Reklama

Teatralny kierunek na wschód

Data:

- Reklama -

Spektakle teatrów z Białorusi oraz Ukrainy, spotkania z twórcami, benefis białoruskiego dramaturga Siarhieja Kavalova – to tylko niektóre atrakcje, jakie tej jesieni czekają na widzów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Między 5 a 6 października instytucja organizuje festiwal „Kierunek Wschód”. W trakcie pierwszej edycji wydarzenia, odbywającego się pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, zaprezentują się: Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska na Białorusi oraz Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie na Ukrainie.

– Cieszę się, że dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, uda nam się zorganizować festiwal, który jest kontynuacją współpracy z naszymi wschodnimi sąsiadami. W tym roku gościmy spektakle z Białorusi oraz Ukrainy, ale mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli zaprezentować naszym widzom twórczość teatrów także z innych krajów Partnerstwa Wschodniego – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Artyści z Ukrainy dwukrotnie pokażą spektakl „Kartoteka” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Andrzeja Szczytko. W wykonaniu aktorów z Białorusi będzie można zobaczyć spektakle: „Dziennik poety” Siarhieja Kavalova, w reżyserii Witala Barkouskiego oraz „Białoruś. Dydaktyka”, w reżyserii Alexandra Marczanki. Po wszystkich przedstawieniach odbędą się spotkania z twórcami. Dodatkowo, spektaklowi „Dziennik Poety” towarzyszyć będzie benefis Siarhieja Kavalova.

Wszystkie spektakle będą prezentowane w oryginalnych językach, z napisami w języku polskim. Bilety na poszczególne pokazy kosztują jedynie 10 zł. Dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/kupbilet. Wcześniej, bo już we wrześniu w Teatrze Dramatycznym odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Teatralnego ODE, organizowanego przez Fundację Teatr Czrevo.

– To już IV edycja Festiwalu Teatralnego ODE. Przed nami spotkania z różnorodnością białoruskiego teatru. Zaprosiliśmy artystów zarówno z białoruskich teatrów państwowych, jak również z nurtu offowego. Nie zabraknie swojskości Podlasia, którego prezentacja była kluczem i główną inspiracją Festiwalu – w końcu ODE znaczy „tutaj” – mówi Joanna Troc, Prezes Fundacji Teatr Czrevo.

Teatr Dramatyczny jest głównym partnerem Festiwalu. „Kierunek Wschód” i Festiwal „ODE” będą więc w tym roku przeplatać się i dopełniać. Wspólnie zostanie przygotowany benefis Siarhieja Kawalowa – białoruskiego dramaturga, twórcy sztuki „Dziennik poety”.

– Jako samorząd jesteśmy bardzo zadowoleni, że teatr organizuje festiwal „Kierunek Wschód”. Współpraca z naszymi sąsiadami jest jednym z głównych zadań województwa podlaskiego w dziedzinie kultury. Cieszymy się także, że teatr współpracuje z organizacją pozarządową – Teatrem Czrevo, co jest niezwykle ważne. Organizacja festiwalu oraz współpraca przy realizacji Festiwalu Teatralnego ODE, z pewnością świadczą o sprawnym funkcjonowaniu podległej nam jednostki – mówi Anatol Wap, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Bezpłatne wejściówki na wszystkie spektakle w ramach Festiwalu ODE, dostępne są w Kasie Teatru. Liczba miejsc ograniczona.

Program Festiwalu „Kierunek Wschód”:
5.10.2017, godz. 19.00 – „Kartoteka” Tadeusz Różewicz, reż. Andrzej Szczytko – Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie (Ukraina)
6.10.2017, godz. 19.00 – „Kartoteka” Tadeusz Różewicz, reż. Andrzej Szczytko – Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie (Ukraina)
7.10.2017, godz. 19.00 – „Dziennik poety” Siarhiej Kavalou , reż. Wital Barkouski – Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska (Białoruś) + Benefis Siarhieja Kawalowa
8.10.2017, godz. 19.00 – „Białoruś. Dydaktyka”, reż. Alexander Marczanka – Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska (Białoruś)

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Patronat honorowy: Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Patroni medialni Festiwalu: TVP Kultura, Radio Racja, Tygodnik Niwa, Teatr dla Was, TVP3 Białystok, Niebywałe Suwałki, Kurier Poranny, Poranny.TV, Poranny.pl, Polskie Radio Białystok, Białystok Online, Wrota Podlasia

Opisy spektakli w ramach festiwalu „Kierunek Wschód”:

„Kartoteka” Tadeusz Różewicz, reż. Andrzej Szczytko – Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie (Ukraina)

Jak pisał Zbigniew Majchrowski, „Kartoteka jest jak gąbka, ciągle wchłania rozmaite nowe realia i nowe mitologie”, dlatego poprzez reminiscencje Bohatera z całego jego życia, charkowski spektakl Andrzeja Szczytko po raz kolejny nawiązuje do ukraińskiej rzeczywistości. „Kartoteka” – to przede wszystkim tragizm bohatera. Jednostki zmagającej się z problemami współczesnego świata. Bohater Różewicza oraz reżysera, to człowiek naznaczony wojną, tracący wiarę w drugiego człowieka, miłość i prawdę. W chwili, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, dramat Różewicza nabiera nowego i bardzo tragicznego znaczenia. Właśnie doświadczenie wojny i związane z nim poczucie godności jest osnową spektaklu i podstawą do dialogu z publicznością.

Realizatorzy:

Reżyseria: Andrzej Szczytko
Przekład: Vasiliy Sagan
Scenografia: Tatiana Savina
Kostiumy: Alina Garbunova
Światła: Vlodimir Miankov
Muzyka: Gennadiy Frolov

Obsada:
Bohater – Valery Brylov
Matka – Agnessa Dzvonarchuk
Ojciec | Dziennikarz – Yuri Jevsiukov
Wujek | Nauczyciel – Petro Rachynskiy
Starzec #1 – Alexander Tartyshnikov
Starzec #2 – Garry Chumachenko
Starzec #3 – Yevgen Plaksin
Sekretarka – Irina Rozhenko
Olga – Ludmila Zaharchuk
Gość w kapeluszu – Andrey Borysenko
Mężczyzna z przedziałkiem | Kelner – Andrij Borys
Żywa Pani #1 – Tetyana Petrovska
Żywa Pani #2 – Natasha Golovina
Młoda dziewczyna – Darya Novikova
Młoda kobieta – Elena Olar
Gość w cyklistówce – Dmitry Cherniavsky
Tłusta kobieta – Irina Kobzar
Dziennikarka – Tetiana Turka

*Spektakl w języku ukraińskim, z polskimi napisami.

„Dziennik poety” Siarhiej Kavalou, reż. Wital Barkouski – Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska (Białoruś)

W centrum uwagi – poeta; klasyk białoruskiej literatury Maksim Bahdanowicz. Na scenie: „etiudy” z jego życia; zaczerpnięte z nieopublikowanego nigdy wcześniej intymnego dziennika poety. Jaki był naprawdę Maksim Bahdanowicz? Czym żył? O czym marzył? Jak widział miłość? Dramaturg podzielił opowieść na dwie części. Jedna ukazuje życie – wydarzenia, odczucia, przeżycia, które opisywał w swym intymnym dzienniku. Druga przedstawia nam los dziennika – uwypukla różnice pomiędzy stosunkiem do wartości i szczerych, głębokich uczuć dziś i sto lat temu. Spektakl, dzięki interesująco pomyślanej warstwie plastycznej i muzycznej zręcznie przenosi widzów w świat ulotnych ludzkich emocji.

Autor: Siarhiej Kavalou
Reżyseria: Wital Barkouski
Ruch sceniczny: Ihar Sihou
Baletmistrz: Wolna Skwarcowa
Oprawa muzyczna: Timur Kalinowski
Światło: Siergiej Cypkin
Premiera: 16 stycznia 2009 r.
Czas trwania: 110 minut (z przerwą)

Występują:
Piotr Maksim – Alaksandr Marczanka
Lawon Styla – Konstancin Woranau
Kalisa Kława – Ludmiła Sidarkiewicz
Wieranika Wolha – Anastasija Babrowa
Maks Sałtykou – Maksim Brahiniec
Daria Cimafiejeuna, Jadzwiha Antonauna – Galina Czarnabajewa

*Spektakl w języku białoruskim, z polskimi napisami.
Spektakl dla osób powyżej 18 roku życia

„Białoruś. Dydaktyka”, reż. Alexander Marczanka – Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska (Białoruś)

Znakomita białoruska artystka Tatiana Marchel snuje poetycką opowieść o miejscu człowieka w świecie, o relacjach z ludźmi, rzeczywistością, przyrodą, narodem, o białoruskim folklorze i białoruskiej klasycznej literaturze. Pomaga jej w tym grana na żywo muzyka Dmitrija Łukiańczyka.

Reżyseria: Alaksandr Marczanka
Muzyka: Dmitrij Łukiańczyk
Dobór materiału literackiego: Wiera Bulanda

Czas trwania: 70 minut

Premiera: 20 stycznia 2017 r.

Występują:
Tatiana Marchel
Dmitrij Łukiańczyk (muzyka)

*Spektakl w języku białoruskim, z polskimi napisami
Spektakl dla osób powyżej 12 roku życia

Spektakle w ramach IV Festiwalu ODE:

„Wilczek Milczek” – 26 września 2017, godz. 18:00, (wtorek) Scena Foyer

„Zabawna, wzruszająca, a jednocześnie wprowadzająca w autentyczny świat flory i fauny Puszczy Białowieskiej opowieść o przyjaźni, miłości i wolności, okraszona muzyką na żywo, piosenkami i obrazami Puszczy. Zobaczymy ją w wykonaniu aktorów Teatru Czrevo – Joanny Troc i Tomasza Taranty. Scenariusz autorstwa Dagmary Widanow – literatki oraz przewodniczki po Puszczy Białowieskiej, powstał na podstawie bajki Bogdana Dudko „Wilczek Milczek”, wydanej przez Fundację „Biała Wieża”. Spektakl wyreżyserował Tomasz Zadróżny – założyciel i kierownik Teatru Baza. Scenografię zaprojektowała i wykonała Łucja Urszula Grzeszczyk – na co dzień aktorka Białostockiego Teatru Lalek i asystentka na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przekładu dokonał tłumacz i literat, miłośnik gwary podlaskiej – Jan Maksymiuk. Premierą spektaklu „Wilczek Milczek” – koprodukcji Teatru Czrevo oraz Teatru Baza zainaugurujemy IV Festiwal Teatralny ODE!

Na podstawie bajki: Bogdana Dudko
Scenariusz: Dagmara Widanow
Przekład: Jan Maksymiuk
Reżyseria: Tomasz Zadróżny

Scenografia, animacje lalek: Łucja Urszula Grzeszczyk
Występują: Tomasz Taranta, Joanna Troc
Opracowanie muzyczne: Tomasz Taranta

„Dobry dzień, Jarasłaŭ Vasillevicz” – 27 września 2017 (środa), godz. 11:00 i 18:00, Scena Foyer

Spektakl mówiący o postaci Jarosława Kostycewicza, działacza, społecznika białoruskiego, ale przede wszystkim legendarnego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspomnień uczniów Kostycewicza zamieszczonych w piśmie „Bielski hostineć” oraz artykułów Piotra Ostasiewicza i Doroteusza Fionika. Przekładami tekstów oraz opieką merytoryczną spektaklu zajęła się nauczycielka języka białoruskiego Walentyna Babulewicz. Stworzyła scenariusz i wyreżyserowała spektakl Joanna Troc z Teatru Czrevo. Anna Fionik – kierownik zespołu Żemerwa – przygotowała zespół wokalnie. W spektaklu występują absolwenci Zespołu Szkół nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Bielsku Podlaskim. Spektakl powstał dzięki współpracy Fundacji Teatr Czrevo z Zespołem Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

Scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
Przekład, opieka merytoryczna: Walentyna Babulewicz
Przygotowanie wokalne: Anna Fionik
Występują: Maksym Fionik, Inesa Haponiuk, Kamil Jaroszewicz, Nika Jurczuk, Patrycja Niczyporuk, Paulina Niemyjska, Urszula Oleksiak, Justyna Sakowicz, Julia Skorbiłowicz, Piotr Świderski, Aleksandra Zinkiewicz
Muzyka na żywo: Nika Jurczuk, Julia Skorbiłowicz, Urszula Oleksiak, Kamil Jaroszewicz, Piotr Świderski

„Darożnyja pryhody Wity” – 28 września 2017  (czwartek), godz. 10:00 i 12:00, Scena Foyer

Spektakl grupy „Kazaczyj baj”, stworzony na motywach książki Sary Lundberg „Wita Biała Kreska”. To teatralna podróż, która zaczyna się w kosmosie pełnym miliardów gwiazd i planet, przechodzi przez różne piękne miejsca na ziemi– góry, morza, pustynie, dżungle, a kończy się w przytulnej chatce. Podczas tej niewiarygodnej podróży dowiemy się, kto maluje białe kreski na drogach, poznamy Czerwonego i Zielonego stworka, razem z Witą rozwiążemy wielki problem małego chłopca i na pewno uda nam się zobaczyć tego, który zapala latarnie w miastach.

Spektakl to kolejny wspólny projekt mińskich artystów – aktorów, plastyków, muzyków, którzy postanowili eksperymentować i szukać nowych form opowiadania bajek i baśni. W ten sposób powstał „Kazaczyj baj” – teatr bajki.

Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczno-teatralne z członkami grupy.

Inscenizacja i wykonanie: Natalia Levanava, Julija Biełka
Scenografia i lalki: Irynika Basałajewa, Julija Biełka, Wiktar Kraskouski
Muzyka na żywo: Andrej Jaudakimau
Czas trwania spektaklu + warsztatów: 50 minut
Dla dzieci od 3 do 10 lat

„A mnie nie soramna” – 10 października 2017 (wtorek), godz. 11:00, Scena Foyer

„A mnie nie soramna” – Komu? Komu nie wstyd? Bo wstyd, wiadomo – wesolutki, różowiutki, podskakuje na leśnych ścieżkach. A co może się wydarzyć, kiedy Wstyd zacznie figlować? Strach pomyśleć! Na szczęście grupa przyjaciół – zwierzaków – na pewno sobie poradzi, a przy okazji rozbawi widownię do łez. Zarówno tę młodszą, jak i dorosłą.
Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Białoruskiej Dramaturgii wyreżyserowała Kaciaryna Awierkawa. Dla dzieci od 7 lat.

Występują: Hanna Siemianiaka, Weranika Busłajewa, Arciom Kureń, Ludmiła Sidarkiewicz, Nadzieja Cwiatkowa, Natalia Chaładowicz, Ilja Jasinski, Mikałaj Stońka, Maryna Zdarankowa, Maksim Brahiniec, Andrej Nowik, Dzmitryj Dawidowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...

Siódma edycja „Kierunku Wschód” już za nami

W dniach 2 – 15 października br. w Białymstoku...