Pierwsza odsłona cyklu Koncertów Kameralnych – Nowe Interpretacje 2017 to okazja, aby w klasztorze pokamedulskim w Wigrach znów usłyszeć muzykę. Dzięki współpracy Marleny Borowskiej, artystki i sopranistki, Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego im. Emila Młynarskiego oraz wigierskiej parafii w sierpniu i październiku zabrzmią na półwyspie różnorodne kompozycje. Jeden z koncertów odbędzie się także w Suwałkach.

Skoro nawet wierni dopominają się o muzykę w klasztorze, czas tę sytuację zmienić. Polsko-litewska współpraca to doskonały pretekst do wprowadzenia przestrzeni dla muzyki w Wigrach. Dzięki kontaktom z uczelniami na Litwie – w Wilnie i Kownie wśród wykonawców znajdą się również artyści z sąsiedniego kraju.

Pierwszy koncert odbędzie się w Wigrach w niedzielę, 13 sierpnia o godz. 12.30. W klasztorze zostanie wykonana kompozycja Ave Maria, charakteryzująca się niezwykłą duchowną dramaturgią. Wystąpią: Marlena Borowska – sopran oraz Dalia Jatautaitė – organy.


Kolejne wydarzenie to koncert w Suwałkach w Sali Koncertowej PSM I i II st. w niedzielę, 24 września o godz. 18.00. Będzie to przekrój twórczości kameralnej Karola Szymanowskiego. W tym roku przypada 80-lecie śmieci kompozytora. Usłyszymy pieśni z początku i końca twórczości, a w II części koncertu – Pieśni kurpiowskie i kompozycje na fortepian. Marlenie Borowskiej – sopran, towarzyszyć będzie Šviesė Čepliauskaitė – pianistka z Litwy, kraju, który odwiedził również sam kompozytor. Warto wspomnieć, że Karol Szymanowski spędził wakacje w 1923 i 1924 w Duksztach (obecnie Litwa) i pobliskich Gierkanach. W Gierkanach powstała II cześć Króla Rogera.

Ostatnim koncertem w cyklu będzie październikowy Koncert Papieski w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach z udziałem Marleny Borowskiej – sopran oraz Warszawskiego Renesansowego Zespołu Muzyki Dawnej – Sabionetta w niedzielę, 15 października o godz. 12.30.

Również w październiku odbędą się dwa koncerty na Litwie – już poza cyklem. W sobotę 28.10.2017 w Mariampolu wystąpią: Marlena Borowska – sopran oraz Dalia Jatautaitė – organy oraz 29.10.2017 w Katedrze w Kownie.

Współorganizatorem koncertów w Wigrach jest Fundacja Wigry Pro oraz Klasztor Pokamedulski w Wigrach. Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego wspiera w realizacji przedsięwzięcia również Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Koncerty odbędą się z udziałem środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz wsparcia finansowego Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj