Reklama

Andrzej Strumiłło odebrał Włócznię Jaćwingów z diamentem

Data:

- Reklama -

Laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Suwałk – Włóczni Jaćwingów w tym roku zostali: Urszula Rutkowska z Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi, spółka RESO Europa Service, Bogdan Dojnikowski – właściciel Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy, ks. Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” oraz Andrzej Strumiłło.

Po gali wręczenia Włóczni Jaćwingów, która odbyła się w piątek, 4 sierpnia w Suwalskim Ośrodku Kultury na scenę wyszli trzej tenorzy – artystom z TREvoci towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. W czasie uroczystej gali suwalska publiczność wysłuchała również recitalu Lindy Kaukule z łotewskiej Amaty i obejrzała prezentację multimedialną przygotowaną przez Irynę Popovą i Kamil Maczułajtysa z SOKu.

Andrzej Strumiłło to człowiek – instytucja. Urodził się 23.10.1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, w Maćkowej Rudzie. Był niezwykle aktywny, jako uczestnik działań na rzecz Suwałk, Suwalszczyzny i regionu. Zasłynął, jako pomysłodawca i komisarz interdyscyplinarnych Spotkań Sztuka i Środowisko w Wigrach. Był współautor programów ochrony dla parków: Wigierskiego, Suwalskiego i Mazurskiego oraz fundacji Zielone Płuca Polski. Był kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, także wykładowcą filii Akademii Teologii Katolickiej w Suwałkach. Profesor Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin w kulturze i sztuce: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. Jako owoc podróży artystycznych stworzył cykle malarskie, rysunkowe i fotograficzne. Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W dorobku ma ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i blisko 150 wydawnictw. Rok 2017 został w województwie podlaskim ogłoszony Rokiem Andrzeja Strumiłły.

RESO Europa Service Spółka z o.o. działa na rynku od 2005 roku. Zajmuje się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych i likwidacją szkód. Przez około 12 lat zebrała osiemset milionów przypisu ze sprzedaży polis. W 2016 roku była najprężniej rozwijającą się firmą na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z Reso współpracuje siedem tysięcy pośredników ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Stała się ona potęgą w branży ubezpieczeniowej. Pozyskała i obsłużyła ponad dwa miliony klientów. W ekspresowym tempie zdobywała prestiżowe wyróżnienia i nagrody potwierdzające jej rzetelność, zaangażowanie, jakość świadczonych usług. Firma może pochwalić się między innymi I Nagrodą w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Usługi Ubezpieczeniowe oraz Nagrodą Specjalną w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Firma. RESO Europa Service jest rozpoznawana także na naszym lokalnym rynku, jako hojny sponsor różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Impreza sportowa „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania” to znakomity początek masowego udziału suwalczan w tej formie rekreacji. Spółka Reso nagrodę otrzymała za swoją działalność usługową i sponsorską.

Na zdj. Bronisław Woźnialis, prezes Reso Europa Service odbiera nagrodę od Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk
Na zdj. Urszula Rutkowska, dyrektor Przedszkola nr 8

Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach jest to miejsce, które kochają dzieci i rodzice. Uczęszcza do niego około 200 dzieci, placówka jest również przygotowana na przyjęcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. O tej placówce, jej pedagogach i specjalistach można powiedzieć, że „mają serce i patrzą w serce”. Codzienna ich praca jest ukierunkowana na wychowanków z różnymi problemami rozwojowymi. Atmosfera w jakiej dzieci, podopieczni, wychowankowie przedszkola bawią się, uczą i pracują jest godna podziwu. Dzięki niebywałej kreatywności pani Urszuli Rutkowskiej i jej kadry przedszkolaki rozwijają swoje umiejętności i talenty w bogato wyposażonych pracowniach: teatralnej, matematycznej, informatycznej czy Sali Doświadczania Świata. Dzieci chętnie prezentują swoje zdolności na festiwalach, konkursach miejskich i ogólnopolskich. Nowatorskie działania kadry sprawiają, że placówka ta znacząco wyróżnia się wśród placówek przedszkolnych. Jest to jedno z 30 przedszkoli w województwie podlaskim utytułowanych mianem „Szkoły odkrywców talentów”.

Bogdan Dojnikowski, właściciel Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy. Firma zatrudnia 130 osób i nadal tworzy nowe miejsca pracy. Jest obecna na rynku od 30 lat. Sprzedaje swoje produkty w kraju i Europie. Nieustannie rozwija i tak już bogaty park maszynowy. Ciągle udoskonala asortyment swoich wyrobów. Jakość wytwarzanych produktów (konstrukcje hal, rusztowania, ogrodzenia i wiele innych produkowanych dla branży budowlanej) jest bardzo wysoka. Spełnia surowe wymagania norm krajowych i dyrektyw unijnych. Firma otrzymała za swoje produkty wiele wyróżnień, certyfikatów, atestów i świadectw uznania, w tym te najważniejsze – słowa uznania od konsumentów. Bogdan Dojnikowski za zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, integrację środowisk przedsiębiorców otrzymał liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym Ministra Gospodarki, laur GAZEL BIZNESU 2016 i 2017 oraz wiele innych.

Ks. Dawid Banach – człowiek otwarty, aktywny. Pochodzi z Nidzicy, ale pokochał Suwałki i pragnie zostać tu na stałe. Prowadzi ożywioną działalność ekumeniczną i kulturalną. Poza posługą duszpasterską jest też kapelanem Wojsk Lądowych Duszpasterstwa Ewangelickiego. Jego parafia liczy jedynie 95 członków, ale dzięki wielkiej aktywności w środowisku suwalskim księdza Dawida ich obecność jest zauważalna w życiu społecznym i kulturalnym Suwałk. Ksiądz Dawid podjął szerokie działania społeczne, by pozyskać środki finansowe na remont najstarszych w Suwałkach organów znajdujących się w kościele św. Trójcy. By popularyzować działalność swego kościoła, założył stronę internetową poświęconą suwalskim ewangelikom oraz historii i wielokulturowym tradycjom Suwałk i Suwalszczyzny w roku jubileuszowym 500 – lecia Reformacji. Inicjuje i organizuje spotkania o charakterze ekumenicznym, organizuje koncerty muzyki religijnej i organowej. Pozyskuje środki finansowe z różnych źródeł i jest w tym niestrudzony.

Na zdj. Małgorzata Makowska i Krzysztof Rudowicz.

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystyczej „Nie Po Drodze” od kilkunastu lat prowadzi w Suwałkach działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną. Sztandarowy projekt tej organizacji, który zapewnił jej markę i rozpoznawalność – to suwalskie Teatr-Akcje, kilkudniowy międzynarodowy festiwal teatralny z elementami warsztatowymi. Potem były też inne działania na przykład edukacyjny, streetworkingowy projekt z dziećmi z ulicy Sejneńskiej. Stowarzyszenie promuje aktywną działalność międzypokoleniową. Od ponad roku, czyli całkiem niedawno, zorganizowało na Osiedlu Północ nowe miejsce przyjazne dla osób starszych, chcących przeżywać drugą młodość. Jest to klub seniora, swoisty dom kultury, którego działalność jest skierowana głównie do osób 60+.  Tu, w przyjaznej i miłej atmosferze klubowicze wymieniają się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Organizowane spotkania zbliżają ludzi, pomagają pokonać samotność i poszerzają horyzonty intelektualne. W tym miejscu nie mówi się o starości. Życie tętni w najlepsze. Stowarzyszenie nie tylko wzorowo realizuje projekt, ale zdobywa też środki finansowe na działalność wśród seniorów. Miejsce to mogą też odwiedzać wszyscy mieszkańcy Suwałk. Organizatorzy czekają i zapraszają nowych członków Klubu 60+.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Matematyczna sprawa to fajna zabawa  – projekt Przedszkola nr 8 znalazł się w gronie zwycięzców

Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach otrzymało...

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...