W karnawale bywamy i organizujemy przyjęcia – tym razem zapraszamy na filmowe „Party”. Wyreżyserowany przez Sally Potter (znaną z „Orlando” z Tildą Swinton oraz „Krzyku mody” z Judi Dench) film Cinema Lumiere zaprezentuje w cyklu „Kino konesera” we wtorek, 23 stycznia o godzinie 18.45.

Widzów z pewnością przyciągnie gwiazdorska obsada – w role uczestników tego filmowego przyjęcia wcielili się: Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cillian Murphy, Emily Mortimer, Cherry Jones.

Krytycy zwracają uwagę na pewną teatralność produkcji – miejscem wydarzeń jest dom świeżo upieczonej pani minister, tu rozegrają się wszystkie wydarzenia. Świętowanie awansu Janet ( Kristin Scott Thomas) na stanowisko ministra zdrowia w brytyjskim rządzie jest okazją do spotkania się i miłego spędzenia wspólnie czasu. Plan sympatyczny, ale jak się okaże – fetowanie nominacji przerodzi się w gorzkie przerzucanie się oskarżeniami, ewokację frustracji, wzajemne pretensje i uszczypliwości. Gospodarze – Janet i jej mąż Bill (Timothy Spall) goszczą przyjaciół – małżeństwo April (w tej roli Patricia Clarkson) i Gottfrieda (Bruno Ganz), pasjonata medycyny alternatywnej, Marthę – lesbijkę-feministkę (Cherry Jones) oraz jej o kilkanaście lat młodszą partnerkę Jinny (Emily Mortimer), a także uzależnionego od kokainy biznesmena Toma (Cillian Murphy), który bez skrupułów zbija majątek na nieszczęściach innych.

Kadr z filmu „Party”, reż. Sally Potter /Materiały prasowe Aurora Films

Mąż Janet, choć jest gospodarzem, zdaje się być mało zainteresowany tym, co się wokół niego dzieje. Bardziej interesuje go dobór muzyki, przegląda swoją kolekcję winyli, włącza wybrane płyty jakby nie zważając na gusta gości. Nic dziwnego – jest zaaferowany wiadomością, którą niebawem podzieli się z zebranymi.

Podobnie zachowują się pozostali uczestnicy przyjęcia – czekają na właściwy moment, by przekazać nowiny zaskakujące dla reszty zgromadzonych. Choć to niewielka grupa, to jednak dobrze reprezentująca nastroje Brytyjczyków po Brexicie – bo choć słowo to nie pada w filmie, został on nakręcony tuż po głosowaniu o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, a reżyserka wyznała, że mimo iż scenariusz nie został zmieniony, to podteksty będące komentarzem do tego zdarzenia obecne w grze aktorów są czytelne i widoczne.

Kadr z filmu „Party”, reż. Sally Potter /Materiały prasowe Aurora Films

Obraz był nominowany do rywalizacji o Złotego Niedźwiedzia w głównej sekcji konkursowej 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a uhonorowany Nagrodą Gildii Niemieckich Kin Arthousowych. Nakręcony w czarno-białej konwencji nieco ponad godzinny komediodramat to satyra pokazująca hipokryzję warstw wyższych. Kameralny film oparty głównie na dialogach portretuje klimat społeczno-polityczny, prezentuje nam też prawdę, że często niewiele wiemy o naszych bliskich.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „Party” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Wymień dwa inne tytuły filmów, których akcja rozgrywa się podczas przyjęcia. Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl do dnia 21 stycznia 2018 roku do godz. 12.00. Zwycięzców wylosujemy.

Bilety wygrali: Aneta Wierzchowska i Stanisław Brzozowski.

Leave a Reply