Trzy obrazy nominowane do najcenniejszej nagrody w świecie filmowym zobaczyć będzie można w ramach czwartej już edycji „Namiarów na Oscary” – przeglądu organizowanego przez augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon”.

Autor: Katarzyna Otłowska

Początek przyszłego tygodnia upłynie zatem wielbicielom kina pod znakiem wartościowych produkcji oraz ciekawych rozmów na ich temat. Zgodnie z zasadą przyjętą przez organizatorów, każde wieczorne spotkanie z dobrym filmem przebiegnie w myśl planu – prelekcja, projekcja, dyskusja, bo warto dodać, że „Namiary na Oscary” są okazją do interesujących spotkań z zaproszonymi gośćmi.

Wśród tegorocznych propozycji obrazy najczęściej wymieniane – w różnych kategoriach – to „Kształt wody” oraz „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Oba walczą o miano najlepszego filmu. Z kolei w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego do tej prestiżowej nagrody nominowany został obraz Andrieja Zwiagincewa „Niemiłość”. I właśnie te trzy produkcje zobaczyć można będzie w ramach czwartego już przeglądu DKF-u „Kinochłon”. Bartosz Świerkowski wyjaśnia, że wybór podyktowany jest rozmaitymi czynnikami – istotnym są rzecz jasna nominacje (dwa pierwsze obrazy mogą pochwalić się imponującą ich liczbą), ale też tradycją przeglądu jest prezentowanie jednego filmu nieanglojęzycznego, tak, by i to kino miało szansę zaistnieć w świadomości widzów.

„Namiary na Oscary” rozpoczną się dzień po rozdaniu cennych statuetek, a imprezę poprowadzi Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy, twórca programów o tej tematyce prezentowanych w telewizji („Kino Mówi” emitowanego w Ale kino+) oraz w radiu („Hrapkowidz” nadawanego w radiowej Czwórce).

Piątego marca (poniedziałek) widzowie obejrzą rosyjskiego kandydata do miana najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zaś gościem, prelegentem i rozmówcą będzie ceniony filmoznawca (doktor nauk humanistycznych w tym zakresie) – Łukasz Jasina. Jego zainteresowania oscylują wokół kina rosyjskiego i brytyjskiego, zatem wartościowe uwagi, spostrzeżenia i porównania zagwarantowane.

Wtorkowy wieczór (6 marca) upłynie w klimacie baśniowym i melodramatycznym, a to za sprawą nominowanego w trzynastu kategoriach „Kształtu wody” w reżyserii Guillermo del Toro. O tym filmie opowie już po raz trzeci goszczący podczas przeglądu znawca kina – Grzegorz Fortuna. Jest on redaktorem portali Film.org.pl i Kinmisja.pl oraz czasopisma „Panoptikum”.

Tegoroczny przegląd zamknie projekcja drugiego obrazu kandydującego do miana najlepszego filmu roku 2017 – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. O nominowanym w siedmiu kategoriach filmie porozmawiać będzie można z dramatopisarką i eseistką, recenzentką teatralną i filmową, Agnieszką Jakimiak.

Organizatorzy przeglądu zadbali o rozmaite atrakcje towarzyszące, które będą korespondować z tematyką, klimatem filmu. W poniedziałek będzie można spróbować lokalnego podpiwku wytwarzanego przez Augustowską Miodosytnię. Jak wyjaśnia Bartosz Świerkowski, napój ten jest bardzo popularny w Rosji, stamtąd też się wywodzi. We wtorek swe potrawy zaprezentują kucharze z Tawerny Fisza Marcina Budynka, zaś w środę swe produkty przedstawi augustowska palarnia kawy La Kafo.

Będzie też można zrobić pamiątkowe zdjęcie z figurką Oscara, ale przede wszystkim – obejrzeć wartościowe filmy i podyskutować o nich z osobami kochającymi kino. Warto zaopatrzyć się w karnet – jego koszt to 36 zł, cena pojedynczego biletu to 15 zł – i wziąć udział w tej trzydniowej filmowej uczcie.

Projekcje w ramach „Namiarów na Oscary”:

5 marca, godz. 18.30 – „Niemiłość”
6 marca, godz. 18.30 – „Kształt wody”
7 marca, godz. 18.30 – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Sprzedaż biletów: Miejski Dom Kultury w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 9.

Namiary na Oscary – IV edycja przeglądu filmów nominowanych do nagrody Oscar w Augustowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj