Reklama

Opłaty za parkowanie jednak zgodne z prawem

Data:

- Reklama -

Dwie niezależne opinie prawne potwierdzają, że pobór opłat w strefie parkowania na terenie Suwałk odbywa się zgodnie z prawem. Nie jest wykluczone, że suwalski samorząd zażąda od autorki wniosku o zaprzestanie pobierana opłat za parkowanie przeprosin za wprowadzenie kierowców w błąd.

Chodzi o wniosek skierowany w tej sprawie przez członkinię Stowarzyszenia Prawo Na Drodze z siedzibą w Lublinie. Sugestia, że opłaty pobierane są bezprawnie, spowodowała sporo zamieszkania w mieście. Z odpowiedzią na pismo Aleksandry Madej wystąpił dyrektor ZDiZ w Suwałkach, Tomasz Drejer.

Co napisał?

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach uprzejmie informuje, że wniosek z dnia 26 października 2017 r. członka Stowarzyszenia Prawo Na Drodze z/s w Lublinie, pani Aleksandry MADEJ o zaprzestanie pobierana opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Suwałkach pozbawiony jest jakiejkolwiek racji. Opłaty pobierane są wyłącznie za postój w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach w ustalonej Strefie Płatnego Parkowania w Suwałkach.

Koniecznym jest przypomnieć, że celem regulacji dotyczącej opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, określonym w art. 13b ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j. t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1440) jest usprawnienie ruchu pojazdów w obszarach o znacznym deficycie miejsc postojowych, z uwzględnieniem ogólnych przepisów prawnych o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 128) znaki dotyczące strefy płatnego parkowania i miejsc postojowych w tej strefie mają charakter znaków informacyjnych.

Miejsca i stanowiska postojowe w Strefie Płatnego Parkowania w Suwałkach zostały wyznaczone za pomocą odpowiednich znaków drogowych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r., poz. 1393 ze zm.) i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 03 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z 2003 r., Nr 220, poz. 2181 ze zm.).

Krańcowo wyjaśnić należy, że w pkt 5.2.50 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 03 lipca 2003 r. (zmienionym rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 23 września 2013 r. Dz. U. z 2013r., Nr 2013, poz. 1326) wskazano, że na znaku D-44 obok napisu „Postój płatny” wskazuje się sposób wnoszenia opłaty za postój pojazdu samochodowego przez umieszczenie napisu lub symbolu parkometru, karty zegarowej lub biletu.

Dyrektor ZDiZ w Suwałkach
Tomasz Drejer

Przypomnijmy, że opłaty za parkowanie w strefie obowiązują w Suwałkach przez cały rok. Nie we wszystkich miastach tak jest. Niedawno w Augustowie zapadła decyzja o przerwie w funkcjonowaniu płatnej strefy na czas poza sezonem turystycznym.

W 2016 roku przychód z tytułu funkcjonowania strefy płatnego parkowania wyniósł w Suwałkach ponad 435 tys. złotych. Niestety, nie cała kwota wpływa do budżetu miasta. Zgodnie z podpisaną umową z operatorem strefy – firmą Projekt & Parking – 65 proc. tej kwoty otrzymuje właśnie ta firma zewnętrzna, która środki przeznacza m.in. na wynagrodzenia pracowników czy odśnieżanie strefy w sezonie zimowym. Pozostałe 35 proc. wpływa do budżetu Suwałk.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Radny wnioskuje o zwolnienie osób z niepełnosprawnością z opłat za parkowanie

Radny Rady Miejskiej w Suwałkach, Jacek Niedźwiedzki w swojej...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...