Reklama

Muzeum Okręgowe powiększa kolekcję obrazów Wierusza-Kowalskiego

Data:

- Reklama -

Jak pisaliśmy w maju br. – dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz suwalskiego samorządu własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach stały się obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego: „Orszak wieśniaków” i „Śmiejąca się dziewczyna”. Niedawno zbiory własne placówki wzbogaciło płótno „Wilki w nocy”.

Nie są to obrazy, których w Muzeum Okręgowym w Suwałkach nie można było dotąd oglądać – wręcz przeciwnie. „Wierusziany” zostały odkupione od prywatnych kolekcjonerów, jako własność instytucji wzbogacą ekspozycję stałą dotyczącą życia i twórczości malarza urodzonego w Suwałkach.

„Wilki w nocy” to cenny i znany obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego. MKiDN na jego zakup przyznało Muzeum Okręgowemu dotację w wysokości 225 tys. zł. W tym naborze było to wsparcie sięgające niemal 1/3 budżetu programu.

Fot. źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Eliza Ptaszyńska, kustosz z Muzeum Okręgowego o obrazie „Wilki w nocy”:

Alfred Wierusz-Kowalski, „Wilki w nocy”, 1910, sygnowane l. d. A. Wierusz-Kowalski, olej, płótno, 79 x 104 cm.

Obraz, ze względu na temat i poziom artystyczny wyróżnia się spośród innych dzieł autora. Namalowany z myślą o wystawienia na międzynarodowej wystawie sztuki w Paryżu, na tzw. Salonie Paryskim, który odbywał się w 1910 roku, przyniósł artyście wielki sukces w postaci złotego medalu. Była to ważna, jeśli nie najważniejsza dla malarza nagroda, któremu, jak pisał jego przyjaciel i malarz Henryk Piątkowski, „do pełnego uznania w świecie sztuki brakuje medalu otrzymanego w Paryżu”.

Obraz w pełni zasługuje na przyznane mu wyróżnienie. Wyważona, otwarta kompozycja przedstawia dwa wilki wśród śnieżnego pustkowia, przeciętego zakolem rzeki. W tle rysują się zabudowania, widać, nikłe w nocnych ciemnościach, światła. Odbijają się one wraz z nielicznymi gwiazdami w ciemnym nurcie wody i barwią grubą pokrywę śnieżną zimnymi refleksami światła.

Obraz, cenny dzięki otrzymanemu wyróżnieniu, byłby ważnym uzupełnieniem muzealnej kolekcji, w której brakuje dzieł tej klasy i, co równie ważne, wielkości. Prace o takich wartościach osiągają na rynku sztuki wysokie ceny.

Płótno tak reprezentacyjne dla twórczości malarza podniesie wartość suwalskiej kolekcji, jest ważne ze względu na biografię malarza oraz uzupełni prezentowaną w Suwałkach tematykę dzieł twórcy.

Autorką projektów składanych do MKiDN jest wymieniona wyżej kustosz Eliza Ptaszyńska, z której inicjatywy w najbliższą środę, 26 lipca o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym odbędzie oficjalna prezentacja wcześniej nabytych płócien, pt.: „Śmiejąca się dziewczyna” oraz „Orszak wieśniaków”.

Prezentacja obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Zakup prac Alfreda Wierusza-Kowalskiego wymaga wkładu własnego. Nie bez znaczenia jest więc w tym przypadku wsparcie przekazywane instytucji z budżetu miasta.

Osoby zainteresowane twórczością Alfreda Wierusza-Kowalskiego mogą nabyć w Muzeum Okręgowym i księgarniach w całej Polsce album wydawnictwa Bosz, prezentujący twórczość artysty (w cenie 59,90 zł). Pozycja została przygotowana w językach polskim i angielskim (autorką tekstów jest E. Ptaszyńska). Znajdują się w niej reprodukcje obrazów z kolekcji Muzeum Okręgowego w Suwałkach, ale też muzeów z Wrocławia, Poznania i Warszawy, a także studia i szkice artysty.

Nowe obrazy w Muzeum Okręgowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

SKB Litpol Malow w drodze po dwudziesty tytuł w Lotto Ekstralidze Badmintona

SKB Litpol Malow rozpoczyna nowy sezon pełen optymizmu i...

Ślepsk Malow Suwałki: Nowy sezon, nowe twarze, ta sama pasja

Świat sportu to miejsce, gdzie emocje, pasja i determinacja...

Jan Matejko i jego niezwykłe dzieło: Portret Marii Matejko w dawnej Resursie

Obecnie portret Marii Matejko, siostry malarza, można podziwiać w...

Kolejny obraz w zbiorach muzealnych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach pozyskało pieniądze - 400 tys....