Czytanie dziecku czy wraz z nim jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Warto sięgać po książkę jak najczęściej się da i kształtować nawyk czytania już od najmłodszych lat. Poniżej znajdziecie informacje, jakie książki wybierać oraz w jaki sposób wykorzystać czas na czytanie.
Dziecko w wieku przedszkolnym umie już słuchać i interpretować usłyszane historie, dlatego warto wybierać książki, które będą odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Dzięki odpowiednim bajkom i opowiadaniom dziecko dowiaduje się wielu istotnych informacji o świecie, uczy się nowych słów oraz wyciągania wniosków z poszczególnych sytuacji. Rozwija się nie tylko sfera intelektualna, ale także emocjonalna. Musimy zatem zadbać o odpowiednią i dobrą treść książki. Obrazki także są istotne, ponieważ pozwalają pobudzić wyobraźnie i zinterpretować dane historie. Istnieje wiele pięknych wydań książek z bajkami i opowiadaniami, które na pewno sprawią radość zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Poprzez czytanie książek może również uczyć dziecko samodzielnego czytania. Dzieci w przedszkolu zapoznają się dopiero z literami alfabetu, ale dzięki książkom możemy pomóc im szybciej zapamiętać alfabet. Wybierajmy książki, które będą dla dzieci interesujące, dopasujmy je do ich zainteresowań lub spróbujmy wzbudzić w nich zainteresowanie, właśnie przez kupienie pięknego wydania książki. Niezwykle ważne jest, aby wzbudzić w dziecku nawyk czytania i sięgania po książki.
W jaki sposób czytać dziecku?
Czytając książkę starszym dzieciom (powyżej 3 lat), powinniśmy zadbać o to, by dziecko z zaciekawieniem słuchało historii oraz by się szybko nie zniechęciło. Oprócz przytulenia dziecka podczas czytania warto pamiętać także o robieniu pauz. Zbyt długie i monotonne czytanie może szybko zniechęcić dziecko.
Pauzy możemy robić zatrzymując się na danym wątku i tłumacząc wspólnie z dzieckiem dotychczasową historię. Oprócz tego warto tłumaczyć słowa, które mogą być niezrozumiałe dla dziecka oraz wymyślanie rymujących się słów z tym przeczytanym. Dobrym sposobem na zaangażowanie malucha i pobudzenie jego wyobraźni jest dopowiadanie przez dziecko dalszego ciągu czytanej historii.
Warto także zadbać o zaangażowanie ze swojej strony. Odpowiedni ton, melodia i rytm czytanej historii powinien być zróżnicowany. Modulujmy głos, grajmy poszczególne role – w ten sposób podkreślimy charakter omawianej historii i emocjonalnie zaangażujemy dziecko.
Jakie książki?
Wybierajmy książki z oryginalnymi i kolorowymi ilustracjami oraz ciekawą i niebanalną historią. Możemy także wybierać książki bez obrazków, które mają na celu pobudzić wyobraźnie dziecka w jak największych stopniu. Możemy iść także w drugą stronę i wybrać książki bez słów, w tym przypadku samodzielnie trzeba wymyślać historię. W ten sposób dzieci uczą się kreatywności, języka, spostrzegawczości i myślenia wyobrażeniowego. Czytanie spełnia również funkcje terapeutyczne – uczy dzieci poprawności językowej i wymowy.
Artykuł przygotowany przez Artykuł przygotowany przez http://lencia.pl – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko |