Kolejne gminy i powiaty dołączają do ogólnopolskiej kampanii „Dumni z Polski”, żeby razem świętować rok stulecia odzyskania niepodległości. W województwie podlaskim do akcji dołączyły m.in. Perlejewo, powiat siemiatycki, powiat suwalski, Hajnówka, Narewka i Sokółka.

W Sokółce Dużym wydarzeniem będzie rekonstrukcja Bitwy nad Niemnem z 1920 roku. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jak wyglądały walki, które zakończyły się zwycięstwem Polaków. Wtedy również zostanie zorganizowana sztafeta niepodległościowa.

W Hajnówce Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje m.in. „Tydzień książki regionalnej” – czytanie wielopokoleniowe tekstów o historii Hajnówki z udziałem znanych hajnowian, wystawę książek i historycznych fotografii na temat lokalnej architektury oraz warsztaty wykonania kokard narodowych. W szkołach odbędą się konkursy historyczne, biegi upamiętniające Janusza Kusocińskiego, rajd i konkursy plastyczne. – Materiały kampanii posłużą jako nagrody w konkursach. Z kolei balony i chorągiewki zamierzamy wykorzystać 11 listopada – mówi Jolanta Stefaniuk z Urzędu Miasta. – Zdecydowaliśmy się na udział ponieważ materiały są dobrze opracowane i przemyślane – dodaje.

W powiecie suwalskim także planowana jest moc atrakcji. Na początku września w Dowspudzie odbędą się dożynki powiatowe. Na początku listopada będzie można wziąć udział w XIV edycji Konkursu Wokalno – Recytatorskiego im. gen. L. M. Paca ”Tobie Ojczyzno”. 11 listopada również są planowane uroczyste obchody w całym powiecie, a sześć dni później odbędzie się XIII Przygraniczna Parada Piosenek Patriotycznych.

Podczas wydarzeń w powiatach i gminach w województwie podlaskim wykorzystywane są materiały kampanii „Dumni z Polski”.

Kampania to sposób na włączenie małych ojczyzn w wielkie, ogólnopolskie świętowanie i szansa na zaprezentowanie mieszkańcom dokonań samorządowców. Organizatorzy stworzyli mnóstwo okazji, by samorządowcy mogli spotykać się z mieszkańcami, wspólnie bawić się i świętować. W ramach „Dumni z Polski” gminy i powiaty organizują m.in. patriotyczne śpiewanie, konkursy historyczne, gry miejskie oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Wszystko po to, by godnie uczcić niezwykły jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Opinie samorządowców biorących udział w kampanii oraz relacje z wydarzeń można znaleźć na stronie www.dumnizpolski.pl.

Każdy samorząd, który przystąpi do kampanii, otrzyma pakiet niemal 3,5 tys. materiałów. W pakiecie są gadżety, które ucieszą dzieci, młodzież i dorosłych: baloniki, chorągiewki, naklejki, przypinki i śpiewniki. Władze gminy mogą rozdawać je osobiście podczas patriotycznych imprez i obchodów. Samorząd może organizować też lokalne konkursy – w ramach kampanii do rozdania jest aż 100 atrakcyjnych nagród, w tym oryginalne gry planszowe. Z kolei do szkół władze mogą przekazać 2,4 tys. materiałów edukacyjnych.

Jeszcze przez kilka tygodni samorządy z województwa podlaskiego mogą dołączać do kampanii. – Serdecznie zapraszamy do udziału. Kampania pozwoli zorganizować niepowtarzalne obchody – mówi Maciej Zdziarski, szef kampanii.

1 KOMENTARZ

  1. „Każdy samorząd, który przystąpi do kampanii, otrzyma …”. Nieprawda. Samorząd nic nie otrzyma. Samorząd kupi od fundacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj