Słabe nastroje na rynkach

flagi_europa_
Ilustr. Hans Braxmeier.

Niedźwiedzie nastroje na giełdach. Złoty stabilny wobec głównych walut, EURUSD blisko 1,11. Rentowności obligacji na świecie w górę. Dziś dane o rynku pracy w USA. Dzisiaj w kraju aukcja zamiany i minutes.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Środowe notowania na światowych rynkach przebiegały w niedźwiedzich nastrojach. Większość giełd zakończyła dzień na czerwono. Kolejny dzień pod presją była cena ropy naftowej, a wraz z nią waluty krajów bogatych w ten surowiec. W środę ceny ropy utrzymywały się na najniższych poziomach od listopada 2016 r. w związku z utrzymującą się na rynku nadpodażą tego surowca. Inwestorzy wyprzedawali wczoraj także obligacje, zwłaszcza te o dłuższych terminach zapadalności.

Jastrzębie wystąpienie Roberta Kaplana z Fed we wtorek wieczorem, który powiedział, że stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej może być wsparciem dla długotrwałego wzrostu amerykańskiej gospodarki, osłabiło euro. Publikacja lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży domów w USA wsparła dolara jedynie chwilowo i EURUSD powrócił do poprzedniego poziomu 1,113. W rezultacie EURUSD nie odnotował wyraźnej kierunkowej zmiany, a do większych wahań kursu przyczynić mogą się kolejne wystąpienia członków FOMC i dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Złoty po silnym osłabieniu wobec głównych walut na początku tygodnia, w środę zachowywał się względnie stabilnie. Rano kurs EURPLN zbliżył się do 4,25, jednak nie zdołał przebić tego poziomu i na koniec dnia wrócił w okolice 4,24. Inwestorzy rano testowali także poziom 3,82 na parze USDPLN, ale ostatecznie kurs zdołał odrobić połowę wtorkowego osłabienia i wrócił na koniec dnia blisko 3,80. Złoty znajduję się obecnie pod presją z powodu pogorszenia nastrojów na światowych rynkach.

W środę korona nieznacznie się umocniła wobec euro, jednak kurs EURCZK nie zdołał zniwelować wtorkowego wzrostu i zakończył środowe notowania na poziomie 26,27. Prezes banku centralnego Czech powiedział wczoraj, że umocnienie czeskiej waluty może spowolnić proces podwyżek stóp procentowych w tym kraju. Prezes Jiri Rusnok stwierdził w wywiadzie dla CTK (czeskiej agencji informacyjnej), że podwyżka stóp może pojawić się w trzecim kwartale, jednak proces zacieśniania polityki pieniężnej będzie postępował małymi krokami. Dodał, że umacniająca się korona może stanowić powód do opóźnienia podwyżek.

Forint nieznacznie się wczoraj osłabił do euro, kontynuując wtorkowy ruch. Węgierskiej walucie ciąży gołębia retoryka tamtejszego banku centralnego, a kurs EURHUF zdecydowanie przebił 309 i znajduje się na najwyższym poziomie od maja tego roku. Silnie spadające ceny ropy naftowej mocno ciążą rublowi i wczoraj kurs USDRUB zbliżył się do 60, najwyższego poziomu od stycznia.

Słaby nastrój na rynkach przyczynił się także do wzrostu rentowności obligacji. Zarówno Bundy, jak i Treasuries traciły wczoraj ok 1 pb. Od początku tygodnia 10-letni spread US-DE utrzymuje się blisko 190 pb. Polskie obligacje w środę traciły wzdłuż całej krzywej i rentowności wzrosły o ok 2 pb. Krzywa IRS uległa niewielkiemu spłaszczeniu. Stawki na długim końcu pozostały stabilne względem wtorkowego zamknięcia, podczas gdy ok. 1 pb tracił krótki koniec, a 2 pb środek krzywej. Spread asset swap wzrósł do 55 pb, najwyższego poziomu od drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji.

Według informacji Dziennika Gazety Prawnej, ustawa dotycząca zwrotu spreadów walutowych „utknęła”, gdyż potrzebne są dodatkowe analizy. W związku z tym pojawić się może kolejna propozycja ustawy, która nakierowana będzie jedynie na osoby w trudnej sytuacji. Rozważane jest użycie środków Funduszu Wspierania Kredytobiorców do przewalutowania kredytów po preferencyjnym kursie lub powołanie w tym celu nowego funduszu .

Dzisiaj na aukcji zamiany Ministerstwo Finansów odkupi obligacje OK0717 / DS1017 / WZ0118, a w zamian zaoferuje papiery OK0419 / PS0422 / WZ1122 / WZ0126 / DS0727.

Dodaj komentarz