Samotni rodzice i osoby starsze, dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Niewidoczni. Choć potrzebują pomocy, to nie spotkamy ich na ulicy czy przed sklepem, proszących o żywność. Nie pozwala na to ich godność.

Misją Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki – Białystok jest stałe docieranie do takich osób z pomocą. To również dla nich, wraz z wolontariuszami prowadzona jest cyklicznie Wielkanocna Zbiórka Żywności, która w tym roku odbędzie się 16-17 marca, w takich miastach jak Suwałki, Białystok, Augustów, Mońki, Suchowola, Łomża, Sokółka, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Wysokie Mazowieckie, Sejny. Pokażmy w tych dniach wszystkim potrzebującym wsparcia, że ich widzimy.

Zbiórki pokazują, dużą ofiarność lokalnej społeczności. Mieszkańcy podlaskiego udowodnili, że lubią brać sprawy w swoje ręce. Przykładem jest zeszłoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności, kiedy przekazali 32388 kg żywności, która trafiła do organizacji charytatywnych. Pozwoliło to zapewnić godną i spokojną Wielkanoc. Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności w województwie podlaskim odbędzie się w dniach 16-17 marca. Organizuje ją Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki – Białystok. Weźmie w niej udział ponad 3000 wolontariuszy, którzy na terenie blisko 200 sklepów, będą zachęcać do dzielenia się żywnością.

Lista sklepów, w których można wziąć udział w akcji znajduje się tutaj.

– Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci, by dołożyć produkt do oznakowanych koszy, przy których będą dyżurowali wolontariusze. Zachęcamy do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak: mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze – zaznacza prezes Banku, Romuald Turczyński.

Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki – Białystok przypomina jednocześnie, że zbiórki żywności od 2014 roku nie wymagają wystawianego przez urząd państwowy zezwolenia, co pozwoliło uprościć procedury, związane z ich rejestracją, w porównaniu do wcześniejszych regulacji. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które przez wiele lat pracowały nad zmianą rozporządzeń prawnych. W konsultacje, od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności.

Leave a Reply