Reklama

Bankierzy centralni umacniają złotego

Data:

- Reklama -

Gołębi wydźwięk konferencji bankierów centralnych. Nadwyżka budżetowa po lipcu. EURUSD i złoty zyskują, rentowności spadają po konferencji w Jackson Hole.

W piątek rynki finansowe koncertowały swoją uwagę na zapowiedzianej na wieczór naszego czasu konferencji bankierów centralnych w Jackson Hole. Wystąpienia szefów Fed i EBC przełożyły się na znaczne umocnienie euro do dolara i złotego do euro.

Janet Yellen w swoim wystąpieniu na konferencji w Jackson Hole koncentrowała się na ocenie i planach zmian w regulacjach sektora bankowego po kryzysie 2008 roku. Inwestorzy wypowiedź na temat adekwatnego stopnia uregulowanie sektora bankowego (w kontekście funkcjonujących propozycji poluzowania regulacji Dodd-Frank) odczytali jako zapowiedź ograniczonego zaostrzania polityki pieniężnej. Wypowiedzi prezesa EBC również brzmiały dość łagodnie.

Mario Draghi powiedział m.in., że powolny wzrost inflacji oznacza, że akomodacyjna polityka pieniężna wciąż jest potrzebna i bank musi pozostać ostrożny. Nie wspomniał też ani słowem o obawie przed zbyt mocnym euro, co dało dodatkowego paliwa do wzrostu EURUSD.

Jak podało Ministerstwo Finansów nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła 2,4 mld zł. Według MF dochody skumulowane od początku roku wyniosły 206,1 mld zł i były o 9,3% wyższe niż rok wcześniej. Dochody w samym lipcu spadły o 20,4% r/r, przy czym było to konsekwencją spadku dynamiki dochodów niepodatkowych – w ub.r. wypłata zysku z NBP miała miejsce w lipcu, a w tym roku w czerwcu.

Dochody podatkowe rosły w lipcu w niezłym tempie: podatki pośrednie i PIT ok. 8% r/r, CIT ponad 11% r/r. Wydatki zwiększyły się o 0,8% r/r. MF podało także informacje o planowanej podaży długu w III kw. Zdaniem wiceministra Piotra Nowaka ma ona wynieść między 3, a 10 mld zł. Zdaniem wiceministra bardzo dobra sytuacja budżetowa może pozwolić na realizację potrzeb pożyczkowych w tym roku znacznie poniżej planowanych 168,7 mld zł.

Na sympozjum w Jackson Hole w swoich wypowiedziach ani J. Yellen ani M. Draghi nie zasugerowali przyspieszenia z wycofywania się z ultra-łagodnej polityki monetarnej, zaś M. Draghi zasugerował gotowość jej utrzymania przez EBC w dotychczasowym kształcie. W konsekwencji rentowności amerykańskich papierów 10L spadły z 2,20% do 2,16%, zaś niemieckich 10L z 0,40% do 0,38%. Żadna dobrych informacji z Europy (Ifo, PKB z Niemiec) nie wpłynęła trwale na wycenę instrumentów stopy procentowej na rynkach bazowych.

Krajowe obligacje rządowe pozytywnie zareagowały na informacje z Jackson Hole oraz na nadwyżkę w budżecie po 7 miesiącach. W efekcie krajowa krzywa rentowności zsunęła się w dół o 2 pb. w segmencie 2L i 10L o raz 1 pb. w segmencie 5L. Ruch ten był konsekwencją ok 2-punktowego zjazdu krzywej ryzyka kredytowego na całej jej długości.W poniedziałek spodziewamy się nieznacznej korekty piątkowych redukcji rentowności. Poważniejsza korekta może naszym zdaniem mieć miejsce dopiero w drugiej połowie tygodnia, kiedy inwestorzy „przypomną sobie” o dobrych danych z europejskiej gospodarki.

Końcówka tygodnia przyniosła wzrost EURUSD do poziomu 1,1880. Inwestorzy cały dzień czekali na wypowiedzi bankierów centralnych na konferencji w konferencję w Jackson Hole. Brak jastrzębich sygnałów ze strony Janet Yellen i brak odniesień Mario Draghiego do zbyt mocnego kursu euro były impulsami do mocnego wzrostu EURUSD z 1,18 do 1,196. Dane z Europy (dobre Ifo, zgodne z oczekiwaniami niemieckie PKB) oraz USA (nieznacznie gorszy od oczekiwań odczyt zamówień na dobra trwałe w USA) nie zostały „dostrzeżone” przez inwestorów.

W przypadku złotego także mieliśmy do czynienia z pozytywną reakcją na wystąpienie J.Yellen. Jednak spadek kursu EURPLN miał swój wstępny wyzwalacz w publikowanych wcześniej danych budżetowych z kraju. W konsekwencji EURPLN zamknął się na poziomie 4,2520, 0,8 grosza poniżej czwartkowego zamknięcia.

USDPLN spadał zamykając się na poziomie 3,58 (3 grosze poniżej poziomu z czwartkowego wieczoru) podążając za zmianami EURUSD. W przypadku innych walut regionu EURHUF zakończył dzień na poziomach zbliżonych do otwarcia, po lekkiej wyprzedaży HUF-a przed południem i korekcie po wystąpieniu J. Yellen, EURCZK nieznacznie spadł. Rosyjski rubel zyskiwał w reakcji na wystąpienia na konferencji w Jackson Hole, co przejawiło się w wycenie USDRUB na poziomie 58,60 na piątkowym zamknięciu, wobec 59,10 dzień wcześniej.

Dziś spodziewamy się kontynuacji umocnienia złotego w relacji do EUR. Pozytywnie na naszą walutę powinny działać oczekiwania na szczegółowe dane o PKB w końcu tygodnia. W końcu tygodnia, po publikacji danych o PKB możemy spodziewać się jakiegoś odreagowania. Sprzyjać temu powinny techniczne korekty ostatnich wzrostów EURUSD.

W tym tygodniu poznamy lipcowy indeks PMI dla polskiego przemysłu i wstępny odczyt CPI za sierpień. Nastroje wśród przedsiębiorców w Europie poprawiły się w sierpniu i oczekujemy, że znajdzie to odzwierciedlenie także w krajowym indeksie PMI. W ostatnim czasie indeks był pod wpływem zmiennych krajowych zamówień, co powodowało negatywne niespodzianki i sprawiało, że PMI został w tyle za rosnącymi indeksami głównych partnerów handlowych. Wstępny CPI za sierpień może być bliski odczytowi za lipiec (1,7% r/r). Ceny paliwa wzrosły o 2% m/m, dalej drożało masło, ale wg nas presja na wzrost cen warzyw i owoców zelżała. Sądzimy, że do listopada CPI osiągnie 2% r/r, po czym spadnie na koniec roku o 0,5 pkt. proc. pod wpływem efektu bazy. Poznamy też wyczekiwane szczegółowe dane o PKB za II kw. Konsumpcja pozostała zapewne mocna, ale
inwestycje wciąż były raczej słabe, mimo już obserwowanego wzrostu aktywności w produkcji budowlanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...