Najpierw w kinie „Iskra” zostanie zaprezentowany film „Miles Davis i ja”, a chwilę później (o godz. 21.00) na scenie „Iskry” zagra Aga Zaryan.

Skoro ma być to wieczór jazzowy, uczestników „Kinogrania” w klimat wprowadzi historia z okresu artystycznej posuchy Davisa, kiedy ten zamknął się w sobie i przestał nagrywać. Milczenie artysty prowokowało do plotek, a prasa nie wiedziała, czy szykować artykuły o rychłym comebacku, czy może raczej nekrologi muzyka. Milesa poznajemy oczami dziennikarza, który postanawia zaczerpnąć języka u samego źródła. Pracujący dla Rolling Stone’a Dave Braden (Ewan McGregor) któregoś dnia staje więc na progu artysty i na dzień dobry… dostaje od niego w mordę. Znamienny początek znajomości – Davis (Cheadle) to bowiem postać większa niż życie. Charyzmatyczny, zachrypnięty, kulejący, z nieodłącznymi ciemnymi okularami na nosie i ustnikiem trąbki w ręku. Cheadle nie ucieka przed pokazywaniem barwnej strony swojego bohatera – w pewnej chwili wyciąga zza pazuchy pistolet (!) i uderza w tony gangsta – ale nie popada w przesadę, nie gra fałszywych nut.

Fałszywych nut nie usłyszymy również w drugiej części wieczoru. Przed koncertem zaplanowano krótką rozmowę z Agą Zaryan, wokalistką jazzową, która swoją drogę życiową wybrała dzięki inspiracji twórczością Elli Fitzgerald i Milesa Davisa. Aga Zaryan to klasa sama w sobie, zachwyca, śpiewając na żywo – o tym mogła przekonać się suwalska publiczność – artystka kilkukrotnie gościła i u nas: Ach, ta miłość… Aga Zaryan zaśpiewała w SuwałkachMiłosz, Hirshfield w poezji, śpiewająca Zaryan…

Cennik Kinogrania: bilet na jeden film – 13 zł; karnet na wszystkie projekcje – 40 zł (5 filmów); karnet na 28 VI (2 filmy) – 20 zł; karnet na 2 VII (2 filmy) – 20 zł; karnet na wszystkie wydarzenia Kinogrania (5 filmów, 2 koncerty) – 120 zł – Imienny. Koncert Aga Zaryan – 50 zł; koncert Ballady i Romanse (statek)- 40 zł.

IV Kinogranie – przegląd filmów o tematyce muzycznej w Augustowie

Przez kolejne tygodnie, aż do poniedziałku, 26 czerwca będziemy publikować artykuły dotyczące programu tegorocznego przeglądu w Augustowie. W każdym artykule opublikujemy pytanie konkursowe (w sumie 4 pytania). Aby wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będzie karnet na wszystkie wydarzenia KINOGRANIA, wystarczy „zalajkować” i udostępnić na swoim profilu społecznościowym każdy z artykułów, a po opublikowaniu ostatniego tekstu i pytania, przesłać do nas maila: redakcja@niebywalesuwalki.pl ze wszystkimi odpowiedziami oraz ze swoim imieniem i nazwiskiem (maile przesyłane na adres redakcji prze zakończeniem konkursu, nie zostaną uwzględnione podczas losowania). Losowanie odbędzie się 27 czerwca (dzień po publikacji ostatniego tekstu) przed godz. 10.00, tego dnia poinformujemy zwycięzcę o zasadach odbioru nagrody.

Dziś publikujemy pytanie nr 1: Jaki tytuł nosi album Agi Zaryan, przy którego realizacji artystka posiłkowała się poezją Czesława Miłosza?

Leave a Reply