Reklama

W Suwałkach tysiące wniosków o 500+

Data:

- Reklama -

Aż 4 331 wniosków o wpłatę świadczeń z tytułu 500+ wpłynęło do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. To nie wszystkie dokumenty. Kolejne wnioski nadal są przyjmowane – termin upływa z końcem października.

Warto się pospieszyć, jeśli rodzina nie może sobie pozwolić na przerwę w uzyskiwaniu świadczeń. Czas złożenia wniosków (miesiąc) ma bowiem istotne znaczenie dla terminu uzyskania świadczeń. Zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia wychowawcze (500+) na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października; złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad może nastąpić do 30 listopada; zaś złożenie wniosku w październiku skutkuje przyznaniem i wypłatą świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nie później niż do 31 grudnia 2017 r.

Równolegle do procesu przyjmowania wniosków prowadzone jest ich rozpoznanie i weryfikacja. Do 22 września rozpatrzonych zostało 48% ogółu spraw (z informacji wojewody podlaskiego wynika, że średnia załatwionych spraw w województwie to 26%). Dotychczas wydano 2021 decyzji w sprawie przyznania świadczeń.

W okresie największego nasilenia przyjmowania wniosków MOPR przeorganizował pracę oraz wydłużył godziny urzędowania tak, aby obsłużyć jak największą liczbę interesantów, zniwelować tworzące się kolejki i związaną z tym uciążliwość dla mieszkańców.

Dlaczego jeszcze czas jest tak istotny? Po przyjęciu wniosku następuje jego weryfikacja i wydanie decyzji. Na tym etapie największym problemem jest powolność oraz awaryjność Centralnego Systemu Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego Emp@tia. Zdarzą się również przypadki, iż w zasobach systemu są informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Takie sytuacje wymagają przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Kolejnym utrudnieniem był brak informacji o wysokości dochodu osiągniętego z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, który został podany przez prezesa GUS 22.09.2017 r. Do tego czasu niemożliwe było rozpatrywanie wniosków złożonych przez rodziny posiadające ziemię.

Problemem były tez przypadki niedopełniania przez świadczeniobiorców obowiązku zgłaszania wszelkich zmian sytuacji rodziny, szczególnie w zakresie uzyskiwanego dochodu. Rozpatrując obecnie nowe wnioski system Emp@tia wskazuje każde uzyskanie czy utratę dochodu lub zmianę pracodawcy. Osoby, które tego nie zgłosiły w poprzednim okresie, podlegają weryfikacji uprawnień do świadczeń w poprzednim roku. Często taka weryfikacja prowadzi do ustalenia nienależnie pobranych świadczeń i ich zwrotu. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o konieczności składania informacji o zmianie sytuacji dochodowej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Wnioski o 500+ jeszcze nie teraz

Osoby, którym ZUS aktualnie wypłaca świadczenie z programu „Rodzina...

760 mln zł – tyle w ubiegłym roku wyniosły wypłaty świadczeń na dzieci w naszym województwie

Świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do...