To największa od kilkunastu lat i najnowocześniejsza inwestycja w branży meblowej w Europie – zapewnia Maciej Formanowicz, prezes Forte. Dziś o planach inwestycyjnych spółki opowiadał w trakcie specjalnego spotkania podczas Forum Gospodarczego Pogranicza, odbywającego się w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Autor: Iwona Danilewicz

Inwestycja Forte i jej spółki-córki Tanne zlokalizowana jest na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ciągu najbliższych 4 lat powstaną tam piąta fabryka mebli, zakład produkcji pływ wiórowych i niezbędna infrastruktura logistyczna. Wzrośnie też zatrudnienie – pojawi się około 1000 nowych miejsc pracy. Jak zapewnia Formanowicz – w planach jest również wybudowanie przyzakładowego przedszkola z oddziałem żłobkowym. W tej chwili w Suwałkach budowana jest hala magazynowa.

Obecnie we wszystkich oddziałach Forte zatrudnionych jest 3,5 tysiąca pracowników – w Suwałkach 845 osób. W 2020 roku ta liczba wzrośnie do 1800 osób. Zgodnie z zapowiedziami prezesa Forte – wraz ze wzrostem zatrudnienia, nastąpi też wzrost średniej płacy.

W 2018 roku w Suwałkach ruszy produkcja płyt wiórowych. – Będzie to produkcja bezpyłowa, bezzapachowa, z zamkniętym obiegiem wody. To pierwsze taka technologia w Polsce, nawet Orla nie ma zastosowanych takich rozwiązań – dodaje Formanowicz, tłumacząc, że w fabryce nie będzie kominów, tylko wyloty filtrów.

Prezes Forte odniósł się podczas prezentacji również do rozpowszechnianych w Suwałkach informacji na temat planowanej inwestycji, która rzekomo ma zniszczyć środowisko i uprzykrzyć życie ludziom. Maciej Formanowicz zapewnił w trakcie wystąpienia, że wszelkie emisje znajdą się „poniżej poziomów dopuszczalności”. Rozpowszechniane zdjęcia dymiących kominów w odniesieniu do najnowszej inwestycji Formanowicz nazwał ekoterroryzmem, dodając, że „z tym zjawiskiem trzeba walczyć”. Prezes Forte dodał, że negatywny wpływ działalności spółki na środowisko i inwestycje, które miałyby się do tego przyczynić, byłyby dla spółki giełdowej zbyt wielkim ryzykiem, skutkującym natychmiastową reakcją akcjonariuszy.

Forte w tej chwili do budżetu miasta wpłaca 7 mln złotych rocznie. Po zakończeniu realizacji inwestycji ta kwota wzrośnie o kolejne 10 mln złotych.

Spółka jest liderem w produkcji mebli w tzw. paczkach. Firma działa od 24 lat, od 20 lat obecna jest na giełdzie. 87 proc. produkcji Forte trafia na eksport – do 40 krajów, głównie na Zachodzie. – 4,5 tys. firm odbiera od nas meble – dodaje prezes spółki.

W I półroczu 2016 r. w Forte wyprodukowanych zostało 1,7 mln sztuk mebli. Spodziewane obroty w tym roku osiągną poziom 1 mld złotych. Spółka dysponuje we wszystkich fabrykach 120 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej i 1,2 mln m kw. terenu. Co roku w bieżącą produkcję Forte inwestuje 40 mln zł.

Spółka inwestuje również w edukację – tworzy klasy patronackie w Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Ostrowi Mazowieckiej; prowadzi też kształcenie pracowników w ramach Akademii Forte, do której „uczęszcza” kadra kierownicza, ale i pracownicy średniego szczebla oraz pracownicy liniowi.

W 2017 roku w Niemczech powstanie pawilon wystawienniczy Forte o powierzchni 3,5 tys. m kw.

W trakcie Forum Biznesowego Pogranicza Maciej Formanowicz uczestniczył w jednym z paneli dyskusyjnych, dotyczących perspektyw rozwoju branży drzewno-meblarskiej w Polsce Północno-Wschodniej. Więcej informacji niebawem.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj