Reklama

Raty frankowiczów i ich zadłużenie mogą spaść o 10%

Data:

- Reklama -

Kurs franka zbliża się do bardzo ważnego poziomu. Jego notowania w odniesieniu do euro są bliskie wartości 1,12. Po  tzw. czarnym czwartku kurs tylko dwukrotnie próbował przebić ten pułap, ale niestety bezskutecznie. Tym razem może być inaczej, co byłoby bardzo dobrą informacją dla osób spłacających kredyty w tej walucie. Z wyliczeń Expandera wynika, że gdyby tak się stało, kurs franka w Polsce może spaść do 3,50 zł.

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk, Expander

To ile kosztuje frank w Polsce zależy od dwóch innych kursów – notowań euro do złotego oraz franka do euro. Euro w stosunku do złotego trochę niestety w ostatnim czasie zdrożało za sprawą kontrowersyjnych projektów ustaw dotyczących sądownictwa. To negatywnie przełożyło się na kurs franka, który jeszcze w połowie lipca kosztował ok. 3,80 zł, ale później zdrożał do ok. 3,87 zł. Teraz jego kurs ponownie spada i wynosi już ok. 3,82 zł. Dzieje się tak dzięki temu, że  sprzyja mu drugi ze wspomnianych czynników. Zauważalnie rośnie kurs EUR/CHF, co jest dobrą informacją, gdyż im jest on wyższy tym bardziej spada kurs franka do złotego.

Kurs EUR/CHF zbliża się do poziomu 1,12, którego nie udało mu się pokonać od tzw. czarnego czwartku, 15 stycznia 2015 r. Tego dnia Narodowy Bank Szwajcarii przestał bronić kursu przed tym, aby spadł poniżej wartości 1,2. Jeśli notowania wreszcie pokonają poziom 1,12, to rośnie szansa na powrót do wartości ok. 1,2. Do tego co prawda jeszcze daleka droga, ale gdyby się udało, to kurs franka w Polsce spadłby prawdopodobnie do ok. 3,50 zł.

W takiej sytuacji raty kredytów we frankach i ich zadłużenie spadłyby o prawie 10% w porównaniu do sytuacji z początku lipca. Przykładowo, dla kredytu na kwotę 300 000 zł, na 30 lat, udzielonego w sierpniu 2008 r., rata spadłaby z 1934 zł do 1745 zł. Kwota  zadłużenia wynosiła we wspomnianym okresie ok. 451 000 zł. Po spadku kursu do 3,50 zł byłoby to ok. 406 000 zł, czyli o 45 000 zł mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kampania z kredytami w tle. Frankowicze liczą, że w końcu trafią na dobry grunt do rozmów z władzą

Sytuacja frankowiczów była jednym z tematów poruszanych w trakcie...

Kredyt hipoteczny – 2 kroki do własnego mieszkania

Każdy z nas od dzieciństwa marzy o własnym mieszkaniu...

Jak uzyskać kredyt dla wolnych zawodów w Białymstoku?

W obecnych czasach kredyty są ogólnodostępne dla każdego, kto...

Życie po MdM, czyli jak starać się o własne mieszkanie bez rządowego wsparcia

Do końca rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” pozostało 70...