Reklama

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Data:

- Reklama -

Czytanie dzieciom to nie tylko forma rozrywki, ale też szansa na wniknięcie w dziecięcą wyobraźnię poprzez wspólne przeżywanie emocji. Czytanie najmłodszym to też czynność, która cieszy się dużą popularnością. Czy może być dobrą alternatywą dla komputera i telewizji?

Dlaczego czytanie książek jest ważne?

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła, a do tego bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Pupil rozwija się dzięki książkom wielopłaszczyznowo, w sferze:

– intelektualnej,

– społecznej,

– psychicznej.

Czytanie dzieciom bajek daje radość i sprawia, że dzieci zapamiętują przygody ulubionych bohaterów. W pamięci pozostają cudowne wspomnienia na przyszłość. Kiedy czytasz dziecku książeczkę, poświęcasz mu całą swoją uwagę, angażujesz się emocjonalnie i po prostu jesteś z nim. Dziecko potrafi to docenić – czuje się szczęśliwe i kochane, co pozytywnie wpływa na jego poczucie wartości. Pociecha jest podbudowana i zaczyna wierzyć w siebie.

Czytanie książek pogłębia relacje z dzieckiem

Czytanie książeczek dziecku nie musi być więc tylko odpowiedzialnym obowiązkiem, ale przede wszystkim może to być dobra zabawa. Możesz wspólnie z najmłodszym wyruszyć w świat pełen niesamowitych wydarzeń, które uczą dziecko bycia wrażliwym, w tym na potrzeby innych. Głośne czytanie ma więc bardzo pozytywny wpływ na relacje rodzic – dziecko, które zaczynają się zacieśniać. Ponadto czytanie przekłada się najczęściej na to, że dziecko może wyrosnąć na dojrzałego emocjonalnie człowieka.

Czytaj dziecku, by mogło poznać siebie

Za sprawą codziennego czytania, dziecko rozwija się także pod względem emocjonalnym. Szeroka gama uczuć otwiera się przed nim szeroko, pozwalając mu poznać dokładnie każde z nich. Dziecko nie tylko je poznaje, ale również uczy się, w jaki sposób może je wyrazić i jak może je nazwać. Książki są skarbnicą rozmaitych doświadczeń, które nie tylko odnoszą się do bohaterów bajek, ale też i do samych dzieci.

W ten sposób dziecko może się bardzo łatwo identyfikować z emocjami, o których jest mowa w książeczce. Dzięki temu, że zna uczucia i potrafi je do siebie odnieść, łatwiej się otwiera i porusza w trudnym świecie dorosłych. Dziecko też uczy się konsekwencji podejmowanych przez siebie działań, czy decyzji. Kiedy czytasz dziecku na głos, przedstawiasz mu również sposób na to, by radzić sobie z różnymi problemami.

Czytaj dziecku regularnie, a będzie się rozwijać intelektualnie

Jeśli regularnie czytasz dziecku, wpływasz pozytywnie na jego rozwój intelektualny. Czytanie na głos wzbogaca zasób słownictwa dziecka, a także pozwala mu w sposób naturalny opanować zasady i struktury języka. Dziecko łatwiej się wypowiada na różne tematy i nie ma trudności z formułowaniem własnych myśli.

Jeśli chcesz, by czytanie sprawiało taką samą frajdę malcowi, co tobie, zdecyduj się na dubi.com.pl/bajka. To nowoczesny sposób na przedstawienie dziecku wartości, które może wnieść do swojego codziennego życia. Bajka jest skierowana do najmłodszych i zapewnia doskonałą formę rozrywki.

 

1 KOMENTARZ

  1. Potwierdzam to, że czytanie na głos wzbogaca zasób słownictwa dziecka. U nas w wieku 18 miesiecy mała Mała używała samodzielnie 218 słów (policzyłam). Czasem nie wystarczy tylko czytać. Trzeba wykształcić w sobie odpowiednie podejście do książek, tak aby dziecko je pokochało. Zapraszam do przeczytania mojego artykułu na ten temat: http://teachyourbaby.pl/index.php/2017/07/27/lipiec-2017-ksiazki-ksiazeczki-polskie-i-angielskie-maja-skonczyla-155-miesiaca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„RzeczpospoCzyta” – biblioteka otworzyła nocą swoje podwoje

  Biblioteka to miejsce magiczne i zdecydowanie warto tu bywać!...

Wydawcy i księgarze z długami i nadzieją w jednolitej cenie książki

Czy księgarniom i wydawcom książek pomoże jednolita cena książki...