Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku (ul. Podleśna 2) zaprasza w piątek, 24 listopada o godz. 19.00 na koncert z muzyką romantyków. Usłyszymy Uwerturę do opery „Wolny strzelec” Carla Marii von Webera, Koncert D-dur na flet i orkiestrę op. 283 Carla Reineckego oraz VI Symfonię F-dur op. 68 „Pastoralną” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry OiFP pod batutą Kaia Bumanna. Partie solowe zagra Łukasz Długosz, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów, najliczniej uhonorowanym w historii polski flecista.

Łukasz Długosz jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

KAI BUMANN

Absolwent wydziału dyrygentury tamtejszej Hochschule der Künste. W latach 1986–1992 jako dyrygent współpracował na stałe z wieloma teatrami operowymi w Niemczech, gdzie kierował muzycznymi premierami m.in. takich oper, jak: „Lady Makbet mceńskiego powiatu” D. Szostakowicza, „Salome” J. Straussa i „Lulu” A. Berga, jak również operami od W.A. Mozarta po G. Verdiego. Od wielu lat jest blisko związany z polską sceną i estradą muzyczną. Po zdobyciu drugiej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie (CIEM) w 1994 r. rozpoczął, trwającą do dziś, współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. W 1996 r. został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (cykl koncertów L. van Beethovena, „Pasja wg św. Łukasza” K. Pendereckiego), a także pierwszym dyrygentem w Hessisches Staatstheater w Wiesbaden, gdzie prowadził m.in. opery takie, jak: „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta, „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego, „Tosca” G. Pucciniego czy „Aida” G. Verdiego. W 1997 r. objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej, stając się również jej pierwszym dyrygentem. Z zespołem tym przygotował premiery m.in.: „Czarodziejskiego fletu” i „Don Giovanniego” W.A. Mozarta, „Balu maskowego” G. Verdiego oraz „Czarnej maski” K. Pendereckiego. W tym samym roku objął stanowisko głównego dyrygenta Swiss Youth Symphony Orchestra. W latach 1998–2003 gościł regularnie w berlińskiej Deutsche Oper. Od początku 2004 r. do maja 2013 r. był stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracę z tą sceną rozpoczął, przygotowując muzycznie premierę „Falstaffa” G. Verdiego (2003). Z zespołem WOK odbył podróże do Francji, Hiszpanii i dwukrotnie do Japonii (2004, 2006). W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutował w lutym 2007 r., dyrygując operą W.A. Mozarta „Don Giovanni”. Od września 2008 r. do czerwca 2012 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. W sezonach 2013–2015 był pierwszym gościnnym dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Od września 2015 r. jest szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Od 2010 r. prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

ŁUKASZ DŁUGOSZ

Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, w tym tak prestiżowych, jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. J.P. Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. C. Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. T. Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. L. de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in. w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Carl-Orff-Saal w Gasteig oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Z. Mehta, M. Jansons, J. Maksymiuk, A. Duczmal czy J. Kaspszyk. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania Koncertu fletowego K. Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 r. miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z Koncertem fletowym M. Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz nagrodzone szeregiem nagród fonograficznych, w tym nagrodą International Classical Music Award (ICMA). Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France czy RMF Classic. Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców, m.in. E. Schneidera, P. Mykietyna, G. Pstrokońskiej-Nawratil, P. Mossa, M. Coliny, P. Łukaszewskiego. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za osiągnięcia artystyczne honorowano go nagrodami i stypendiami, m.in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Zabrzmiały „czarodziejskie flety” (foto)

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert w OiFP w Białymstoku. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Ile nominacji do Paszportów Polityki i w jakich latach zdobył Łukasz Długosz? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem (ze swoim imieniem i nazwiskiem) na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl. Konkurs trwa do 22 listopada do godz. 20.00. Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie na koncert wygrała w naszym konkursie Marzena Łaskowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj