Zioła na przeziębienie

Zioła – sprawdzone, stare sposoby naszych babć na różne schorzenia, niegdyś odrzucane przez standardową medycynę, w obecnych czasach wróciły do łask, a na ich bazie tworzy się różnego rodzaju specyfiki czy tabletki. Skuteczność ziół w przypadku wielu dolegliwości została już potwierdzona, zioła wystarczą też, by ulżyć nam w drobnych i krótkotrwałych kłopotach zdrowotnych, takich jak przeziębienie. Korzystamy z nich chętnie, zadowoleni, że – w przeciwieństwie do reklamowanych często medykamentów – posiadają one zdecydowanie mniej skutków ubocznych. Jednakże kurując się ziołami, warto wybierać je z głową. Jakie więc zioła najlepiej nadadzą się do walki z przeziębieniem?

Szałwia

To jedno z najbardziej znanych ziół, które część osób zwykła stosować na wszelkie dolegliwości. Szałwia jest ogólnie dostępna w aptekach i sklepach i poleca się spożywanie jej w formie herbaty ziołowej lub jako płukankę doustną. W obu przypadkach jej działanie wiąże się z pomocą w bólu gardła oraz stanach zapalnych z racji jej antyseptycznych (odkażających) właściwości. Przyjmowana w formie tabletek, szałwia wspomoże układ odpornościowy.

Rumianek

Kolejne dobrze nam znane zioło o właściwościach bardzo podobnych do szałwii. Rumianek również działa przeciwzapalnie. Podobnie jak w przypadku szałwii, z rumianku również tworzy się napary zdatne do picia oraz płukanki do gardła. Połączenie obu ziół wzmocni ich efekty – warto dodać do nich również korę dębu, która stosowana jest również w walce z biegunką, a ta często towarzyszy przeziębieniu.

Goździki

Zastosowanie goździków jest wszechstronne. Pozytywnie oddziałują one na gardło, jednak wykorzystuje się je również jako środek antybakteryjny oraz leczniczy w przypadku kaszlu oraz problemów z górnymi drogami oddechowymi. Goździki można dodać do herbaty. Tabletki ze sproszkowanych goździków działają przeciwbólowo, a ponieważ goździki to rośliny oddziałujące na organizm rozgrzewająco, warto spożywać je profilaktycznie jesienią i zimą, gdy zachorowalność na przeziębienia wzrasta.

Czarny bez

Herbata z czarnego bzu dostępna jest w sklepach i często pijemy ją dla samego smaku, jednak i ona działa pozytywnie na ludzki organizm w przypadku przeziębienia. W owocach czarnego bzu występują m.in. witamina B oraz C. Oprócz działania przeciwzapalnego w obrębie gardła i jamy ustnej, bez ma również właściwości napotne, dzięki czemu można wykorzystać go do walki z gorączką. W tym przypadku przyda się też inne zioło: berberys zwyczajny.

Koper włoski

Jedną z najczęstszych dolegliwości, towarzyszących przeziębieniu, jest oczywiście kaszel. By wspomóc organizm w walce z nim można wykorzystać koper włoski w formie wywaru, który możemy wypić. Koper włoski ma działanie wykrztuśne, ale działa także rozkurczowo na organizm, co może posłużyć pomocą w przypadku towarzyszących przeziębieniu problemów z brzuchem.

Majeranek

Stosowany głównie jako przyprawa, majeranek posiada szereg właściwości leczniczych. Podobnie jak koper włoski, łagodzi kaszel, ale działa pozytywnie także w przypadku bólu brzucha, kataru oraz chorych zatok. Do udrożniania nosa wykorzystuje się maść z majeranku, którą można dostać w aptece lub też zrobić samemu. Na katar dobre będą też inhalacje z majeranku – należy wdychać opary z zioła zalanego wrzącą wodą.

Lipa

Nie tylko dobra w smaku, ale i przydatna do walki z przeziębieniem. Ma ona działanie przeciwgorączkowe i przyjmowana jest w formie naparu. Dostępna także w formie tabletek.

Należy mieć na uwadze fakt, iż zioła nie powinny być przyjmowane przez długi czas bez konsultacji z lekarzem. W przypadku, gdy objawy przeziębienia utrzymują się dłużej niż tydzień, konieczna będzie wizyta w przychodni.

Autor artykułu:
Dorota, mama sześcioletniej Oliwii i czteroletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również na sosrodzice.pl

Dodaj komentarz