Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w tym roku pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. W Suwalskim Parku Krajobrazowym EDD zainaugurowane zostaną drugą edycją jednej z najciekawszych imprez triathlonowych w Polsce – Predathlonu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa krajów Unii Europejskiej, mająca na celu zakrojone działania społeczno-edukacyjne na rzecz ochrony zabytków. Głównym celem EDD jest upowszechnianie wiedzy historycznej, promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Każdego roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców.

Na Suwalszczyźnie sporo będzie się działo. W Suwalskim Parku Krajobrazowym już 9 września zaplanowana została impreza sportowa dla wytrwałych. Predathlon jest wydarzeniem, które jako swój punkt startu obrało właśnie siedzibę Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu. Trasy sportowych zmagań poprowadzone zostały pośród najciekawszych obiektów historycznych i kulturowych obszaru chronionego, poczynając od punktu startowego w Turtulu, przez wieś staroobrzędowców do Grodziska Jaćwieskiego w Szurpiłach.

W organizację imprezy włączyło się wiele firm z Suwałk i całego województwa, pragnących promować ten najpiękniejszy w Polsce region. Jak podkreślają pomysłodawcy Predathlonu, dzięki świadomości firm o wartości dobra lokalnego i chęci promocji aktywnego spędzania czasu, tegoroczna edycja zyska jeszcze więcej z klimatu Suwalszczyzny.

Również przez cały następny tydzień, chętne zorganizowane grupy, będą mogły skorzystać z oferty edukacyjnej Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w której znajdą się spacery i wycieczki plenerowe do najbardziej interesujących obiektów kultury materialnej, m.in. molenny staroobrzędowców w Wodziłkach, Izby Pamięci Jaćwieskiej i na Górę Zamkową, czy parku podworskiego w Starej Hańczy.

Zapisy na Predathlon dostępne pod linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj