III edycja Międzynarodowego Festiwalu „Barok na Mazurach” rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 1 lipca. W trzech mazurskich miastach: Olecku, Gołdapi i – po raz pierwszy – w Ełku odbędą się cztery koncerty, podczas których wystąpi 24 artystów, a publiczność będzie miała okazję usłyszeć 36 utworów najwybitniejszych kompozytorów baroku.

Tegoroczna edycja wydarzenia to muzyczny ukłon w stronę twórczości jednego z najważniejszych i najwybitniejszych twórców muzyki XVIII wieku – Antonia Vivaldiego. W tym roku cały świat świętuje 340. rocznicę urodzin mistrza z Wenecji. Jego kompozycjom w całości zostanie poświęcony koncert inauguracyjny (17 czerwca) w wykonaniu uznanej i cenionej na świecie, jedynej w swoim rodzaju, barokowej orkiestry – Cappella dell’Ospedale della Pietà Venezia z solistą Stefanem Plewniakiem (skrzypce). Artyści, choć związani z Wenecją, w większości pochodzą z Polski, chociaż współpracują z uznanymi muzykami z całego świata.

Podczas drugiego koncertu (24 czerwca) Filatura di Musica – ceniony polski zespół instrumentów historycznych – zaprezentuje kompozycje fletowe zarówno Antonia Vivaldiego, jak i Georga Philippa Telemanna. W partiach solowych wystąpią znakomici muzycy: Magdalena Pilch (flet traverso) oraz Marek Nahajowski (flet podłużny).

Ostatni dzień Festiwalu (1 lipca) to dwa koncerty w dwóch miastach. Oba wykona, rozpoznawalny i ceniony w europejskim środowisku artystów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym, zespół Pandolfis Consort. Artystom będzie towarzyszyć uznana polska śpiewaczka młodego pokolenia – Aleksandra Zamojska. W programie są przewidziane m.in. wybrane arie Georga Philippa Haendla i Jana Sebastiana Bacha, kompozycje instrumentalne Georga Philippa Telemanna oraz utwór Antonia Vivaldiego.

Tradycyjnie koncertom będzie towarzyszyć spotkanie z historią. W tym roku poprowadzi je Eliza Ptaszyńska podczas wykładu połączonego z prezentacją (28 czerwca), a poświęconego wybitnemu historykowi XIX wieku, specjalizującemu się w dziejach dynastii Tudorów – Gustavowi Bergenrothowi, który urodził się na terenie dzisiejszego Olecka.

Podczas koncertów festiwalowych słowem o muzyce podzieli się muzykolog młodego pokolenia – Piotr Burakiewicz.

Ideą Festiwalu jest prezentowanie muzyki barokowej na instrumentach historycznych lub ich kopiach. W ten sposób nawiązuje on do coraz bardziej popularnego nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko poznanie muzyki najwybitniejszych kompozytorów baroku, ale także próba odtworzenia jej w możliwie najbardziej oryginalny sposób. Festiwal, poprzez prezentowanie muzyki barokowej w trzech mazurskich miastach, staje się kulturowym pomostem, który dzięki muzyce łączy mieszkańców Olecka, Gołdapi, Ełku i regionu, a jednocześnie skupia coraz więcej melomanów, dla których stopniowo wpisuje się on na stałe do muzycznego kalendarza wakacyjnych koncertów.

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa WarmińskoMazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz Burmistrzów Miast Olecka – Wacława Olszewskiego i Gołdapi – Tomasza Rafała Luty.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji na temat tegorocznego Festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.fundacja-namazurach.pl

Międzynarodowy Festiwal BAROK NA MAZURACH w Olecku, Gołdapi i Ełku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj