O projekcie Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach, związanym z konserwacją zbiorów, pisaliśmy w maju 2017 roku. W czwartek, 5 października zostały zaprezentowane efekty prac, które objęły czternaście obrazów i rysunków ze stałej galerii malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz galerii malarstwa polskiego.

Nowe obrazy w Muzeum Okręgowym

Konserwacja dzieł sztuki to praca czasochłonna, żmudna, wymagająca wiedzy, zaangażowania i ogromnej cierpliwości. Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami obecna była między innymi Karina Sosnowska, która zajmowała się realizacją prac konserwatorskich obrazów olejnych na płótnie. W trakcie konferencji prasowej w Muzeum Okręgowym omówiła dwa przykłady swojej pracy, angażującej nie tylko działania związane z renowacją, ale też badania prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, angażujące wykorzystanie promieni UV, podczerwieni i promieni rentgenowskich w poprawie stanu dzieł sztuki.

Projekt został zrealizowany dzięki staraniom Elizy Ptaszyńskiej, kustosz Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Koszt prac opiewał na 72 000,00 zł, z czego 35 000,00 zł wyniosło wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 37 000, pochodziło z budżetu Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Prace konserwatorskie prowadziły Karina Sosnowska oraz Kornelia Kondracka. Konserwacji poddano w sumie dziewięć eksponatów autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego, w tym portret jego żony Jadwigi z Szymanowskich Wierusz-Kowalskiej i „Pocztarek” oraz pięć obrazów innych autorów: Zygmunta Ajdukiewicza, Włodzimierza Łosia, Władysława Maleckiego, Franciszka Streitta i Zdzisława Suchodolskiego. Wszyscy artyści związani byli, tak jak Alfred Wierusz-Kowalski, z międzynarodowym środowiskiem artystycznym dziewiętnastowiecznego Monachium.

Kolejne prace konserwatorskie w przypadku tych obrazów będę przeprowadzone dopiero za 30-50 lat.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj