Przedstawiciele Uniwersytetu Nauki i Technologii w Pekinie (University of Science and Technology Beijing – USTB) odwiedzili w środę, 7 czerwca, Politechnikę Białostocką.

Delegacja chińska, której przewodniczył rektor USTB prof. Zhang Xinxin, spotkała się z Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej PB prof. Martą Kosior-Kazberuk oraz dziekanami i prodziekanami wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej. W trakcie spotkania podpisana została umowa o współpracy między uczelniami.

Warunki porozumienia zostały wynegocjowane wcześniej. Są efektem rozmów i podróży rektora PB prof. Lecha Dzienisa do Chin i wizyty na uniwersytecie w Pekinie. Umowa przewiduje m.in. podejmowanie wspólnych działań naukowych, wspieranie wymiany studentów i nauczycieli, wspólny udział w seminariach, sympozjach oraz prowadzenie wykładów na uczelniach partnerskich.

Zdaniem prof. Marty Kosior-Kazberuk profile naszych uczelni są bardzo zbliżone. – Prowadzimy te same kierunki studiów, mamy podobne zainteresowania naukowe, chcemy rozwijać badania w tych samych dziedzinach nauki. To wszystko daje świetny punkt wyjścia do rozwijania współpracy i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. Odległość między Polską i Chinami zdecydowanie się zmniejsza – tłumaczyła w środę prof. Kosior-Kazberuk.

Wizyta gości z Chin miała roboczy charakter. – Chcemy przedstawić naszym gościom Politechnikę Białostocką, spróbować zakreślić, jak najwięcej obszarów współpracy, dlatego zaprosiliśmy do rozmów przedstawicieli każdego wydziału – wyjaśniła Krystyna Murawska-Sitko z Biura Współpracy Międzynarodowej PB.

Delegacja z University of Science and Technology Beijing zwiedziła laboratoria Wydziału Mechanicznego i Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Uniwersytet Nauki i Technologii Pekinie (USTB) powstał w 1952 roku. Funkcjonuje pod auspicjami chińskiego Ministerstwa Edukacji i jest obecnie jedną z kluczowych uczelni krajowych. Uczelnia nazywana jest „kolebką inżynierów z żelaza i stali”, ponieważ główną specjalizacją USTB jest metalurgia i materiałoznawstwo. Uczelnia kształci także w takich kierunkach jak: zarządzanie, nauki humanistyczne, ekonomia i prawo. USTB prowadzi nauczanie na 14 wydziałach, na których studiuje łącznie 24 tys. studentów. W tej liczbie jest 900 studentów zagranicznych, pochodzących z ponad 100 krajów.

Fot. Politechnika Białostocka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj