W najbliższą niedzielę Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na „Niedzielę na ludowo”. 11 czerwca 2017 r. o godz. 15.00 na deskach Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują się dwa zespoły pieśni i tańca z województwa podlaskiego: „Kurpie Zielone” oraz nasza “Suwalszczyzna”.

W programie: polskie tańce, zwyczaje i obrzędy. Rodzimy folklor zobaczymy w kolorowych strojach, ciekawych choreografiach, ale przede wszystkim w energii tanecznej i muzycznej serwowanej przez artystów.

Repertuar koncertowy ZPiT „Kurpie Zielone”: „Zrankoziny” – widowisko oparte na zwyczajach zaręczynowych, pieśniach i tańcach Kurpiów z Puszczy Zielonej (opracowanie muzyki – Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko); „Na polanach Puszczy Białej” – suita tańców i pieśni kurpiowskich z Puszczy Białej (opracowanie muzyki – Edward Szabat, choreografia – Mariusz Żwierko); „Wałaskie wariacje” – stylizacja tańców górali spiskich muzyka – Zespół „Vołosi” (choreografia – Mariusz Żwierko); „Wiosna na Podlasiu” – suita tańców i pieśni podlaskich (opracowanie muzyki – Andrzej Dyrdał, scenariusz, reżyseria i choreografia – Mariusz Żwierko).

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.

Koncerty zespołu „Kurpie Zielone” to zawsze spektakl pełen temperamentu i kolorów. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty dopełniają fruwające poły katan i fraków mężczyzn. Widowiska zespołu pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.

Przez wiele lat sztandarowy repertuar ZPiT „Kurpie Zielone” tworzył choreograf zespołu Wiesław Dąbrowski. Zespół prezentował zarówno tańce narodowe, jak i pieśni z kilku regionów Polski w formie scenicznych opracowań: tańce Mieszczan Żywieckich, tańce z okolic Łowicza, tańce góralskie, tańce pasterskie Kurpiów, czy też tańce rzeszowskie oraz widowisk: “Miodobranie na Kurpiach”, “Święto Oryli, czyli Flisaków znad Narwi”, “Na Krakowskim Rynku”, “Karnawał na Podlasiu”, “Kupalnocka” – rzucanie wianków na wodę.

ZPiT „Kurpie Zielone” stale się rozwija, idzie z duchem czasu, nie zapominając o tradycji, reaguje na to, co dzieje się w świecie tańca ludowego. Od 2016 roku przygotowuje nowy program artystyczny, pracując pod okiem choreografa – Mariusza Żwierko i pod kierownictwem artystycznym i muzycznym Andrzeja Dyrdała.

Repertuar koncertowy ZPiT „Suwalszczyzna”: Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r. – wyjątkowy program taneczny, ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej. Obyczajowość, tańce, moda, fryzury z początku XX wieku — przy wyśmienitej muzyce Kapeli ZPiT „Suwalszczyzna” w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego; „W podsuwalskiej oberży” – unikalne, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne ukazujące sceny z życia wielokulturowych Suwałk początków XX wieku. Tańce z pogranicza litewskiego, czarnoruskiego, żydowski „kapelus”, echa tradycji staroobrzędowców; „Kochajmy się” – spektakl inspirowany treścią poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Widowisko jest przełożeniem uniwersalnych polskich motywów na język tańca – skocznych oberków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełznanych mazurków, szalonej polki, uroczystych i dostojnych polonezów, ale również ludowych tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX – mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 65 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji. Aranżacje muzyczne widowisk przygotowuje Krzysztof Krzesicki,  aranżacje wokalne, przygotowanie chóru – Ignacy Ołów. Za choreografię odpowiada: Małgorzata Wojdełko.

Czas trwania koncertu: ok. 1,5 godziny

Aby wygrać 2 podwójne zaproszenia na koncert w OiFP w Białymstoku, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Który z programów ZPiT “Suwalszczyzna” nawiązuje do kultury i tradycji bałkańskich? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Konkurs trwa do czwartku do godz. 16.00. Zwycięzców wylosujemy – 2 osoby otrzymają od nas mail z informacją o zasadach odbioru nagród. Konkurs zakończony. Zaproszenie wygrała p. Joanna Frejtag.

Dodaj komentarz