Siedemnaścioro aktorów, układy choreograficzne, efekty multimedialne, muzyka współczesna stanowiąca kontekst do biblijnej opowieści i w takiej też roli użyte wiersze – przedstawienie Teatru Efemerycznego „Krajobraz z Tobiaszem”, przygotowywane w Suwalskim Ośrodku Kultury, imponuje formą, ale rzecz jasna celem nadrzędnym jest przekaz.

Autor: Katarzyna Otłowska

Tytuł spektaklu nawiązuje i do starotestamentowej Księgi Tobiasza, i do przesyconego symboliką obrazu Jacka Malczewskiego, metaforycznie pokazującego wędrówkę człowieka przez życie pod opieką Siły Wyższej, przedstawionej tu jako anioł Rafał.

Reżyser spektaklu, Jolanta Hinc-Mackiewicz, nie po raz pierwszy sięga po biblijny tekst, ale jak zdradza, nowa realizacja przybrała nowy kształt, gdyż jest jednocześnie odzwierciedleniem myśli, odczuć, literackich zainteresowań grupy młodych aktorów obecnie tworzących Teatr Efemeryczny. Wśród nazwisk twórców, których wiersze posłużyły do stworzenia literackiej formy przedstawienia, dominują polscy poeci – Anna Świrszczyńska, Halina Poświatowska, Ewa Lipska, Andrzej Bursa, Rafał Wojaczek. W bardzo znaczącej scenie nocy poślubnej wykorzystany został wiersz księdza Jana Twardowskiego, poza tym pojawią się też teksty innego duchownego, suwalczanina, księdza Jana Zielińskiego. To szczególna inspiracja, bo właśnie niejako od niej zaczęło się myślenie o spektaklu.

Biblijna opowieść zawarta w Księdze Tobiasza wiele sytuacji jedynie zarysowuje, krótka wypowiedź czy lakoniczny opis zachowania sugerują pewne treści, zatem by postaci nie były papierowe, należało dać im życie – wyjaśnia Jolanta Hinc-Mackiewicz. Zadaniem reżysera staje się stworzenie pełnokrwistych bohaterów, którzy poruszą odbiorcę, skłonią do refleksji i przekażą ponadczasową naukę wynikającą z ich postaw, zachowań.

Opowieść o Tobiaszu i Sarze to jedyny romans w Biblii, do tego – historia piękna, poruszająca. Jak mówi twórczyni Teatru Efemerycznego, najpiękniejsza opowieść o miłości ma zwracać uwagę na siłę, wagę i wartość miłości, na to, jak potrzebujemy tego uczucia, jak bardzo jest nam niezbędna bliskość, jak tęsknimy za obecnością drugiej osoby. Miłość bywa darem, ale też przekleństwem. A w spektaklu zobaczymy różne jej oblicza – relacje rodzinne, stan zakochania. Jolanta Hinc-Mackiewicz zwraca jednak uwagę, że wciąż – mimo upływu czasu, mimo tak licznych współczesnych kontekstów najistotniejszy aspektem tej historii jest nasza relacja z Bogiem. Na pytanie, jak mamy żyć, odpowiedzią jest Bóg, do Niego powinniśmy wracać, On nam daje najlepsze recepty na wszelkie nasze problemy.

Próby rządzą się specjalnymi prawami, tym bardziej te przeprowadzane w czasie ferii. Na poniedziałkowej brakowało kilkorga aktorów – młodzież jeszcze odpoczywa, dorośli członkowie grupy teatralnej mają swoje zawodowe obowiązki, zatem w roli Starego Tobiasza na scenie pojawił się grający w spektaklu Raguela Marcin Kleszczewski. Niebawem cała obsada w komplecie będzie cyzelować szczegóły występu. Przed nimi pracowite dni, bo do premiery pozostał niespełna tydzień.

Odbędzie się ona 4 lutego o godzinie 17.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy. Widzowie cenią taką lokalizację, bo daje przestrzeń, miejsce i pole do działań teatralnych, tanecznych, a te ostatnie są istotnym elementem „Krajobrazu z Tobiaszem”. Dwie ważne sceny ukazujące walkę dobra ze złem zostaną zobrazowane ruchem, tańcem. Choreografii podjął się ceniony instruktor tańca, Mihail Nikolov. Muzyczną stronę przedstawienia opracowali Piotr Dyczewski oraz Jacek Sawicki, występujący również w roli Starego Tobiasza. Warto dodać, że spektakl ilustrować będzie ulubiona muzyka reżyserki; między innymi utwory Lao Che, Kultu, kompozycje Arvo Parta.

Teatr Efemeryczny jest kontynuatorem twórczej myśli Teatru Adekwatnego, założonego przez Magdę Teresę Wójcik i Henryka Boukołowskiego. Priorytetem jest zatem czystość formy, siła przekazu, dbałość o harmonijne połączenie elementów. Twórcy spektaklu nie narzucają odczytań, wierzą, że ich wspólna praca spodoba się widzom i skłoni do refleksji.

Fot. Wojciech Otłowski – zdjęcia z próby

Niedziela Teatralna: premiera spektaklu „Krajobraz z Tobiaszem” w Suwałkach

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj