Reklama

Jakie książki czytać przedszkolakowi?

Data:

- Reklama -

Czytanie dziecku czy wraz z nim jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszej pociechy. Warto sięgać po książkę jak najczęściej się da i kształtować nawyk czytania już od najmłodszych lat. Poniżej znajdziecie informacje, jakie książki wybierać oraz w jaki sposób wykorzystać czas na czytanie.

Dziecko w wieku przedszkolnym umie już słuchać i interpretować usłyszane historie, dlatego warto wybierać książki, które będą odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Dzięki odpowiednim bajkom i opowiadaniom dziecko dowiaduje się wielu istotnych informacji o świecie, uczy się nowych słów oraz wyciągania wniosków z poszczególnych sytuacji. Rozwija się nie tylko sfera intelektualna, ale także emocjonalna. Musimy zatem zadbać o odpowiednią i dobrą treść książki. Obrazki także są istotne, ponieważ pozwalają pobudzić wyobraźnie i zinterpretować dane historie. Istnieje wiele pięknych wydań książek z bajkami i opowiadaniami, które na pewno sprawią radość zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Poprzez czytanie książek może również uczyć dziecko samodzielnego czytania. Dzieci w przedszkolu zapoznają się dopiero z literami alfabetu, ale dzięki książkom możemy pomóc im szybciej zapamiętać alfabet. Wybierajmy książki, które będą dla dzieci interesujące, dopasujmy je do ich zainteresowań lub spróbujmy wzbudzić w nich zainteresowanie, właśnie przez kupienie pięknego wydania książki. Niezwykle ważne jest, aby wzbudzić w dziecku nawyk czytania i sięgania po książki.

W jaki sposób czytać dziecku?

Czytając książkę starszym dzieciom (powyżej 3 lat), powinniśmy zadbać o to, by dziecko z zaciekawieniem słuchało historii oraz by się szybko nie zniechęciło. Oprócz przytulenia dziecka podczas czytania warto pamiętać także o robieniu pauz. Zbyt długie i monotonne czytanie może szybko zniechęcić dziecko.

Pauzy możemy robić zatrzymując się na danym wątku i tłumacząc wspólnie z dzieckiem dotychczasową historię. Oprócz tego warto tłumaczyć słowa, które mogą być niezrozumiałe dla dziecka oraz wymyślanie rymujących się słów z tym przeczytanym. Dobrym sposobem na zaangażowanie malucha i pobudzenie jego wyobraźni jest dopowiadanie przez dziecko dalszego ciągu czytanej historii.

Warto także zadbać o zaangażowanie ze swojej strony. Odpowiedni ton, melodia i rytm czytanej historii powinien być zróżnicowany. Modulujmy głos, grajmy poszczególne role – w ten sposób podkreślimy charakter omawianej historii i emocjonalnie zaangażujemy dziecko.

Jakie książki?

Wybierajmy książki z oryginalnymi i kolorowymi ilustracjami oraz ciekawą i niebanalną historią. Możemy także wybierać książki bez obrazków, które mają na celu pobudzić wyobraźnie dziecka w jak największych stopniu. Możemy iść także w drugą stronę i wybrać książki bez słów, w tym przypadku samodzielnie trzeba wymyślać historię. W ten sposób dzieci uczą się kreatywności, języka, spostrzegawczości i myślenia wyobrażeniowego. Czytanie spełnia również funkcje terapeutyczne – uczy dzieci poprawności językowej i wymowy.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez http://lencia.pl – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spacer w markecie lub galerii handlowej z niemowlakiem? Rodzice, nie róbcie tego!

Niektóre mamy, chcąc odreagować tygodnie spędzone w domu po...

Zwierzę w domu a małe dziecko – niebezpieczne połączenie czy przyjaźń?

Zawsze rodzice czekają na maluszka, który ma przyjść na...

Jak zabezpieczyć dziecko wyjeżdżające na letni obóz?

Gdy wysyłamy dziecko na kolonie, nierzadko zastanawiamy się, ile...

Sportowi rodzice radzą. Dzięki tym sposobom Twoje dziecko pokocha aktywną zabawę

Aby zachęcić dzieci do aktywności, nie potrzeba kosztownego sprzętu...