W piątek, 12 stycznia w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej w Białymstoku usłyszymy utwory Samuela Barbera, Joaquina Rodrigo oraz Maurice’a Ravela w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowanego przez prof. Violettę Bielecką i Orkiestry OiFP pod batutą Piotra Gajewskiego. Na gitarze zagra Łukasz Kuropaczewski.

Uwertura „The School for Scandal” S. Barbera zrodziła się pod wpływem „Szkoły dla skandalu” Richarda Brinsleya Sheridana, kpiącego z życia wyższych sfer. To abstrakcyjna kompozycja pełna humoru, świetnie zinstrumentowana. „Concierto de Aranjuez” J. Rodrigo przywołuje niezwykły nastrój letniej rezydencji królów hiszpańskich. „Okoliczności powstania Koncertu określił kompozytor jako niezwykłe: kolacja z gitarzystą grającym jego utwory przy hiszpańskim szlachetnym winie Rioja, okazała się chwilą otrzymaną jakby w darze od niebios, chwilą dającą wrażenie zatrzymanego czasu, pozwalającą zapomnieć o tragedii owładniętej wojną Hiszpanii, o prywatnej tragedii utraty oczekiwanego dziecka, o ciemności, w której Rodrigo pogrążył się jako czteroletni chłopiec po przebytej chorobie. Oryginał partytury zapisany jest nutową odmianą alfabetu Braille’a. Pomysł na Adagio spłynął na kompozytora w jednej chwili. Jest silnie zakorzenione w tradycji barokowych adagiów Albinoniego, Marcella, Bacha, ale przejawia cechy indywidualnego stylu kompozytora” – pisze Magdalena Gajl w programie koncertu.

II Suita z baletu „Dafnis i Chloe” oraz Poemat choreograficzny „La Valse” M. Ravela powstały z myślą o balecie Sergiusza Diagilewa, twórcy baletu XX wieku, pomyślanym jako rodzaj totalnego dzieła sztuki bez słów, czystego, czasem abstrakcyjnego obrazu. Wspaniała muzyka Ravela, roztaczającą pełną gamę nastrojów: od łagodności do orgiastycznej ekstazy, o błyskotliwej instrumentacji, nie tyle dopełnia sceny tańca, co tworzy wspaniały, zmysłowy świat niezwykłych wyobrażeń.

PIOTR GAJEWSKI

Urodzony w Polsce amerykański dyrygent światowej sławy. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Po emigracji do USA kontynuował naukę w Preparatory Division of New England Conservatory, w Carleton College w Minnesocie oraz University of Cincinnati College – Conservatory of Music, gdzie ukończył kierunek dyrygentura symfoniczna. Jego mentorami byli L. Bernstein – pod którego kierunkiem studiował na specjalnym stypendium dyrygenckim w Tanglewood Music Center – oraz S. Ozawa, A. Previn, G. Schuller i M. Abravanel. W Stanach Zjednoczonych jest kierownikiem muzycznym i dyrygentem National Philharmonic w Strathmore Music Center (Waszyngton, DC), a w Europie pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Śląskiej w Katowicach i częstym gościem wielu innych orkiestr. Jego rozległy repertuar, większością którego dyryguje bez partytury, budzi podziw krytyki i publiczności. Porusza się z równą sprawnością po wszystkich niemal gatunkach muzycznych. W ostatnim sezonie dyrygował utworami J.S. Bacha na Northwest Bach Festival, S. Prokofiewa z zespołem South Florida Symphony oraz A. Coplanda w Jeleniej Górze. Choć przyznaje, że jego ulubieńcem jest W.A. Mozart, sięga aż do B. Manilowa i utworów muzyki popularnej; poprowadził kilka światowych premier utworów współczesnych, m.in. niedawną premierę opery „Lost Childhood” J. Hamer. Jako zaangażowany edukator stoi za nowatorską inicjatywą National Philharmonic „All Kids, All Free, All the Time”, jak również za letnimi obozami dla młodych muzyków smyczkowych i wokalistów, kursami mistrzowskimi ze światowej klasy artystami czy koncertem konkursowym dla licealistów. Współpracując z lokalnymi szkołami, ustanowił też doroczne koncerty dla uczniów. W rodzinnej Polsce poza Filharmonią Śląską współpracował też z Filharmonią Narodową, Wrocławską i Krakowską oraz z większością dużych orkiestr. Od 2007 r. regularnie, jako jedyny Amerykanin, siada w jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Do jego licznych laurów należą Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagroda w Konkursie Dyrygenckim im. L. Stokowskiego w Nowym Jorku. Artysta jest prawdziwym człowiekiem renesansu: gra w piłkę nożną, jest magistrem prawa z licencją obowiązującą w dwóch stanach, a w latach 2007–2011 służył w radzie miasta w rodzinnym Rockville w Maryland. Artysta jest reprezentowany przez Sciolino Artists Management.

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI

Urodzony w 1981 r. w Gnieźnie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat. W wieku lat 13 zwrócił na siebie uwagę uznanego nauczyciela gitary, prof. P. Zaleskiego, pod którego kierunkiem uczył się w latach 1994–2003. Po obronie dyplomu magisterskiego w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, wyjechał na stypendium do USA, gdzie rozpoczął studia w klasie Maestro M. Barrueco w prestiżowym Peabody Institute of The Johns Hopkins University w Baltimore, USA, które ukończył w 2008 r. W tym czasie dał liczne koncerty i recitale w Polsce i na całym świecie, zdobywając aplauz widowni. Występował we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Węgrzech, Słowacji, Czechach, Islandii, Grecji, Bułgarii, Japonii, Chinach, Kanadzie, Meksyku, Panamie czy Stanach Zjednoczonych. Z recitalami gościł w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie,

Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali Koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako zaangażowany kameralista często występuje z artystami z Polski, a także takimi, jak Orion String Quartet, A. Avital, Ch. Reiss, R. Galliano. Był premierowym wykonawcą koncertów A. Gilardina, K. Meyera, M. Góreckiego, A. Tansmana (polska premiera), K. Pendereckiego (gitarowa transkrypcja Koncertu na altówkę z Sinfonią Varsovią i M. Valdésem). K. Meyer i A. Giardino zadedykowali mu swoje sonaty na gitarę. W 2015 r. artysta zagrał premierę gitarowego kwintetu „Acequias” M. Neikruga na Santa Fe Chamber Music Festival oraz jego Trzy utwory na gitarę w Baltimore Museum of Art. Doktor habilitowany. W latach 2008–2010 był członkiem katedry gitary na Uniwersytecie w Pensylwanii, obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego.

W 2008 r. Artysta był, obok dwóch znakomitych dyrygentów, nominowany do „Paszportu Polityki”, a wraz z P. Mykietynem i Ł. Borowiczem do „Gwarancji Kultury” TVP Kultura. Od tego roku jest też szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Mistrzowskiego Polska Akademia Gitary – jednej z najważniejszych tego typu imprez na świecie. W dorobku ma sześć albumów. Gra na gitarach od L. Gajdzika i R. Gutmeiera i używa strun Savarez Alliance Corum.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert w OiFP w Białymstoku. Konkurs trwa do 10 stycznia do godz. 20.00. Zwycięzcę wylosujemy. Czekamy na odpowiedzi (redakcja@niebywalesuwalki.pl) na pytanie: W jakim programie koncertowym Łukasza Kuropaczewskiego mogła usłyszeć suwalska publiczność?

Zaproszenie na koncert wygrała Monika Lepietuszko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj