Pod koniec października, w malowniczej scenerii Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Karol Okrasa nagrywał kolejny odcinek programu „Okrasa łamie przepisy” w całości poświęcony kuchni podlaskiej. Gościem programu był Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, który opowiadał o lokalnych smakach, podlaskich tradycjach kulinarnych ale i najnowszych osiągnięciach w dziedzinie gospodarki. Emisja programu na antenie TVP1 już w sobotę, 4 listopada.

Źródło: Wrota Podlasia

Karol Okrasa, znany i ceniony szef kuchni, w kwietniu tego roku otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Jak sam przyznaje – ten tytuł zobowiązuje – stąd pomysł na odcinek jego programu kulinarnego w całości poświęconego naszej regionalnej kuchni, a dokładnie sycącym potrawom, które jadano po zakończeniu pracy w polu.

A jak prace w polu to i maszyny rolnicze, także te zabytkowe, których w ciechanowieckim muzeum przecież nie brakuje (w tutejszych zbiorach jest kolekcja największa w Polsce). Od tego akcentu ma zacząć się i sam program, bo Karol Okrasa nie mógł odmówić sobie przyjemności przejażdżki zabytkowym traktorem. W czasie emisji nie zabraknie też demonstracji prac polowych z udziałem zabytkowych, wciąż działających maszyn rolniczych. Widzowie będą mogli również zobaczyć jak niegdyś wyglądała orka za pomocą pługu konnego. Karol sam chwycił za pług i dzielnie zaorał dwa zagony. Jak wspominał w dzieciństwie dużo czasu spędzał na wsi i prac w polu uczył go dziadek.

Fot. M. Nawrocki, Wrota Podlasia

– Dziś mało kto jest sobie w stanie wyobrazić trud, który towarzyszył dawnemu rolnikowi. Aby zaorać jeden hektar ziemi, trzeba było przejść za koniem kilkadziesiąt kilometrów, trzymając w dłoniach ciężki pług. Współczesnemu podlaskiemu rolnikowi, który w nowoczesnym ciągniku operuje joystickiem, zajmuje to niewiele czasu. Ale po ciężkiej pracy trzeba coś zjeść – podkreślał w czasie nagrania.

Dlatego i w Ciechanowcu, choć Karol Okrasa gotował pożywne potrawy z lokalnych produktów, to stały się one inspiracją do stworzenia nowych, autorskich dań takich jak rosół z kaczki z ciemnym piwem, razowym chlebem i odrobiną oleju z czarnuszki. Do pozostałych dań wykorzystano sery – w końcu województwo podlaskie jest  największym zagłębiem polskiego mleczarstwa.

Ale nie tylko. Podlaskie – o czym zaznaczył w rozmowie Jerzy Leszczyński – to obecnie także miejsce produkcji najnowocześniejszego sprzętu rolniczego o światowej renomie. A że nasz region nie tylko przemysłem stoi, to i widzowie całej Polski dowiedzą się także co ciekawego można zobaczyć i gdzie smacznie zjeść w regionie.

Fot. M. Nawrocki, Wrota Podlasia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj