Reklama

Żywe Pogranicze – koncert i spotkanie

Data:

- Reklama -

Spotkanie „EUROPA ŚRODKOWA – ŻYWE POGRANICZE” odbędzie się 2 sierpnia (środa) o godz. 19.00 w Kawiarni „Piosenka o porcelanie” mieszczącej się w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie. Gościem kolejnej odsłony cyklu wieczorów literackich będzie dr Weronika Parfianowicz-Vertun, autorka książki Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Czyżewski.

O Autorce: dr Weronika Parfianowicz-Vertun (1984) – kulturoznawczyni, członkini Zakładu Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej UW i Pracowni Studiów Miejskich. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury czeskiej (w szczególności historią awangardy i kulturą undergroundową) oraz przestrzenią i obyczajowością miast Europy Środkowej. Prowadzi zajęcia z historii kultury czeskiej, współorganizuje studenckie objazdy naukowe.

Publikowała m. in. w „Tekstach Drugich”, „Kulturze Współczesnej” i „Baroku” oraz czeskim czasopiśmie „A2”. Jest autorką artykułów popularyzujących kulturę czeską w „Res Publice”, „Krytyce Politycznej”, „Lampie” oraz tekstów w publikacjach zbiorowych „Tętno pod tynkiem. Warszawa Mirona Białoszewskiego” i „Ceglane ciało, gorący oddech. Warszawa Leopolda Tyrmanda”. Jako doktorantka współredagowała „Małą kulturę współczesną”.

Kieruje projektem „Teksty i działania. Europa Środkowa jako projekt w polskich i czeskich dyskusjach lat 70. i 80. XX wieku” (NCN, program PRELUDIUM, 2013/11/N/HS2/03573), uczestniczy w projekcie „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura” (NPRH). Rozprawę doktorską poświęciła polskim i czeskim projektom Europy Środkowej.

Publikacja dotyczy wizji Europy Środkowej dyskutowanych w latach 70. i 80. XX wieku w polskich i czeskich czasopismach nieoficjalnych, w szerszym kontekście kultury nieoficjalnej, szczególnie ruchów wydawniczych w Polsce i Czechosłowacji – samizdatu i drugiego obiegu. Autorka ukazuje, jak te koncepcje rezonowały w dyskusjach z lat 90. i do jakiego stopnia można je znaleźć we współczesnych debatach. Jednym z celów tej publikacji jest zaproponowanie nowego spojrzenia na problematykę Europy Środkowej, która, choć wciąż jest przedmiotem licznych dyskusji, to – jak się zdaje – opisywana jest w sposób dość jednowymiarowy. Książka znajduje się wśród 7 tytułów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

O godz. 21.00 w tym samym miejscu wystąpi zespół HoTS. Kwintet HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół ten jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych – jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają w ich wspólnej muzyce. Tytuł pierwszego albumu: ”Harmony of the Spheres” (V Records 2015) odnosi się, podobnie jak jego skrót w nazwie zespołu, do pitagorejskiej harmonii ciał niebieskich. To właśnie harmonia jest kluczem do opisania tej płyty, która skupia się przede wszystkim na melodii i brzmieniu. Każdy z utworów, które charakteryzuje zmieniająca się rytmika, liryczność tematów i oryginalna harmonia, opowiada o prostych rzeczach – miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości. Druga płyta zespołu, pt. „Numbers” (Multikulti Project 2016) zawiera kompozycje bardziej złożone, o otwartej formie i z dużą dawką improwizacji. Pomiędzy utworami, których tytuły to symbole liczbowe, są improwizowane podczas sesji nagraniowej interludia. Jest to album koncepcyjny, pełen charakterystycznej melodyki i dyscypliny wykonawczej wypracowanej przez wiele lat wspólnych prób i koncertów. Na obu płytach znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu – Mikołaja Poncyljusza. Unikalny styl muzyczny kwintetu został zauważony przez krytyków muzycznych i doceniony przez międzynarodową publiczność – zespół zagrał juz ponad 70 koncertów w Polsce i za granicą. Autorska muzyka HoTS jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...

Majówkowe atrakcje

Co prawda dopiero poniedziałek, ale już warto zajrzeć do...

Trwa rekrutacja do Beyond Borders Academy. To program dla młodych i aktywnych

Beyond Borders Academy to wspólna inicjatywa czterech organizacji: Fundacji Kościuszkowskiej,...

Zbliża się majówka. Będzie dużo koncertów

W naszym kalendarzu sprawdzisz, jakie koncerty i wydarzenia odbędą...