Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA z Suwalskiego Ośrodka Kultury został liderem Plebiscytu o Nagrodę Podlaskich Konsumentów. 2 kwietnia zakończyło się głosowanie internautów, w którym Zespół zdobył 3014 głosów z blisko 12.500 oddanych.

Oficjalne wyniki plebiscytu oraz Podlaskie Marki wyłonione przez Kapitułę zostaną przedstawione 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Walka o pierwsze miejsce i tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów była zacięta i trwała do ostatniego dnia głosowania. ZPiT „Suwalszczyzna” zdobył niemal dwadzieścia pięć procent ogólnej liczby głosów. Po wyjściu na pierwsze miejsce w głosowaniu, stracił je tylko na chwilę, by dzięki kolejnym głosom swoich sympatyków wrócić na prowadzenie i nie oddać go już do końca. Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu.

Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Powstał w 1951 r. Z powodzeniem rekonstruuje suwalskie tradycje taneczne, animuje lokalną społeczność, koncertuje w kraju i za granicą. Repertuar grupy obejmuje tańce regionalne z wielokulturowej Suwalszczyzny, narodowe i europejskie tańce salonowe oraz trzy widowiska taneczno-teatralne, historycznie odnoszące się do nazwy zespołu. Opowiadają o tradycjach Suwałk i Suwalszczyzny z wykorzystaniem autentycznej muzyki i pieśni, w wiarygodnym, inspirowanym tradycją wykonaniu.

Zespół tworzą trzy grupy: „Filary”, grupa reprezentacyjna; „Patroni”, dorośli obywatele z dumą kontynuujący lokalne tradycje oraz „Dzieci Suwalszczyzny”, najmłodsi adepci. Tancerzom przygrywa Kapela ZPiT SUWALSZCZYZNA złożona z profesjonalnych muzyków.

W 2008 r. zrealizowano obrazek sceniczny „Suwalska potańcówka”; wykorzystujący wyłącznie folklor Suwalszczyzny. Kolejne widowiska to „Kochajmy się” inspirowane mickiewiczowskim „Panem Tadeuszem” z muzyką Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego, „W podsuwalskiej oberży”, odnoszące się do lokalnych tradycji wielokulturowych Suwałk i regionu oraz „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914”, przybliżający mieszczańskie tradycje salonowe Suwałk z czasów fin de siecle’u. Spektakle powstały we współpracy z warszawskim choreografem Jarosławem Wojciechowskim, jednym z najwybitniejszych znawców tańców narodowych w Polsce. Takiej tanecznej opowieści o lokalnym dziedzictwie historycznym nie zrealizował żaden zespół w Polsce. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko na koncertach „Suwalszczyzny”.

Leave a Reply