Jak odnowić stare śruby? Proste sposoby na pozbycie się rdzy z metalu

0
2696

Zapewne nie raz widziałeś jak rdza wygląda. Pojawia się ona praktycznie na wszelkich metalowych przedmiotach, które nie zostały kiedyś zabezpieczone specjalnymi preparatami. Rdza pożera wszelkie tego typu przedmioty, bez względu na to, czy są one duże czy małe. Wydawać by się mogło, że jeśli już na czymś rdza się pojawi, to nie ma szans na odratowanie „ofiary”. Ale czy na pewno?

Na pewno w domu masz stertę śrub i gwoździ, które są zardzewiałe i leżą w jakimś starym pojemniku i czekają na dzień ostateczny. Tymczasem, wcale nie muszą się marnować i wylegiwać w pudełku, mogą mieć bowiem nowe życie, jako piękne lśniące i czyste przedmioty. Są bowiem domowe sposoby, na usuwanie takich rzeczy jak rdza. Pamiętaj jednak o jednym: o ile w przypadku śrub, prętów, gwoździ i innych metalowych narzędzi takie sposoby się sprawdzą, tak w przypadku starego golfa z zardzewiałymi progami i podwoziem – nie podziałają.

Sklepowe odrdzewiacze

Zacznijmy może od tych preparatów, które znajdziemy w sklepach. Jeśli nie bardzo ufasz domowym sposobom i lubisz bardziej „profesjonalne” rozwiązania, to możesz udać się do sklepu w poszukiwaniu środków chemicznych. Będzie to dobry wybór nie tylko w przypadku, kiedy chcemy pozbyć się brzydkiej i zalegającej rdzy, na naszym ulubionym kluczu, ale także wtedy, kiedy walczymy ze śrubą, która nie chce się odkręcić. I oczywiście tutaj pojawia się znany wszystkim preparat WD – 40, który używany jest do ogromnej liczby czynności. Dobrze sprawdzi się także nafta, czy Elektrosol – pomimo tego, że nie do końca jest on do takich celów przeznaczony.

Babcine sposoby, czyli ocet i soda

Zarówno ocet, jak i soda, to produkty które znajdziemy w każdej kuchni. Co ciekawe, doskonale radzą sobie nie z rdzą na wszelkiego rodzaju przedmiotach. Jeśli chcemy użyć sody, ponieważ akurat nie mamy octu, to wystarczą dwa składniki: soda i odrobina wody. Mieszamy, żeby wytworzyła się pasta, a następnie rozprowadzamy ją na przedmiocie i szczotkujemy jego powierzchnię. Rdza powinna po kilku minutach zejść. A co jeśli nie działa? Wtedy sięgamy po ocet. W tym celu, potrzebować będziemy pojemnika oraz octu. Wrzucamy zardzewiałe przedmioty do pojemnika i zalewamy octem. Taka kąpiel powinny odbyć przez 24 h. Po tym czasie, wyjmujemy przedmioty i przecieramy szmatką z szorstkiej tkaniny.

Mimo tego, że każdy ze sposobów jest skuteczny, to trzeba pamiętać o jednym, jeśli zamawiamy śruby ze strony internetowej takiej jak np. http://www.kristal.net.pl/ lub kupujemy je stacjonarnie, to od razu zabezpieczamy przed rdzą. Oznacza to, że chronimy je przed wilgocią, zalaniem oraz wszelkimi czynnikami które sprzyjają rozwijaniu się rdzy.

Dodaj komentarz