Brytyjczyk Ray Cooney sztukę „Run For Your Wife” napisał 34 lata temu. Od tego czasu farsa często gościła na scenach polskich teatrów – w nowej realizacji dotarła również do Białegostoku, gdzie miała swoją premierę w sobotę, 16 września. Spektakl „Mayday” ubawił widzów do łez.

Sztuka „Mayday” uznawana jest za jedną z najlepszych komedii na świecie. To jedna z tych historii, które się nie starzeją i cały czas wywołują salwy śmiechu. Bo czy na poważnie można wziąć opowieść o londyńskim – taksówkarzu, którzy prowadzi podwójne życie? Do czasu… Gdy trafia do szpitala i nie wraca na noc do domu, jego misterny plan spala na panewce. Nie pomaga nawet notes z tajemniczymi notatkami. Gdzie w tej sytuacji szukać ratunku? Można spróbować u sąsiada – w tej roli świetny Sławomir Popławski.

Lawina komplikacji jest nieunikniona, sprawy wydają się coraz bardziej zagmatwane, nic już nie jest takie, jakie się wcześniej wydawało. Marek Tyszkiewicz jako John Smith próbuje łapać oddech między jednym, drugim i kolejnym kłamstwem, którymi „raczy” swoje nieświadome niczego żony – Mary Smith (Justyna Godlewska-Kruczkowska) i Barbarę Smith
(Arleta Godziszewska). John Smith, bigamista, zdaje się wierzyć w słowa: „Z kobietami wielka bieda, lecz bez kobiet żyć się nie da”. Jak jednak wybrnąć z wszystkich kłopotów, gdy po piętach depczą inspektorzy Troughton i Porterhouse? Są coraz bliżej odkrycia prawdy. Warto sprawdzić, co się stanie, gdy PRAWDA wyjdzie na jaw.

Spektakl „Mayday” prezentowany w  Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wyreżyserowany został przez Witolda Mazurkiewicza. Na scenie zobaczymy: Justynę Godlewską-Kruczkowską – Mary Smith; Arletę Godziszewską – Barbara Smith; Bernarda Banię – Inspektor Troughton; Krzysztofa Ławniczaka – Bobby Franklyn; Dawida Malca (gościnnie) – Reporter; Sławomira Popławskiego – Stanley Gardner; Marka Tyszkiewicza – John Smith i Franciszka Utko – Inspektor Porterhouse.

„Mayday” w Dramatycznym można obejrzeć 22, 23, 24, 29 i 30 września, a następnie 1, 13, 14 i 15 października. Bilety na wszystkie pokazy dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: dramatyczny.pl/kupbilet.

Portal „Niebywałe Suwałki” jest jednym z patronów medialnych wydarzeń organizowanych przez Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Bartek Warzecha – Teatr Dramatyczny

Leave a Reply