W najbliższą sobotę w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu – „Kogut w rosole”. Sztukę Samuela Jokica na podstawie filmu „Goło i wesoło” wyreżyserował Marek Gierszał.

„Kogut w rosole” opowiada perypetie grupy mężczyzn, którzy siedząc w pubie i narzekając na swoje życiowe niepowodzenia wpadli na pomysł założenia grupy męskich striptizerów.

Realizacja ich planu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Komedia słoweńskiego autora budzi salwy śmiechu, ale jednocześnie dotyka egzystencjalnych problemów, przed którymi może stanąć każdy z nas.

– „Kogut w rosole” to spektakl, który jest z powodzeniem wystawiany na scenach teatrów w
Chorzowie, Krakowie, Szczecinie i Bielsku-Białej. Cieszę się, że Pan Marek Gierszał przyjął nasze zaproszenie i zdecydował się przygotować białostocką inscenizację tej sztuki. Mam nadzieję, że przypadnie ona do gustu podlaskiej publiczności – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Przedstawienie reżyseruje Marek Gierszał, współautor tłumaczenia sztuki. Scenografię oraz
kostiumy do spektaklu zaprojektowała Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Grzegorz
Suski.

– „Kogut w rosole” to spektakl, który nazywam „balladą o godności”. Bohaterowie tej sztuki,
po utracie pracy nie mają pomysłu na siebie, ale robią, co mogą, żeby się uratować. Komizm całej sytuacji polega na tym, że niestety nie bardzo im to wychodzi. Jednak mimo wszystko starają się bronić swojej godności. Każdy z nas uczestniczy w trudzie dnia codziennego, odnajdywania się na rynku pracy, zarabiania pieniędzy, spłacania kredytów. To tematy niezmiennie aktualne i dotyczące wielu z nas. Myślę, że właśnie w tym tkwi sukces kolejnych inscenizacji tej sztuki – pozwala widzom identyfikować się z tym, co widzą na scenie i kibicować oglądanym postaciom – mówi Marek Gierszał, reżyser.

W przedstawieniu zagrają Marek Cichucki, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Franciszek Utko oraz gościnnie Miłosz Pietruski i Jakub Sokołowski/Dawid Rostkowski. Miłosz Pietruski, wcielający się w rolę Dave’a przyznaje, że praca nad spektaklem była dużym wyzwaniem i okazją do rozwoju zawodowego.

– Ta komediowa forma wymaga bardzo dużej dynamiki i dyscypliny scenicznej. Spektakl trwa trzy godziny i wydaje się, że jest bardzo potoczny i w zachowaniach aktorów codzienny, ale tak naprawdę kryje się za tym precyzyjnie zaplanowana mapa działań, gestów, ruchów i wypowiedzi. Trzeba je nie tylko przyswoić, ale i wykonać na najwyższych obrotach i na wysokich diapazonach. Jest to duże wyzwanie energetyczne, ale także na emocje, skupienie aktorskie, dlatego cieszę się, że mogłem wziąć w tym udział – mówi aktor.

„Kogut w rosole” to kolejny spektakl, który sfinansowano z budżetu województwa podlaskiego oraz Miasta Białegostoku.

– Powstanie spektaklu „Kogut w rosole” to kolejny przykład, gdy dla dobra naszych widzów łączymy siły i środki samorządu województwa i samorządu lokalnego. Taka współpraca wpływa korzystnie na ofertę kulturalną miasta i województwa, przyczynia się do jej wzbogacenia. Mam nadzieję, że widzowie skorzystają z najnowszej propozycji Teatru Dramatycznego i będą licznie zajmować miejsca na teatralnej widowni – powiedział Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

– Po raz kolejny miasto Białystok wspiera produkcję Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Jak do tej pory ta współpraca przynosi bardzo pozytywne efekty, bo wspólnie realizowane spektakle okazują się być sukcesem i frekwencyjnym, i repertuarowym. Wierzymy, że teraz będzie podobnie – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerem spektaklu jest Szkoła Tańca „4Konekt”. Premiera „Koguta w rosole” odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Przedstawienie można obejrzeć: 15 kwietnia (godz. 19.00), 21 kwietnia (godz. 19.00), 22 kwietnia (godz. 19.00), 27 kwietnia (godz. 20.30), 28 kwietnia (godz. 16.30 i 20.00) oraz 29 kwietnia (godz. 16.30 i 20.00), a następnie w maju i czerwcu.

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki – zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 r.ż. oraz dla doktorantów do 35 r.ż.), 20 zł (szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej. Spektakl dla osób powyżej 18 roku życia.

Fot. Teatr Dramatyczny w Białymstoku – próba medialna „Koguta w rosole”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj