Harcerze świętują 100 – lecie!

0
172

11 listopada druhny i druhowie suwalskiego hufca zainaugurowali obchody 100 – lecia suwalskiego Harcerstwa. Po oficjalnych uroczystościach miejskich na placu Józefa Piłsudskiego w szeregu stanęło 210 harcerzy.

Autor: phm. Agnieszka Ruszewska

Został odczytany rozkaz specjalny, rozstrzygnięty konkurs na logo obchodów. Komendant phm. Kamil Sokołowski nagrodził osoby biorące udział w konkursie. Ciepłe słowa do członków suwalskiego hufca skierowała Posłanka na Sejm RP hm. Bożena Kamińska, o swoim wsparciu zapewnił Prezydent Miasta Suwałk Pan Czesław Renkiewicz. Duchową opieką otoczył proboszcz parafii św. Aleksandra ks. prał. Kazimierz Gryboś.

Logo 100 – lecia nawiązuje do proporczyków 2. Pułku Ułanów Grochowskich, stacjonującego w latach 1921 – 1939 w Suwałkach. Kolory interpretowano następująco: barwa biała – to skromność w pracy i życiu oraz prostota. Granat – to powaga w pracy
i solidna ciągłość. Noszący takie proporczyki: muszą zachować wierność, wytrwałość, koleżeństwo bojowe i na co dzień prostotę myśli i czynów. Rozpoznawalnym symbolem harcerskim jest lilijka harcerska wkomponowana w logo okrągłej rocznicy. Autorem pomysłu jest hm. Marcin Ruszewski.

Zakończenie obchodów 100 – lecia zaplanowano na 24 sierpnia 2018 r.

Związek Harcerstwa Polskiego kładzie nacisk na radosną odmianę patriotyzmu, stąd pomysł, aby początek obchodów 100 – lecia miał miejsca przy okazji tak wyjątkowego dnia – Narodowego Święta Niepodległości. Harcerze są dumni ze swego pochodzenia i sukcesów narodowych. Na zbiórkach poznają tradycje, kultywują zwyczaje i aktywnie uczestniczą  w uroczystościach patriotycznych. Radosny patriotyzm to wiara we własne możliwości i postawa obywatelska. Wychowani w ten sposób harcerze promują swoje miasto oraz ojczyznę w świecie. Tego dnia cieszyli się też obecnością przyjaciół, którzy zostali mimo chłodu, aby wesprzeć młodych patriotów.

zdjęcia: Paulina Rosińska, Agata Gwiazdowska

Leave a Reply