Reklama

Komisja Europejska ostrzega Polskę

Data:

- Reklama -

Komunikat Fed odebrano jako gołębi, co osłabiło dolara i umocniło amerykańskie Treasuries. EURUSD ponownie w górę po decyzji FOMC. Złoty wczoraj pozostał stabilny, lekko zyskał po Fed. Osłabienie na krajowym rynku długu po sygnałach z KE. Dzisiaj po południu dane z USA.

Środowa sesja na światowych parkietach przebiegała spokojnie w oczekiwaniu na wieczorny komunikat Fed. Europejskie rynki akcji zakończyły dzień niewielkimi wzrostami, lekko zyskały też obligacje. Cena ropy naftowej wzrosła tymczasem powyżej 50 USD za baryłkę w związku z planowanym ograniczeniem wydobycia ropy przez kraje OPEC.

Amerykański bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami, sygnalizując, że będzie monitorował rozwój sytuacji inflacyjnej, ponieważ inflacja utrzymuje się poniżej celu pomimo przyspieszającego tempa wzrostu gospodarczego. Jednocześnie, Fed poinformował, że „stosunkowo niedługo” powinien rozpocząć proces redukcji swojego bilansu, o ile gospodarka będzie rozwijać się mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami. Inwestorzy odczytali ton komunikatu jako gołębi, traktując to jako sygnał, że kolejna podwyżka stóp procentowych w tym roku staje pod znakiem zapytania, o ile inflacja nie odbije wyraźnie w górę. W efekcie, pomimo sygnału o tym, że redukcja portfela aktywów może się rozpocząć wkrótce, dolar się osłabił, a obligacje i giełdy zyskały.

Komisja Europejska poinformowała wczoraj o podjęciu działań w kierunku ochrony praworządności w Polsce. Po pierwsze, KE przyjęła zalecenie w sprawie praworządności, uznając, że cztery przyjęte ostatnio przez parlament ustawy (o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Szkole Sądownictwa) prowadzą do osłabienia niezależności sądów. Komisja zagroziła, że wszelkie działania w kierunku przeniesienia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego będą skutkowały uruchomieniem w trybie natychmiastowym Art. 7 ust. 1 Traktatu o UE (w związku z zawetowaniem przez prezydenta ustawy o SN to zagrożenie wydaje się na razie niewielkie). Po drugie, KE zagroziła wszczęciem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z możliwym naruszeniem prawa Unii. Zastrzeżenia dotyczą ustawy o sądach powszechnych (inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, nadmierne uprawnienia ministra sprawiedliwości w zakresie powoływania i odwoływania prezesów sądów). KE wyznaczyła rządowi miesiąc, aby rozwiązać wskazane problemy. Termin wydaje się zaskakująco krótki, szczególnie biorąc pod uwagę rozpoczynające się właśnie wakacje parlamentu.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj w trakcie europejskich godzin handlu blisko 1,163 w oczekiwaniu na komunikat z posiedzenia FOMC. Gołębi wydźwięk komunikatu Fed spowodował wyraźne osłabienie dolara i w efekcie EURUSD wzrósł przejściowo do 1,1776 (najwyżej od stycznia 2015), a dziś rano jest tuż poniżej 1,174.

Kursy EURPLN i USDPLN pozostały w trakcie wczorajszej sesji blisko odpowiednio 4,26 oraz 3,66 pomimo dobrego nastroju panującego na globalnym rynku. Słowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o możliwości rozpoczęcia wobec Polski procedury dot. naruszenia prawa UE, jeśli polski rząd nadal będzie naruszać niezależność sądów, nie miały wyraźnego wpływu na notowania (chociaż mogły zapobiec umocnieniu złotego). Gołębi ton komunikatu FOMC lekko wsparł złotego – EURPLN obniżył się do prawie 4,24, a dziś rano jest blisko 4,25. USDPLN spadł wieczorem do 3,61, po czym odbił do 3,62. Zwiększona niepewność polityczna wynikająca z pojawienia się konfliktu na linii prezydent-rząd oraz obawy o skutki działań KE wobec Polski mogą ciążyć złotemu i pomimo gołębiego Fed powstrzymywać umocnienie krajowej waluty w najbliższym czasie.

W regionie osłabienie zanotował wczoraj forint (EURHUF zbliżył się do 306), a rubel ustabilizował się pomimo rosnących cen ropy naftowej. W notowaniach EURCZK nie zaszły istotne zmiany. Bank centralny Czech zapowiedział podwyżkę stóp procentowych w sierpniu lub wrześniu, ale rynek na razie w nią nie wierzy ze względu na mocniejszą koronę i wciąż gołębią retorykę EBC.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS i rentowności rosły nie więcej niż 2 pb w wyniku wzrostu ryzyka politycznego w następstwie kolejnych zaleceń Komisji Europejskiej dla Polski.

Dług krajowy nieznacznie tracił, podczas gdy obligacje na rynkach bazowych i peryferyjnych lekko zyskiwały. Gołębi wydźwięk posiedzenia FOMC od początku sesji wywiera presję na spadek rentowności obligacji w kraju i za granicą.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie z PAP, że reforma OFE powinna wejść w życie od lipca 2018 r. Nie zdradził jednak nowych szczegółów dotyczących jej kształtu, ani nie powiedział, kiedy mają się pojawić gotowe projekty ustaw w tej sprawie. Morawiecki stwierdził też, że koszt obniżenia wieku emerytalnego może się obniżyć (nawet o 1 mld zł w tym roku) w wyniku wprowadzenia zachęt do pozostania na rynku pracy. Jednak biorąc pod uwagę, że żadnych konkretnych projektów tych zachęt jeszcze nie tylko nie uchwalono, ale nawet nie pokazano (a obniżenie wieku emerytalnego nastąpi w październiku), takie zapowiedzi wydają się trochę na wyrost.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wojny handlowe: imperium kontratakuje

Trump ogłasza nowe cła wobec Chin, rynki w dół. Aprecjacja...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Przedsiębiorcy o Rail Baltice

Spotkanie dotyczące budowie trasy kolejowej Rail Baltica, organizowane przez Instytut...

Jak zarobić na trasie Rail Baltica?

Szansa dla przedsiębiorców operujących na terenie Polski północno-wschodniej. W lutym...