Reklama

Srebrna Igła młodej aktorki Teatru Efemerycznego

Data:

- Reklama -

Srebrną Igłą 13. Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce została nagrodzona Martyna Kleszczewska z Fabryki Monodramu za spektakl „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Sukces to tym większy, że Złotej Igły w tym roku nie przyznano. To już druga nagroda Martyny Kleszczewskiej na 13. Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. W zeszłym roku zdobyła Złotą Igłę w kategorii monodramów za spektakl „Bez mojej zgody” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Spektakle 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych ”Igły” oceniało jury w składzie: Jan Zdziarski – z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, Fabian Kocięcki – aktor teatralny i filmowy oraz Piotr Bulcewicz – aktor teatralny i telewizyjny. „Igła” przyciąga do Ostrołęki młodych i ambitnych twórców, którzy podejmują teksty o trudnej problematyce. Taki jest właśnie monodram „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” – opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – zwyczajowe miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki umiejętnej grze i reżyserii, pozwala spojrzeć na opowiadaną historię z perspektywy dziecka wyrwanego ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zmuszonego, by dorosnąć. Zakończenie spektaklu jest otwarte. Widz może dowolnie zinterpretować wieńczącą spektakl kodę i, jeśli umkną mu słowa wypowiedziane na początku przedstawienia, wybrać własne.

Najbliższe spektakle Teatru Efemerycznego już 22 października – „Małgorzata” z Agatą Abbas i „Nie-żyj chwilą” w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej.

 

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W grudniu „Spotkania z Monodramem”. Wygraj zaproszenie na monodram aktorki Agnieszki Przepiórskiej

Międzynarodowe Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" to...

Świętowanie XXX-lecia Raz, Dwa, Trzy – także w Suwalskim Ośrodku Kultury

Opisując piątkowy (25 listopada) koncert w SOK-u, posłużyć się...

Koncert pełen emocji. Zespoły „Rysa” i „Susz” wystąpiły w SOK-u

Letnie koncerty, na świeżym powietrzu, mają swój wyjątkowy klimat....
%d bloggers like this: