Jana wydzwania do kochanków z budki telefonicznej pod domem; Petr, aby zatrzymać dziewczynę, sięga po indiańskie rytuały; Alicja i Jerzy płacą postronnym, żeby ich obserwowali, jak się kochają. Wszyscy razem tworzą portret zbiorowości, w której samotność jest normą, a miłość ma coś z fast foodu – nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce. „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie już za tydzień w Teatrze Dramatycznym.

Główny bohater spektaklu, Petr, ciągle wpada w wir absurdalnych sytuacji, które skutecznie niszczą jego życie osobiste i dobrze zapowiadającą się karierę dyspozytora lotów. Z wieży nawigacyjnej ląduje za kierownicą wózka widłowego na lotniskowym terminalu przeładunkowym. Również rodzice Petra nie są standardowi. Opętana dobroczynnością matka bombarduje paczkami ze znoszoną odzieżą ofiary katastrof żywiołowych na świecie, a ofiarom wojny oddaje regularnie swoją krew. Ojciec, który niegdyś dźwięcznym głosem odczytywał komentarze do socjalistycznych kronik, ze wzruszającą bezradnością nie potrafi odnaleźć się w nowych czasach. Jeden przypadkowy telefon i odrobina czarnej magii puszczają w ruch karuzelę komicznych sytuacji, pełnych codziennego „zwyczajnego szaleństwa”…

Grzegorz Chrapkiewicz, reżyser o spektaklu: Wydaje mi się, że świat nigdy nie był normalny. Zawsze był zwariowany. Zawsze żyli na nim niebanalni, interesujący ludzie – nieco odklejeni od norm. To stwarza nową jakość. Daje dystans. Powoduje, że nie jesteśmy znudzeni życiem, że życie, ludzie, świat potrafi nas zaskoczyć. Świat zaskakuje właśnie dlatego, że nie jest poukładany. Były w historii próby układania świata wedle jakichś zasad, reguł czy, co najgorsze, reżimów. Zawsze jednak odpowiedzią na to był bunt. Ludzie chcą wyeliminować wszystko to, co ich ogranicza, sprowadza na ziemię. Większość to drażni, niepokoi. Ludzie chcą być wyzwoleni, a szaleństwo jest pewnym rodzajem wyzwolenia. Dlatego wydaje mi się, że ten tekst spełni się teraz i spełni się za dwadzieścia lat. A jeśli ten świat przetrwa dłużej, to zawsze artyści będą do niego wracać.

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie będzie można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym w dniach: 10 lutego, godz. 19:00 oraz 11 lutego, godz. 19:00. A na naszej stronie już dziś można przyłączyć się do zabawy – konkursu, w którym do wygrania są 2 zaproszenia dla 2 osób (po jednym na każdy termin) na spektakle. Konkurs trwa do środy, 7 lutego do godz. 12.00. Wystarczy wysłać do nas maila (redakcja@niebywalesuwalki.pl lub formularz poniżej) z odpowiedzią na pytanie: Ile spektakli w 2017 roku wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz? Podaj kilka tytułów. Zaproszenia wygrały: Maria Jasionowska (10 lutego) i Anna Siwek (11 lutego).

Leave a Reply