Domy z paczki – czy to się opłaca

0
6849

Mnogość materiałów, technologii budowania, koncepcji i projektów sprawia, że dziś mamy więcej możliwości, co pociąga za sobą nie tylko korzyści, ale też problemy. Mogą one wynikać z niezrozumienia tego, z czym mamy do czynienia. I tak jest, jeśli mówimy o domach z paczki. W przeszłości nikt o nich nie słyszał, w Polsce zaś budowano głównie domy murowane, tak więc ta nowa technologia niektórym jawi się jako coś gorszego, lichego, podatnego na różne negatywne czynniki.

Czas obalić te mity i pokazać domy z paczki w obiektywnym świetle, bez niedomówień, nieścisłości i utartych, nieprawdziwych opinii. Czas pokazać, że dom z paczki się opłaca.Domy z paczki? A co takiego? Tak niektórzy reagują, gdy pierwszy raz słyszą tę nazwę. Są to domy z gotowych materiałów, które można złożyć i rozmontować w bardzo krótkim czasie. Najpopularniejsze są w Ameryce Północnej, w której aż 80% domów jest tak właśnie budowanych. Co ciekawe, nie tylko czas złożenia takiego domu może zadziwiać, ale także ilość osób potrzebnych do tego zadania. Jak przekonują producenci takich domów, już 2 osoby wystarczą, by sobie z tym poradzić.

We wstępie wspomnieliśmy, że w naszym kraju przez lata królowały domy murowane, jakie kojarzą się z solidnością i wielką wytrzymałością, więc jak ktoś pierwszy raz usłyszy o tej technologii, może wpaść w konsternację. Ktoś może pomyśleć, że tak przecież można zbudować altanę, a nie dom… Tymczasem bliższe zaznajomienie się z tematem pokazuje, że ta technologia budowania to wiele zalet, dzięki którym początkowe wątpliwości zamieniają się pewność, że tak zbudowany dom to doskonałe rozwiązanie – trwałe, solidne, na lata.

Niezwykła szybkość

Dom z paczki powstaje bardzo szybko, bo już w ciągu kilku miesięcy, co jest niemożliwe do zrealizowania w przypadku innych technologii (na przykład, jeśli chodzi o domy murowane). Bardzo szybko osiągnąć można stan surowy zamknięty, bo to perspektywa nawet kilku dni. Trzy do pięciu miesięcy – tyle zaś wynosi czas na doprowadzenie do stanu deweloperskiego, czyli momentu, gdy możemy się do niego wprowadzić. Jedną z najważniejszych przyczyn tak szybkiego tempa jest to, że nie musimy wykonywać tak zwanych “mokrych prac”, czyli tynkowania czy wylewania posadzek.

Nie ma też przestojów, jakie wynikają z opóźnień spowodowanych przez złe warunki atmosferyczne. Dzieje się tak, ponieważ szybko buduje się najważniejsze elementy konstrukcyjne, czyli ściany, podłogi czy dach, więc resztę prac można wykonać w pomieszczeniach, które są osłonięte od niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak wiatr czy deszcz.

Dobra cena

Jakby tego było mało, taki dom nie kosztuje dużo. Jeśli dom z paczki cena jest zaskakująco korzystna. To ważne praktycznie dla większości osób, bo wydaje się, że budowa domu to wydatek, który szybko i boleśnie sprowadzi nas na ziemię. Jak wspomnieliśmy wcześniej, już dwie osoby mogą budować taki dom (a niektórzy nawet sami decydują się na montaż elementów), z tego powodu choćby można zaoszczędzić na wynajęciu pracowników. Dodatkowo czas budowy jest krótki, więc nie musimy się obawiać kosztownych przestojów, jak ma to miejsce w przypadku domów budowanych innymi sposobami.

Wiadomo jednak, że jak dom z paczki cena będzie się różnić w zależności od projektu, ale i wybranych materiałów czy wykończenia, jednak i tak będziemy mile zaskoczeni. Taki dom może kosztować mniej niż mieszkanie, bo metr kwadratowy takiego domu dostępny jest już od 2 tysięcy złotych.

Łatwy montaż

Jak wspomnieliśmy wcześniej, złożenie takiego domu nie jest trudnym zadaniem i nie potrzeba do niego całej ekipy budowlanej. Czy to dom z elementów prefabrykowanych, modułowy czy z bali drewnianych, montaż nie sprawia dużych trudności, wystarczy tylko korzystać z załączonej instrukcji i rysunków, które pomagają w tej operacji. Jednakże tu należy się uwaga. Z samym złożeniem sobie poradzimy, ale lepiej zatrudnić ekipę budowlaną do wylania płyty fundamentowej, na której znajdzie się dom. Tu potrzeba wielkiej precyzji, do kilku milimetrów, więc doświadczona ekipa zagwarantuje tę niezbędną dokładność.

A co z wadami?

Inne zalety są takie, że takie domy można stawiać nawet w przypadku trudnych warunków gruntowych, czyli na gruncie skalistym, piaszczystym czy podmokłym. Można je przemieszczać z miejsca na miejsce, możliwe też, aby je demontować i montować kolejny raz. Jeśli zechcemy mieć większy dom, łatwo dokupimy kolejną część.

Dla równowagi przedstawmy jeszcze wady. Powinny być połączone z gruntem, w przeciwnym wypadku nie będą wyglądały jak budynki mieszkalne na pobyt stały. To, jak nietrudno zgadnąć, może pociągać za sobą liczne kłopoty prawne, przykładowo możemy mieć trudności, gdy chcemy budynek podłączyć do sieci energetycznej. Nie ma też co ukrywać, że takie domy są mało wyszukane, gdyż technologia budowy nie pozwala na wielkie możliwości architektoniczne. Jeśli zaakceptujemy te minusy, nie są one dla nas zniechęcające, to taki dom na pewno spełni nasze oczekiwania.

A jakie są najbardziej znane, które można polecić?

Zdecydowanie domy modułowe z keramzytobetonu i domy modułowe szkieletowe. Te pierwsze można postawić już w niewiele ponad miesiąc, a te drugie w 40-60 dni. Większość modułów przygotowywana jest w fabryce, można je kupić w kilku wariantach wykończenia. Najprostszy, podstawowy moduł domu to stan surowy zamknięty z elementami wykończenia, jak drzwi zewnętrzne, okna, dach i podstawowe instalacje. Droższe opcje to już wykończenie wnętrz, czy nawet wyposażenie łazienek. Niektóre firmy proponują też zabudowę kuchenną itp.

Z jakich elementów zbudowane są domy modułowe?

Najważniejszą część, czyli konstrukcję domów z keramzytobetonu stanowi stalowa rama, jaka wypełniona jest keramzytobetonem. Wełna mineralna ociepla ściany i stropy, a od zewnątrz moduły mogą być pokryte tynkiem akrylowym, mineralnym lub oblicówką drewnianą. Wewnątrz modułów znajdują się ściany działowe wykonane z płyt gipsowo-włóknowych. Są tam zamontowane drzwi wejściowe, okna, są też rozprowadzane niezbędne przewody instalacyjne.

Drugi wspomniany rodzaj – domy modułowe szkieletowe są praktycznie takie same, różnią się tylko rozmiarami i konstrukcją. Identycznie jak w pierwszym przypadku, zdecydowana większość elementów tworzona jest w fabryce, które później dowozi się i montuje w całości. Elementy nośne stropów i ścian wykonane są z drewna lub stali ocynkowanej. Mogą być domy o szkielecie stalowym, wtedy wypełnienie ścian to płyty warstwowe z izolacją termiczną z pianki termicznej. Jeśli zaś chodzi o szkielet drewniany, to wypełnienie stanowi wełna mineralna.

Na pytanie więc, czy domy z paczki się opłacają, odpowiedź jest jednoznaczna: oczywiście. Liczne zalety to udowadniają, a nieliczne wady nie przesłaniają tego pozytywnego obrazu. To najlepszy wybór dla osób, które chcą mieć dom jednorodzinny, ale nie chcą zbyt długo czekać na jego wybudowanie. To także doskonała opcja, jeśli nasz budżet nie jest wygórowany, bo takie domy się tańsze w budowie, ale też późniejsza eksploatacja nie należy do najdroższych.

Artykuł powstał przy współpracy z domoweklimaty.pl

Dodaj komentarz