Harcerze z Hufca ZHP Suwałki przekazali dziś rano skautom litewskim oraz harcerzom z ZHP na Litwie Betlejemskie Światło Pokoju. W uroczystości w Budzisku udział wzięło około 60 harcerzy z Suwałk, Rutki Tartak, Słobódki i Jeleniewa. Harcerze suwalskiego hufca zaniosą Światełko do szkół, parafii i innych instytucji. Trafi również na Posiedzenie Rady Miasta i Wigilię Starostwa Powiatowego.

Na podst. informacji prasowej harcerzy

Historia Światełko Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Fot. ZHP Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj