Czego potrzeba do życia? Czasem wystarczy… mapa

1
185

Wolontariat ma różne oblicza. Czasem wystarczy przelew, paczka na święta, a bywa że ofiarowany czas i umiejętności. Czy w wolontariacie może pomóc komputer albo Internet? MidiCentrum w Suwałkach pokazuje, że dzięki nowoczesnym narzędziom możemy ofiarować potrzebującym… mapy.

Pomysł

Dlaczego mapa? Dla nas w Polsce jest już oczywiste, że w nawigacjach odnajdziemy praktycznie każdy budynek i ulicę. W krajach Trzeciego Świata dane do map cyfrowych, tych używanych w nawigacjach, nie istnieją. Dlatego w czasie nagłych katastrof czy wypadków szybkie dotarcie z pomocą w odległe regiony krajów jak Uganda, Sudan, Birma czy slumsy Meksyku, jest niemożliwe. A wystarczyłaby podstawowa mapa – tylko dróg, czasem budynków, które odnaleźć można już dziś na zbliżeniach zdjęć satelitarnych.

Amerykański i brytyjski Czerwony Krzyż oraz Lekarze Bez Granic to organizacje humanitarne, które stworzyły partnerstwo z zespołem OpenStreetMap (HOT) – dostawcą darmowych i otwartych map cyfrowych. Stworzyli projekt Missing Maps, w którym zachęcają wolontariuszy z całego świata do wspólnego tworzenia map przez Internet.

Na spotkaniach nazywanych “mapatonami” wolontariusze na swoich komputerach z dostępem do Internetu wytyczają drogi na potrzeby lokalnych społeczności, gdzie zidentyfikawano zagrożenie. Następnie mapy są weryfikowane lokalnie i wreszcie trafiają do służb medycznych czy ratowniczych w postaci umożliwającej szybkie interwencje.

Missing Maps w Suwałkach

MidiCentrum, dysponując odpowiednim sprzętem, zaprosiło na pierwsze spotkanie (“mapaton”) uczniów i nauczycieli z suwalskich szkół średnich. W piątkowy wieczór, 8 grudnia pracowali oni nad mapą Ugandy, która posłuży na miejscu położnym i lekarzom w dotarciu do matek spodziewających się dziecka, mieszkających na wsiach oddalonych od dużych miast i szpitali. Tych kilka czy kilkanaście kilometrów polnych dróg, które uczestnicy znaleźli na zdjęciach satelitarnych i nanieśli na mapę cyfrową, może kiedyś uratować komuś życie.

Jeśli masz czas, który w te święta możesz ofiarować innym, przyjdź w piątek – 15 grudnia lub zacznij nowy rok mapatonem (5 stycznia i 12 stycznia) od godz. 17.15 w MidiCentrum, ul. Witosa 4A. Zapisz się telefonicznie (87 565 62 47) lub na Facebooku.

Jeśli chcesz wesprzeć finansowo projekty społeczności HOT, możesz to zrobić tutaj.

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz