Reklama

Nowy podatek od paliw?

Data:

- Reklama -

Całkiem dobre dane z rynku pracy USA. Złoty stabilny, dolar nieco mocniejszy na koniec tygodnia. Rentowności na świecie dalej w górę, w kraju w dół. Niemiecki eksport powyżej oczekiwań. Fitch utrzymuje rating Polski bez zmian, rząd planuje wprowadzić nowy podatek od paliw.

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych Banku Zachodniego WBK

Piątkowe miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy miały raczej pozytywny wydźwięk. Wzrost liczby nowych etatów poza rolnictwem był wyraźnie wyższy od prognoz (czwartkowy raport ADP sugerował, że odczyt może być raczej słaby), a dane za maj zostały istotnie zrewidowane w górę. Dane o płacach były tylko nieznacznie słabsze od prognoz. Publikacja wywołała na rynku wzrost wahań, ale nie zdołała zainicjować na sam koniec tygodnia trwalszego kierunkowego ruchu.

Ceny akcji wzrosły jedynie na chwilę, a umocnienie dolara było raczej niewielkie. Trwalsza reakcja miała miejsce na globalnym rynku długu gdzie rentowności rosły już i tak od samego początku sesji.

Agencja Fitch potwierdziła rating kredytowy Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną. Zdaniem analityków agencji, ocena ta jest wspierana przez zdrowe fundamenty gospodarcze i politykę pieniężną oraz dobrze skapitalizowany sektor bankowy. Fitch zwrócił uwagę na dobry wzrost wpływów podatkowych, wpieranych przez korzystną koniunkturę oraz poprawę ściągalności, spadek napięcia na linii rząd – Unia Europejska oraz prawdopodobnie ograniczone koszty ustaw w sprawie kredytów walutowych. Agencja prognozuje, że deficyt finansów publicznych wyniesie 2,6% PKB w tym roku oraz 2,5% w 2018 i 2019 r., czemu towarzyszyć będzie obniżanie się wskaźnika długu publicznego. Co ciekawe, Fitch nie jest zbyt optymistyczny co do wzrostu PKB i spodziewa się wyniku 3,3% w tym roku (wobec konsensusu Bloomberga 3,8%) oraz 3,2% w dwóch kolejnych latach.

Obniżenie ratingu może nastąpić w przypadku przekroczenia 3% deficytu oraz wzrostu długu publicznego w średnim okresie lub pogorszenia jakości polityki gospodarczej. Poprawy natomiast można się spodziewać w przypadku dalszego dobrego wzrostu gospodarczego oraz spadku długu zagranicznego netto. Warto podkreślić, że ten drugi czynnik jest główną przyczyną powstrzymującą agencję przed nadaniem Polsce wyższego ratingu. W 2016 r. dług zagraniczny netto Polski wyniósł 34% PKB wobec mediany -3% wśród państw o ocenie A.

Polski rząd planuje wprowadzenie nowego obciążenia paliwa w wysokości 20 groszy na litrze. Nowy podatek (nazwany opłatą drogową) ma wnieść do budżetu 4-5 mld zł rocznie. Wpływy mają zostać podzielone po równo między Krajowy Fundusz Drogowy i nowy Fundusz Dróg Samorządowych, czyli jednostki finansujące budowę dróg w Polsce. Według naszych szacunków, nowy podatek spowoduje wzrost cen paliw średnio o 7,5% (lub o 25 groszy za litr), co podniesie ścieżkę CPI o 0,3-0,4 punktu procentowego. Projekt ustawy jest już w Sejmie, a naszym zdaniem najwcześniejszą możliwą datą wejścia tego prawa w życie jest wrzesień. Gdyby faktycznie podatek pojawił się we wrześniu, to nasza prognoza inflacji CPI na grudzień podniosłaby się z 1,2 do 1,6% r/r.

Kurs EURUSD był bardzo stabilny blisko 1,142 w oczekiwaniu na miesięczne dane z USA, a ich publikacja wywołała wzrost wahań. Ostatecznie, na koniec dnia dolar był lekko mocniejszy do euro i kurs zakończył sesję tuż poniżej 1,14. Kurs EURPLN nie uległ w piątek dużym zmianom i pozostał w pobliżu 4,235. Nieco większe zmiany w trakcie dnia zanotowano w przypadku USDPLN, który po spadku do 3,70 odbił do 3,72. Zeszłotygodniowy zakres wahań EURPLN był najmniejszy od czerwca 2016 r.

Czeska korona zaczęła się umacniać wobec euro po porannych danych z gospodarki. Majowa sprzedaż detaliczna urosła znacznie powyżej oczekiwań o 5,3% r/r po kwietniowym spadku o 0,3%.

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 8,1% r/r, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych. Pozytywną niespodziankę odnotowano też w budownictwie, które zanotowało wzrost o 4,7% r/r Bardzo dobre dane z czeskiej gospodarki wspierają lokalną walutę i kurs EURCZK jest coraz bliżej 26. Naszym zdaniem korona powinna się umacniać w tym miesiącu w ślad za lepszymi od oczekiwań odczytami makro oraz zapowiedzią podwyżki stóp procentowych banku centralnego. W tym tygodniu kluczowy dla kursu będzie środowy odczyt inflacji w czerwcu, która wzrosła w maju do 2,4% r/r. Węgierski forint był stabilny przed weekendem i kurs EURHUF utrzymuje się blisko 308. W efekcie silnych spadków ropy naftowej o prawie 4% rubel dalej tracił. Wzrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach OPEC wywołał presję na spadek ceny i w rezultacie kurs USDRUB przebił 60,51: najwyższy poziom od początku lutego tego roku.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS pozostały relatywnie stabilne, podczas gdy rentowności obligacji obniżyły się o 1-3 pb. Polski dług wyróżniał się w piątek pozytywnie na tle rynków bazowych i peryferyjnych strefy euro. W efekcie, 10-letni spread do Bunda zawęził się do 282 pb. Wypłaszczenie krzywej obligacyjnej przyczyniło się do spadku 10-letniego spreadu asset swap poniżej 50 pb.

Polityka banków centralnych pozostaje w centrum uwagi, w związku z czym w tym tygodniu pilnie śledzone będą kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed i EBC (m.in. wystąpienie Yellen przed Kongresem w środę) oraz dane inflacyjne publikowane w najbliższych dniach (w USA, ale też w Polsce i innych krajach CEE). W tym tygodniu dowiemy się co stało za zaskakująco silnym spadkiem krajowej inflacji w czerwcu. Według nas nie obyło się bez spadku inflacji bazowej. Spadek inflacji wyraźnie poniżej 2% prawdopodobnie okaże się jednak dość krótkotrwały, ponieważ już niebawem może się pojawić silny impuls w postaci opłaty drogowej. Dodatkowo, według najnowszych danych Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych, tegoroczne zbiory jabłek i gruszek będą odpowiednio o 30 i 40% niższe niż rok wcześniej.

Naszym zdaniem może to wywrzeć presję na ceny owoców. Z kolei majowe dane o bilansie płatniczym powinny według nas pokazać wyraźne przyspieszenie eksportu i importu oraz wynik na rachunku obrotów bieżących sporo wyższy niż oczekuje rynek. Dzisiejsze poranne dane o niemieckim eksporcie były lepsze od oczekiwań i to wspiera naszą prognozę eksportu oraz salda obrotów bieżących (obie powyżej konsensusu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Z kraju: Mateusz Morawiecki ma zostać premierem

Beata Szydło składa dymisję, Mateusz Morawiecki kandydatem na premiera. Złoty...