Gdzie znaleźć Ukraińców do pracy – poradnik dla pracodawców

Stopniowo od paru lat zwiększa się liczba emigrantów z Ukrainy. Właśnie dlatego nikogo w Polsce nie dziwi już fakt, że bardzo często można usłyszeć ich język w komunikacji miejskiej lub w kolejce do kasy sklepowej. Coraz większa liczba Ukraińców szuka zatrudnienia w Polsce. Trzeba przyznać, że wielu pracodawców szuka właśnie takich pracowników. Ważne jest jednak to, by wiedzieć, gdzie znaleźć Ukraińców do pracy, a szczególnie takich, którzy będą dobrze wykonywali powierzone im obowiązki, co przyniesie obopólne korzyści.

Ogłoszenia w Internecie

To jeden z najpopularniejszych sposobów na znalezienie odpowiedniego pracownika. Opublikowanie ogłoszeń w Internecie to metoda, dzięki której można znaleźć nie tylko pracowników z Polski, ale również z zagranicy, czyli na przykład z Ukrainy. Przy tego typu ogłoszeniach warto zwrócić uwagę na kilka aspektów…

Wiarygodny portal

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre firmy decydują się na opublikowanie swojego ogłoszenia na popularnych stronach, gdzie można znaleźć właściwie wszystko. Począwszy od pracowników, a skończywszy na ofertach kupna mebli lub odzieży. Nie wpływa to pozytywnie na wizerunek firmy, ale również zmniejszają się jej szanse na to, że odzewie się akurat taki pracownik, jaki jest poszukiwany. Właśnie z tego powodu należałby przede wszystkim korzystać z portali, na których publikowane są tylko i wyłącznie ogłoszenia dotyczące pracy na przykład dla Ukraińców. W ten sposób można być pewnym, że oferta trafi tylko dla osób zainteresowanych.

Polecony pracownik

Kolejnym sposobem na znalezienie odpowiedniego pracownika, który wyemigrował z Ukrainy, jest poleganie na poleceniach lub referencjach od poprzednich pracodawców. Przed zatrudnieniem nowej osoby, bez względu na to, jakiej jest narodowości, zawsze warto dowiedzieć się, jaką miała opinię w poprzedniej pracy. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy potencjalny pracownik prawidłowo wykonywał swoje obowiązki, przychodził punktualnie do pracy, ale też czy był odpowiedzialny i sumienny. Właśnie dlatego wiele firm ufa przede wszystkim tym osobom, które mają dobre referencje lub zostały polecone przez innych pracodawców.

Należałoby jednak zwrócić uwagę na minusy, które wiążą się z zatrudnianiem tylko tych pracowników, którzy zostali poleceni przez znajomych lub krewnych. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ich opinia może nie być wystarczająco obiektywna. Poza tym firma może sama pozbawić się okazji zatrudnienia naprawdę wartościowej osoby i to tylko z tego powodu, że nie ma żadnych liczących się koneksji. Właśnie dlatego wydaje się, że ogłoszenia internetowe pozwalają na zachowanie większego obiektywizmu, co przyczyni się nie tylko do zadowolenia pracodawców, ale przede wszystkim do tego, że firma będzie funkcjonowała w odpowiedni sposób.

 

3 KOMENTARZE

  1. Ja przyjechalem z Ukrainy i nie wiedzialem jakie dokumienty zalatwic, i znalazlem visaandwork z Wroclawia i mnie pamogli.Nawet pojechali so mnoi. Dziekuju.

Dodaj komentarz