– To szczególny dzień dla Suwałk – powiedział dziś Czesław Renkiewicz, prezydent miasta podczas podpisania porozumienia ws. budowy pasa startowego między lokalnym samorządem a Fabrykami Mebli Forte, które wspierają finansowo przedsięwzięcie.

Ogłoszenie przetargu na budowę pasa startowego nastąpi jeszcze sierpniu. Prace budowlane rozpoczną się tegorocznej jesieni, a zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w przyszłym roku. W listopadzie 2018 roku zostanie wykonana rejestracja zmian na lotnisku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i tym samym obiekt zostanie dopuszczony do użytkowania. Z pasa startowego o długości 1320 metrów korzystać będą głównie przedstawiciele biznesu i turyści.

Pomysł dofinansowania inwestycji przez spółkę Forte narodził się 1,5 roku temu – po spotkaniu prezydenta Suwałk z Maciejem Formanowiczem, prezesem Forte, firmy obecnej w Suwałkach od 1993 roku. Finałem tych rozmów było dzisiejsze podpisanie porozumienia, w myśl którego Forte przekaże miastu 10 mln złotych. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 15-16 mln złotych.

Podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Czesław Renkiewicz podkreślił, że nie słyszał wcześniej, by podobna inicjatywa została zrealizowana w jakimkolwiek miejscu w kraju. Dodał też, że to historyczna chwila dla Suwałk, miasta cierpiącego bardzo długo z powodu wykluczenia komunikacyjnego. O budowę pasa startowego władze Suwałk zabiegały bardzo długo.

– Tworzymy wartość dla wszystkich – tak Maciej Formanowicz, prezes Forte podsumował inwestycję firmy. O przekazaniu środków na budowę pasa startowego zdecydowały względy ekonomiczne – prezes Formanowicz zaznaczył, że dzień przestoju fabryki generuje ogromne koszty, a Forte, aby rozwijać się i sprostać konkurencji, musi działać odpowiedzialnie i reagować na potrzeby otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje też argument szybkiego kontaktu ze światem.

Przypomnijmy, że w tej chwili w Suwałkach powstaje jedna z największych fabryk w Europie, pod szyldem Forte – Tanne. Inwestycja o wartości 700 mln złotych wiąże się z zatrudnieniem kolejnego 1000 osób, ale też wybudowaniem przedszkola dla dzieci pracowników. Szacowana produkcja w Suwałkach wyniesie 200 mln euro. Jedna z hal jest już gotowa, otwarcie kolejnej nastąpi w styczniu 2018 roku.

Na zdj. Czesław Renkiewicz i Maciej Formanowicz.

Zakres prac na lotnisku: budowa głównej drogi startowej o długości 1320 m i szerokości 30 m o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej) z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej 60 m od każdego progu drogi startowej; budowa płaszczyzny do zawracania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej lub betonowej); budowa płyty postojowej o nawierzchni sztucznej (betonowej); budowa drogi kołowania o nawierzchni sztucznej (asfaltowej); budowa drogi startowej o długości 800 m i szerokości 60 m wraz z jej zabezpieczeniem poza progiem po obu stronach po 30 m i z zabezpieczeniem krawędzi bocznych po 10m, o nawierzchni naturalnej, darniowej; budowa niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.: odwodnienia liniowego wraz z separatorem i instalacją rozsączającą, sieci wodociągowej przeciwpożarowej, obwodowej z hydrantami zewnętrznymi, zasilanej z przeciwpożarowego zbiornika, dróg pożarowych o nawierzchni żwirowej i częściowo sztucznej, oświetlenia, w tym nawigacyjnego i płaszczyzny do zawracania, instalacji elektrycznych do zainstalowania dwóch oświetleniowych wskaźników kierunku wiatru, budowa ogrodzenia lotniska z bramami przesuwnymi, W ramach realizowanej inwestycji  zostanie nie tylko wybudowany nowy pas startowy ale także cała infrastruktura pozwalająca na prawidłowe funkcjonowanie lotniska.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Forte zainwestuje w Suwałkach 700 mln zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj