Suwalscy terytorialsi WOT przeszli szkolenie pod okiem specjalistów z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego (MZSz). Zespół tworzą byli żołnierze i funkcjonariusze z Wojsk Specjalnych oraz pododdziałów antyterrorystycznych.

MZSz podlega bezpośrednio dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadaniem zespołu jest szkolenie instruktorów, którzy będą przekazywać zdobytą wiedzę żołnierzom. Oprócz uczenia się od najlepszych, podstawowym celem MZSz jest ujednolicenie procedur szkoleniowych w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Szkolona grupa składała się zarówno z żołnierzy zawodowych, jak i żołnierzy TSW. Zajęcia nie ograniczały się wyłącznie do działań taktycznych i pracy z bronią, ale obejmują również metodykę, czyli sposoby przekazywania wiedzy.

– Szkolenie jest bardzo intensywne i nowatorskie. Poznajemy tajniki tak wymagających zagadnień, jak: działania w terenie zurbanizowanym czy precyzyjne strzelanie, co wymaga współdziałania w grupie oraz pełnej koncentracji. Najwięcej wymagam od siebie, a w działaniu jestem członkiem zespołu na równi z innymi – mówi ppor. Urszula Mitros z 12 batalionu lekkiej piechoty.

Część kursu dotycząca zajęć w terenie zurbanizowanym była realizowana w obiektach Komendy Miejskiej PSP w Suwałkach. – Kursy z udziałem MZSz są doskonałym sposobem na profesjonalne przygotowanie przyszłych instruktorów do prowadzenia zajęć z żołnierzami. Z naszego doświadczenia wynika, że każdy taki kurs znacząco zwiększa nie tylko poziom wiedzy, ale też umiejętności  przekazywania jej dalej – wyjaśnia ppłk Piotr Sulwiński, dowódca 12 batalionu lekkiej piechoty.

Kursy MZSz odbywają się regularnie we wszystkich batalionach 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej w procesie szkolenia wykorzystują doświadczenie i umiejętności byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, często weteranów, z których utworzone są Mobilne Zespoły Szkoleniowe (MZSz). To nowatorskie rozwiązanie przynosi korzyści dla weteranów ale także dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.  Doświadczenie, umiejętności i wiedza byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych – weteranów są dla Ttrytorialsów bezcenne. Potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych do tej pory nie był efektywnie wykorzystywany przez Siły Zbrojne RP. Wojska Obrony Terytorialnej w tym zakresie po raz pierwszy oferują tak kompleksowe zagospodarowywanie potencjału weteranów.

Fot. 1PBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj