Reklama

Kolejne jastrzębie sygnały z EBC

Data:

- Reklama -

Spadkowa sesja na rynku akcji. Jastrzębi protokół po posiedzeniu EBC. Złoty stabilny do głównych walut, EURUSD w górę. Mocny wzrost rentowności na rynku długu. Dzisiaj dane z rynku pracy w USA, a wieczorem decyzja Fitch ws. ratingu Polski.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

W czwartek na światowych rynkach panowała raczej negatywna atmosfera, która nasiliła się po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Dokument wskazuje, że bank centralny rozważał ograniczenie programu skupu aktywów, dostrzegając poprawę w otoczeniu gospodarczym strefy euro, co było kolejnym w ostatnich dniach jastrzębim sygnałem z EBC. W efekcie ceny akcji na europejskich oraz amerykańskich giełdach wyraźnie spadły, dolar oddał wypracowane w tym tygodniu zyski wobec euro, a rentowności obligacji mocno rosły i trend ten nie ominął polskiego rynku. Rosły za to w ciągu dnia ceny ropy naftowej oraz złota. Pesymizm był dodatkowo wspierany przez rozczarowujące dane z rynku pracy w USA.

Wg raportu ADP przyrost zatrudnienia poza rolnictwem był w czerwcu dużo niższy od prognoz, a tygodniowa liczba nowych bezrobotnych była wyższa niż wskazywał konsensus. Pozytywna niespodzianka ze strony indeksu ISM dla usług nie poprawiła nastrojów. Dziś po południu poznamy miesięczny raport z rynku pracy USA i może to być kluczowe wydarzenie. Wyraźnie wyższa od oczekiwań dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech (1,2% m/m przy konsensusie 0,2%) opublikowana dziś rano to już czwarte pozytywne zaskoczenie z rzędu tym wskaźnikiem – może to pomóc euro utrzymać wczorajsze zyski.

Kurs EURUSD wrócił wczoraj do 1,14, najwyżej od początku tego tygodnia, do czego w największym stopniu przyczynił się protokół z ostatniego posiedzenia EBC. Sądzimy, że na koniec tygodnia wahania na rynku mogą wzrosnąć pod pływem kolejnych danych z USA. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie dane z USA były raczej gorsze niż lepsze, sądzimy, że większy wpływ na rynek może mieć odczyt powyżej prognoz niż poniżej, szczególnie jeśli chodzi o dynamikę płac – bo to pomogłoby rynkom uwierzyć w przekonania członków Fed o jedynie tymczasowym osłabieniu inflacji. Dzisiejsza wypowiedź członka EBC Benoit Coeure wydaje się być dobrze wyważona, ale w sytuacji, gdy rynki doszukują się w komunikacji EBC sygnałów zmiany nastawienia jego słowa o potrzebie przyszykowania narzędzi na potrzeby ewentualnego kolejnego spowolnienia mogła być odczytana jako ochota banku na wycofanie się z obecnej bardzo łagodnej polityki. Z kolei Stanley Fischer z FOMC podkreślił, że obecna niepewność co do polityki fiskalnej USA odbija się negatywnie na nastawieniu przedsiębiorstw wobec inwestycji – sygnał, że Fed jest zaniepokojony tym zjawiskiem pojawił się również w minutes opublikowanych w środę.

Kurs EURPLN wzrósł wczoraj w trakcie dnia do prawie 4,25, a USDPLN do ok. 3,74, ale na koniec dnia odnotowano szybkie spadki do odpowiednio 4,235 i 3,715. Dość wyraźnie osłabił się forint mimo wzrostu produkcji przemysłowej w maju o 6,2% r/r (po wzroście o 2,5% w kwietniu). Czeska korona traciła od początku dnia, jednak po południu EURCZK zaczął spadać i był poniżej 26,1. Rosyjski rubel ustabilizował się do dolara dzięki odbiciu cen ropy. Wczoraj opublikowano dane o czerwcowej rosyjskiej inflacji, która wzrosła do 4,4% r/r z 4,1% miesiąc wcześniej. W ocenie banku centralnego Rosji była to negatywna niespodzianka, jednak w kolejnych miesiącach CPI powinna spadać, a bank centralny będzie obniżał w dalszym ciągu stopy procentowe. EURPLN jest w tym tygodniu bardzo stabilny w oczekiwaniu na silniejszy impuls. Dzisiaj poznamy ważne dane z USA, które mogą wywołać wzrost wahań. Już po zamknięciu krajowej sesji swoją opinię nt. ratingu Polski może z kolei opublikować Fitch.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS wczoraj wzrosły pod wpływem jastrzębiej retoryki EBC. Obie krzywe przesunęły się w górę o 6-9 pb. W podobnym stopniu rosły wczoraj rentowności 10-letnich obligacji USA, podczas gdy skala osłabienia Bundów i obligacji krajów peryferyjnych strefy euro była jeszcze mocniejsza. Rentowność Bunda na 0,56% była najwyższa od stycznia. Obok sygnałów z EBC, słaby nastrój na rynku długu był spowodowany niezbyt udaną aukcją francuskich obligacji. Dzisiaj uwaga inwestorów skupi się na danych z rynku pracy USA.

Bank Japonii nieoczekiwanie ogłosił skup obligacji 10-letnich pokazując determinację w kontrolowaniu poziomu krzywej dochodowości co wyraźnie odbiło się na japońskiej walucie, ale nie zatrzymało tendencji do wzrostu rentowności na światowych rynkach długu.

Dziś po zamknięciu krajowej sesji Fitch może opublikować swoją opinię nt. ratingu Polski. Agencja ważyć będzie poprawę wyników gospodarki i budżetu centralnego oraz odnowienie napięć na linii z Komisją Europejską, które w dłuższej perspektywie może odbić się na dostępie Polski do funduszy UE. Zadłużenie zagraniczne Polski spadło w I kw. z 76% PKB do 72,2%, co też może mieć znaczenie dla opinii Fitch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...