Reklama

Nowe obrazy w Muzeum Okręgowym

Data:

- Reklama -

Nowe prace wzbogaciły kolekcję XIX-wiecznego malarstwa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Na wystawie stałej znalazły się dwa obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, kupione za prawie 400 tys. złotych oraz kolejne depozyty wypożyczone przez prywatnych kolekcjonerów, m.in. przez Henryka Owsiejewa.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje muzealne 2017” pozyskało 220 tys. zł na zakup dwóch obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego: „Orszak wieśniaków” i „Śmiejąca się dziewczyna”. Aby zakup sfinalizować, potrzebny był też wkład własny do projektu – Urząd Miejski wyasygnował na ten cel 170 tys. złotych.

Obrazy suwalskiego „monachijczyka” zostaną oficjalnie wprowadzone na wystawę stałą w Muzeum Okręgowym latem  – podczas specjalnego wydarzenia (w dniu 26 lipca). Dla niecierpliwych mamy dobrą wiadomość – można je na ścianach muzeum zobaczyć już teraz. Ich zakup jest w tej chwili finalizowany – to obrazy pochodzące z prywatnych kolekcji.

Warto pamiętać o tym, że wiele obrazów, które w tej chwili prezentowane są w Muzeum Okręgowym, to depozyty – wypożyczone bezterminowo placówce przez prywatnych kolekcjonerów – wśród prac znajdują się obrazy Władysława Czachórskiego, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego i Alfreda Wierusza-Kowalskiego – jeden z obrazów został zakupiony na aukcji w Londynie („Wyprawa na niedźwiedzia”). Na początku 2017 roku trzeci już depozyt przekazał suwalskiemu Muzeum Henryk Owsiejew, jeden z bardziej znanych lokalnych przedsiębiorców. To scena przedstawiająca odpoczywające konie.

Nie jest wykluczone, że dzięki staraniom kustosz Muzeum Okręgowego, Elizy Ptaszyńskiej, na wystawie stałej Alfreda Wierusza-Kowalskiego pojawi się kolejny charakterystyczny obraz tego artysty – z wilkiem. Wniosek o dofinansowanie zakupu czeka jeszcze na rozstrzygnięcie.

Prócz gromadzenia i prezentowania zbiorów, niezwykle ważnym zadaniem placówki jest dbanie o ich stan zachowania. Pomocne w realizacji tego zadania będzie pozyskane przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 35 tys. zł wraz z wkładem własnym w wysokości 37 tys. zł, przekazanym przez Urząd Miasta Suwałki. Dzięki tym środkom, zabiegom konserwatorskim zostanie poddanych 12 prac z muzealnej kolekcji Działu Sztuki – 4 prace na papierze i 8 obrazów olejnych.

Do realizacji przyjęty został też wniosek dotyczący badań warunków konserwatorskich. LABOZ – pracownia konserwatorska z najlepszymi w Polsce specjalistami, stosującymi w swojej pracy metody światowe, przeanalizuje warunki przechowywania i ekspozycji dzieł sztuki w Suwałkach. Suwalski wniosek otrzymał wsparcie z MKiDN jako jeden z piętnastu w całej Polsce – pozostałe to wnioski największych muzeów w kraju. Kompleksowe badania, które przeprowadzą eksperci, pozwolą stworzyć wytyczne według standardów obowiązujących m.in. w Luwrze, Warszawie czy Krakowie. Wkład finansowy Muzeum Okręgowego jest znikomy – wynosi zaledwie kilka tysięcy złotych.

W tym roku Muzeum Okręgowe wzbogaciło także swoją bibliotekę. Henryk Owsiejew wraz z innym sponsorem przekazali placówce środki na licytację katalogu wystawy lwowskiej z 1894 roku. – Bardzo długo czekałam, aż taka pozycja pojawi się w sprzedaży – komentuje Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dodając, że katalog kosztował około 4 tys. złotych.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Młodzież Suwałk o Alfredzie Wierusz-Kowalskim

Rok 2024 w Suwałkach jest dedykowany pamięci wybitnego malarza...

Konie nad Zalewem Arkadia. Rozpoczął się XXIII Piknik Kawaleryjski

Połowa czerwca to tradycyjnie czas, gdy wielbiciele tradycji ułańskiej...

Na tropie tajemnic Suwałk: Suwalska Gra Miejska „Zaginiony obraz” rozstrzygnięta (foto)

7 czerwca 2024 roku suwalskie ulice ożyły dzięki Suwalskiej...

Plenerowa wystawa poświęcona Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu: Sztuka wychodzi na ulice

Choć wystawa poświęcona życiu i twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego na...