Dzisiaj w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa posła Roberta Tyszkiewicza oraz wicemarszałków województwa podlaskiego Anny Naszkiewicz i Macieja Żywno, poświęcona wypowiedzi wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. W dniu 25 października podczas debaty Gazety Polskiej, stwierdził on, że dla rządu PiS Podlasie nie ma znaczenia.

Na podst. informacji prasowej.

Poinformował, że inwestycja kolejowa Rail Baltica, która jest kluczowa dla rozwoju Podlasia, nie byłaby obecnie realizowana, gdyby nie była na samym szczycie drabiny projektów unijnych. Z uwagi na interes regionu, poseł Robert Tyszkiewicz, skierował interpelację do premier Beaty Szydło, w której domaga się informacji, czy zgadza się ona z opinią swojego ministra, że województwo podlaskie rzeczywiście nie ma dla PiS żadnego znaczenia oraz czy opóźnienia w budowie drogi S8 i zaniechania w realizacji drogi S19 mają z tym związek.

Marszałek Anna Naszkiewicz zwróciła uwagę na fakt, że wszyscy samorządowcy województwa podlaskiego zabiegali o to, by projekt Rail Baltica był realizowany, ze względu na jego ważne znaczenie społeczno-gospodarcze. Wypowiedź ministra Kwiecińskiego może oznaczać, że trasa kolejowa na odcinku Ełk – Trakiszki (granica państwa) nie otrzyma wsparcia finansowego rządu, co oznacza, że może zostać niezrealizowana.

Z kolei marszałek Maciej Żywno jest zaniepokojony przyszłością realizacji projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego, które są przypisane PKP. Projekty wciąż oczekują na skompletowanie dokumentów przez PKP. Domaga się on, aby te inwestycje w województwie podlaskim, które są realizowane przy współudziale środków centralnych, były traktowane tak samo priorytetowo, jak w innych regionach.

Przypomnijmy, że na początku listopada minister Jerzy Kwieciński gościł w Suwałkach:

Wiceminister Jerzy Kwieciński w Suwałkach: cała Polska strefą ekonomiczną

Poniżej treść interpelacji:

Dodaj komentarz