Dobry weekend karateków

W sobotę, 12 maja 2018 w Hali Sportowej SWFiS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyły się V Akademickie Mistrzostwa Polski Kyokushin z udziałem 102 zawodników reprezentujących 36 uczelni z całego kraju. Z kolei we Wrocławiu w dniach 11-12 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin.

Na pierwszych zawodach naszymi przedstawicielami byli bracia: Damian i Daniel Biłbak, studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Michał Karpowicz, student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. – Nasi studenci wypadli bardzo dobrze na tle pozostałych zawodników. Zdobyli w sumie 5 medali, a Michał dodatkowo za swój wynik został uhonorowany prestiżowym tytułem najlepszego zawodnika zawodów – relacjonuje Marek Krejpcio z Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

Michał i Damian wystartowali w dwóch konkurencjach – kata i kumite. Michał w kata zdobył I miejsce, a w kumite do 75 kg II miejsce. Damian też zdobył dwa medale, w kumite do 65 kg I miejsce, a w kata III miejsce. Daniel Biłbak wystartował w kumite do 70 kg i zdobył III miejsce.

We Wrocławiu 11-12 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów Karate Shinkyokushin. W zawodach wzięło udział prawie 400 zawodników z 28 państw. W piątek rywalizowali juniorzy, w sobotę seniorzy. W kadrze Polski znalazły się dwie reprezentantki Suwałk: Aleksandra Rybacka – kumite juniorek do 55 kg i Aleksandra Mozerys – kumite juniorek do 55 kg oraz kata juniorek.

– Trzeba przyznać, że „ściany” tym razem Polakom, jako gospodarzom, nie pomagały. Wielu zawodników przegrało przez punkty karne, faulując lub przez kontrowersyjne decyzje sędziów. Ale to wszystko jest już za nami i trzeba cieszyć się z tego, co zdobyliśmy. A mimo wszystko, mamy lepszy wynik medalowy niż w zeszłym roku – tłumaczy Marek Krejpcio, trener reprezentacji.

W ubiegłym roku Polska Reprezentacja Juniorów i Seniorów zdobyła łącznie 13 medali, tym razem – 16. Seniorzy zdobyli 10 medali: w kata cztery – brązowy w kategorii kobiet i historyczny wynik, bo po raz pierwszy trzy medale: złoty, srebrny i brązowy w kategorii mężczyzn. W kumite seniorów zdobyto 6 medali dwa złote dwa srebrne i dwa brązowe. Juniorzy zdobyli łącznie 6 medali: brązowy w kata oraz dwa brązowe, dwa srebrne i jeden złoty w kumite. Miłą informacją jest to, że ten jedyny złoty medal w juniorach przypadł suwalczance, Aleksandrze Rybackiej, która została Mistrzynią Europy w kumite do 55 kg. Ola wygrała trzy pojedynki, pokonując po kolei Litwinkę, Bułgarkę i w finale – Chorwatkę. Mniej szczęścia miała Aleksandra Mozerys, która przegrała dwa medale o włos, startując w kata i kumite.