Letnie klimaty w środku zimy? Nie do końca – choć „The Florida Project” w tym słonecznym stanie będącym symbolem beztroskiej egzystencji się rozgrywa, to życie małej Moonee nie toczy się jak w bajce. Dlaczego? Warto przekonać się już we wtorek, 6 lutego o godz. 18.30 w Cinema Lumiere w Suwałkach.

Sąsiadujący z motelem, w którym mieszka z matką, Disneyland to jakby przeciwwaga dla losów dziewczynki. Tam szczęśliwe rodziny spędzają beztrosko czas, wydając na to spore sumy. Matka sześcioletniej Moonee żyje z dnia na dzień, z trudem zdobywając pieniądze na opłacenie pobytu w motelu, łamiąc przepisy, bo właściciele obiektu nie zezwalają na dłuższe w nim mieszkanie. Ale dziewczynka nie zdaje sobie z tego sprawy – ma towarzystwo rówieśników, całe dnie spędza bawiąc się, a ta mała rodzina, podobnie jak i im podobni goście motelowi, może liczyć na pomoc Bobby’ego (w tej roli Williem Defoe), naginającego zasady, by pomóc ludziom, którzy w innej sytuacji nie mieliby się gdzie podziać.

W obrazie wyreżyserowany przez Seana Bakera zobaczyć można drugie oblicze Ameryki – ludzi wyzutych z marzeń, posiadających niewiele lub niemal nic, z trudem utrzymujących się na powierzchni. Ale ten film to nie tylko dokument patologii, jest w nim urok, magia, piękno. To zresztą cel stawiany sobie przez reżysera – pokazać piękno człowieka, próby podejmowane, by to piękno zachować.

Kadr z filmu „The Florida Project”/Materiały prasowe M2 Films

Atutem filmu są także aktorzy – wspomniany już Williem Defoe zaskakuje kreacją odmienną od typowych ról, z których go pamiętamy. Krytycy wróżą mu Oscara za rolę dozorcy hotelu. Znakomicie spisała się przed kamerą najmłodsza bohaterka – Brooklynn Prince. Zagrała naturalnie, równie przekonująco w scenach dramatycznych i tych o lżejszym nastroju. W rolę jej matki wcieliła się Bria Vinaite (do tej pory bardziej znana użytkownikom Instagrama jako desingerka).

IndieWire, portal poświęcony branży filmowej, ocenia nowy obraz Seana Bakera słowami: „Najpiękniejszy film roku”.

Kadr z filmu „The Florida Project”/Materiały prasowe M2 Films

Nieoczywisty, zaskakujący i treścią, i formą film jest alegorycznym portretem współczesnej Ameryki. W ostatecznym rozrachunku, mimo dramatycznych chwil, daje nadzieję, że prawdziwe uczucia zwyciężą i przezwyciężą wszystko.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „The Florida Project” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy podać tytuł poprzedniego filmu Seana Bakera oraz napisać, w jaki nietypowy sposób został on nakręcony. Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl do dnia 4 lutego 2018 roku do godz. 20.00. Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrały: Iwona Jodzis i Katarzyna Jaśkiewicz.

Pokaz filmu „The Florida Project” w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj