Spektakl „Balladyna” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany w Indiach. Białostoccy artyści wystąpią na 8. Olimpiadzie Teatralnej, organizowanej przez National School of Drama w New Delhi.

Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny, w trakcie którego swoje osiągnięcia prezentują najwybitniejsi twórcy z całego świata. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Festiwal promuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa teatru, a także wspiera wszelkiego rodzaju teatralne eksperymenty. Olimpiada stanowi także platformę wymiany doświadczeń między artystami, przestrzeń spotkań uczniów i mistrzów. Organizatorzy wydarzenia zachęcają do otwartego dialogu bez względu na różnice ideologiczne, językowe i kulturowe.

Premiera spektaklu „Balladyna” odbyła się 25 lutego 2017 roku. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Deszcz, która odpowiada także za adaptację oraz – wspólnie z Patrykiem Ołdziejewskim – za opracowanie muzyczne. Scenografię do „Balladyny” przygotował Andrzej Sadowski, który wspólnie z Elżbietą Wysocką stworzył także kostiumy. Autorem wizualizacji jest Krzysztof Kiziewicz. Obok aktorów Teatru Dramatycznego – Danuty Bach, Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej, Arlety Godziszewskej, Krystyny Kacprowicz-Sokołowskiej, Katarzyny Siergiej, Jolanty Skorochodzkiej, Moniki Zaborskiej, Bernarda Bani, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Piotra Szekowskiego, Marka Tyszkiewicza i Franciszka Utko – w przedstawieniu zagrają gościnnie: Andrzej Sadowski i Leszek Żukowski.

Białostocki spektakl otrzymał rekomendację Komisji Konkursowej, w skład której wchodzą wybitne osobistości związane z teatrem, uczeni oraz krytycy.

– „Balladyna” jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. I choć utwór Juliusza Słowackiego ma prawie 200 lat, podstawowe pytanie w nim zawarte: czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Nasz spektakl pokazuje tę aktualność i ponadczasowość dzieła Słowackiego. Mechanizmy, które rządzą ludzką naturą są niezmienne, co dokładnie ukazała Katarzyna Deszcz – reżyserka „Balladyny”. Cieszymy się, że spektakl został doceniony przez zagranicznych selekcjonerów i niebawem będziemy reprezentować go widzom w Indiach – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wyjazd białostockiego teatru na festiwal do Indii będzie możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Teatr zaprezentuje „Balladynę” 3 kwietnia w New Delhi oraz 5 kwietnia w Bombaju.

Spektakle Teatru Dramatycznego w Białymstoku objęte są patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj