Wizyta Jarosława Gowina, wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Państwowej Wyższą Szkole Zawodowej w Suwałkach związana była nie tylko z przekazaniem grantu, ale także z przybliżeniem zmian, jakie niesie ze sobą nowa ustawa.

Minister Jarosław Gowin w środę, 14 marca w PWSZ spotkał się ze studentami i odpowiedział na kilka pytań dotyczących zmian w sektorze szkolnictwa wyższego. Chętnie prezentował założenia ustawy, zapowiadając wzrost wynagrodzeń i prestiżu uczelni wyższych.

– Zależy nam na tym, aby uczelnie – wszystkie uczelnie – pięły się w górę w rankingach, aby cała sfera uczelni wyższych rozwijała się równomiernie – i PWSZ w Suwałkach, i Uniwersytet w Białymstoku, i Politechnika Białostocka – mówił Jarosław Gowin, zaznaczając, że uczelnie w Polsce nie dzielą się na te lepsze – akademickie i gorsze – zawodowe. – Uczelnie zawodowe mają swoją unikalną, bezcenną misję – kształcą na rzecz lokalnego rynku pracy i są miejscem tworzenia się elit społecznych – dodał podczas briefingu prasowego.

Wicepremier wspominał również o wykorzystaniu dodatkowych środków unijnych w wysokości 2,5 mld złotych na rzecz rozwoju uczelni, w tym uczelni zawodowych; o stworzeniu katalogu opłat i wysokości opłat jako elementach uczciwego kontraktu między uczelniami a studentami; a także o zmianie modelu kształcenia doktorantów, w którym wszyscy doktoranci będą otrzymywać stypendia, co ma zagwarantować wzrost poziomu doktoratów. Kształcenie na tym etapie odbywać się będzie w prestiżowych szkołach doktorskich.

Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin o innych zmianach, jakie wynikną z ustawy:

Rektor PWSZ w Suwałkach, dr Marta Wiszniewska mówi o przeznaczeniu środków, które otrzymała suwalska uczelnia:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj